Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
![]() |
Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców - Adam Abramowicz, prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców |
Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika, wystąpiła do premiera Donalda Tuska oraz szefów partii tworzących koalicję rządową Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców. W specjalnym liście do polityków prezes Rady Przedsiębiorców – Adam Abramowicz podkreślił, że obietnica ta została wpisana do umowy koalicyjnej, więc tym bardziej nic nie powinno stać na przeszkodzie, by prawo to jak najszybciej, jeszcze przed wyborami prezydenckimi, wprowadzić w życie.
„Miarą wiarygodności rządu jest dotrzymywanie zobowiązań przedwyborczych. Partie tworzące obecnie koalicje rządową, w trakcie kampanii w 2023 r. przedstawiły szereg deklaracji, które zostały pozytywnie przyjęte przez przedsiębiorców. Jedną z nich była zapowiedź, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika. Mimo że zapowiedź ta stała się częścią umowy koalicyjnej, przedsiębiorcy ponad rok nie mogli się doczekać ze strony rządu na informację, na jakim etapie prac znajduje się projekt” – przypomina w liście Adam Abramowicz, były rzecznik MŚP, obecnie prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców.
W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznali, że projekt jest gotowy i w marcu trafi pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Według Abramowicz, środowisko przedsiębiorców z satysfakcją przyjęło tę informację.
– Niestety, nikt z przedstawicieli rządu ani posłów koalicji rządowej nie był w stanie odpowiedzieć, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Dlatego nauczeni negatywnymi doświadczeniami długiego procedowania ustaw ważnych dla rozwoju gospodarki, czego ostatnim przykładem jest chociażby ustawa deregulacyjna, domagamy się, by zarówno premier Donald Tusk, jak i osoby, które wraz z nim podpisały się pod umową koalicyjną, czyli marszałek Szymon Hołownia, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty oraz europoseł Robert Biedroń objęli osobistym nadzorem prace nad projektem tak, by odpowiednie przepisy zostały uchwalone jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Wtedy będzie można uznać, że w tym aspekcie partie tworzące koalicję rządową serio potraktowały tę konkretną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej – zaznacza prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców.
W liście Adam Abramowicz dodaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby realnym dużym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP, które w ostatnich latach bardzo mocno odczuły kryzysy na skutek pandemii, wojny na Ukrainie, wysokiego poziomu cen energii oraz braku rąk do pracy. Dlatego ze strony środowisk gospodarczych ustawodawcy mogą liczyć na aktywny udział w pracach legislacyjnych i na wykorzystanie kompetencji eksperckich.
– Zmiana regulacji dotyczących wypłaty zasiłku chorobowego będzie silnym impulsem do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski. Ponieważ za realizację umowy koalicyjnej odpowiadają wszyscy jej sygnatariusze, oczekujemy stanowczych i pilnych działań w tej sprawie od wszystkich szefów partii tworzących obecny rząd – kończy Adam Abramowicz.
KONTAKT:
e-mail: biuro|radaprzedsiebiorcow.org| |biuro|radaprzedsiebiorcow.org
Źródło informacji: Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.