Przygotuj dom na zimę, czyli o polisach ubezpieczeniowych
Odpowiednie zabezpieczenie domu na zimę to temat, który szczególnie w obliczu trudnych i coraz częściej zmieniających się warunków pogodowych zyskuje na znaczeniu. Niskie temperatury, obfite opady śniegu czy zamarzające rury mogą stanowić wyzwanie dla każdego gospodarstwa domowego. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia staje się zatem kluczowy – właściwie dobrana polisa pomoże zabezpieczyć dom przed najczęstszymi zimowymi zagrożeniami.
Jaki powinno być dobre ubezpieczenie?
W Polsce rynek ubezpieczeń rozwija się dynamicznie, a polisy dla nieruchomości często oferują szeroki zakres ochrony, jednak nie każda z nich jest odpowiednio dopasowana do zimowych realiów. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o najbardziej prawdopodobnych zagrożeniach, takich jak awarie wodno-kanalizacyjne. Zamarznięte rury mogą pękać, prowadząc do zalania domu, dlatego istotne jest, aby ubezpieczenie pokrywało koszty napraw w przypadku takich szkód. Dobra polisa powinna także uwzględniać ochronę instalacji grzewczych oraz systemów elektrycznych, które zimą pracują intensywniej, zwiększając ryzyko awarii. Warto się także upewnić, czy ubezpieczenie obejmuje ochronę dachu. Nadmiar zalegającego śniegu może uszkodzić konstrukcję, zwłaszcza w przypadku intensywnych opadów.
Poszukując najlepszej oferty ubezpieczeniowej, warto zwrócić uwagę na dostępność usługi assistance, która ma na celu pomoc właścicielom nieruchomości w nieoczekiwanych zdarzeniach, umożliwiając szybki kontakt z fachowcami – hydraulikiem, elektrykiem czy ślusarzem. Assistance może również zagwarantować wsparcie w uprzątnięciu powalonych drzew albo uszkodzonych elementów domu.
Bezpieczny dom podczas zimowych wyjazdów
Zima to także okres licznych wyjazdów związanych ze świętami i feriami. Warto upewnić się, że ubezpieczenie chroni nasz dom przed kradzieżą oraz aktami wandalizmu, które zdarzają się częściej, gdy nieruchomość pozostaje pusta.
Planując dłuższy wyjazd, warto zadbać o ubezpieczenie, które ochroni nasz dom przed nagłymi i niespodziewanymi zdarzeniami – mówi Anna Grzegorzewicz, Product Manager w firmie Balcia Insurance. – Zwłaszcza przed zimowym urlopem, powinniśmy zdecydować się na ofertę obejmująca dodatkowe opcje, takie jak odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, która zabezpiecza przed kosztami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. zalanie mieszkania sąsiada spowodowane niespodziewaną awarią. Takie możliwości daje ubezpieczenie House Combo z oferty Balcia Insurance, które uwzględnia także koszty naprawy i prac porządkowych po nagłych zdarzeniach. To gwarancja kompleksowej ochrony od wszystkich ryzyk, w tym również kradzieży z włamaniem czy wandalizmu. Przed zimą warto rozeznać się w rynku i wybrać takie ubezpieczenie, które najlepiej odpowie naszym potrzebom.
Dobrze dobrane ubezpieczenie to nie tylko ochrona mienia, ale także poczucie bezpieczeństwa. Zima to czas, kiedy nasz dom jest szczególnie narażony na szkody. Wybierając ubezpieczenie, warto pamiętać o dopasowaniu zakresu ochrony do specyficznych potrzeb oraz o konsultacji z ekspertem, który pomoże dostosować polisę do naszego miejsca zamieszkania i stylu życia.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.