Quiet luxury. Nowy trend w designie
Mniej znaczy więcej. Trend quiet luxury, o którym głośno było już w świecie mody, wchodzi do wnętrz. Nie z impetem, ale w sposób przemyślany i dopracowany. Zyskuje on na popularności właśnie dzięki swojemu eleganckiemu i ponadczasowemu charakterowi. Nie ma więc tutaj dróg na skróty i miejsca na kompromisy.
Czym jest quiet luxury?
Quiet luxury to koncepcja, która skupia się na elegancji, jakości i prostocie. W odróżnieniu od krzykliwych i przepełnionych detalami stylów stawiamy w nim na dyskretny urok i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. To luksus, który nie rzuca się w oczy, ale jest odczuwalny w każdym elemencie wnętrza czy budynku.
Elementy quiet luxury
Aby zrozumieć ten trend, trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami, jakimi należy się kierować w urządzaniu wnętrz.
„Luksusem nie trzeba epatować. Jego dzisiejsza definicja równa się przede wszystkim jakości, która stawiana jest ponad ilość. Pojawia się u mnie coraz więcej osób, które proszą mnie o tego typu projekty. Skupiam się w nich na moich ulubionych, naturalnych materiałach takich, jak marmur czy drewno, ale też na odpowiednim oświetleniu i dodatkach” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Jakie więc elementy i zasady wprowadzić, kiedy chcemy, aby nasze wnętrze wpisywało się w ten ponadczasowy trend?
- Minimalizm i prostota: W quiet luxury króluje zasada „mniej znaczy więcej”. Projekty są proste, ale przemyślane, a każdy element ma swoje miejsce i cel.
- Wysoka jakość materiałów: Tu nie ma miejsca na kompromisy. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wełna, są podstawą, a ich jakość jest na najwyższym poziomie.
- Subtelne detale: Detale są dyskretne, ale perfekcyjnie wykonane. To one nadają wnętrzom charakteru i klasy, jednocześnie nie przytłaczając całości.
- Neutralna paleta kolorów: Kolory są stonowane, dominują odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Taka paleta tworzy spójną i spokojną atmosferę.
Skąd popularność trendu quiet luxury? W dzisiejszych czasach niewątpliwie czujemy przesyt. Na rynku mamy tysiące produktów i ciągle zmieniające się mody. Ciężko za tym nadążyć. Potrzebujemy przestrzeni, które będą naszą oazą i miejscem na spokojny odpoczynek. Nie bez znaczenia jest również to, że trend ten jest promowany zarówno w designie, jak i w modzie, przez znane, zamożne osoby.
Quiet luxury w praktyce
W architekturze quiet luxury oznacza proste, ale eleganckie formy, które harmonizują z otoczeniem. Wnętrza w tym stylu są przestronne i jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Meble i dodatki wybierane z najwyższą starannością, wykonane z ponadczasowych materiałów, odpornych na upływ czasu i trendów. Wszystko razem tworzy funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która sprzyja relaksowi. Brak zbędnych ozdób, tzw. zbieraczy kurzu, ułatwia także utrzymanie czystości. Na jakie dodatki warto postawić?
„Połączenie nowoczesnych form z antykami i zabytkowymi elementami tworzy niewymuszony luksusowy klimat. Nic tak nie „robi” wnętrza jak sztuka. Wystarczy jeden obraz lub rzeźba, aby nadać przestrzeni unikalny charakter. Jeśli postawimy na znane nazwisko, takie dzieło może stać się również naszą inwestycją” – dodaje Barbara Steciak.
W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i nadmiaru, quiet luxury oferuje wytchnienie i spokój. To trend, który nie podąża za chwilowymi modami, ale stawia na trwałość i ponadczasową elegancję. Dla wielu osób to właśnie synonim prawdziwego luksusu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.