Ramki ze zdjęciami – sposób na udaną personalizację wnętrz
Przytulne, piękne, chce się w nich przebywać – właśnie tak mówimy o wnętrzach, które są dopracowane i harmonizują z jego właścicielem. Aby takie były, warto skupić się na udekorowaniu ścian ramkami. Dlaczego właśnie nimi? Bo dają duże możliwości aranżacyjne, można w nich „zamknąć” wspomnienia i dobre chwile, wreszcie – są dekoracją, na którą stać każdego. Podpowiadamy, co w nich umieścić i jak je wyeksponować!
Drewniane i z wikliny, błyszczące i matowe, proste i z przepychem, pojedyncze i w galerii – współcześnie ramki do zdjęć niemal „przytłaczają” wyborem, bo można je dopasować do każdego stylu aranżacyjnego i pomysłu. Będą współgrały ze skandynawską prostotą, błyskiem glamour, a nawet aranżacją z wiejskim charakterem.
– Zazwyczaj nie lubimy, kiedy ściany we wnętrzach są puste, podobnie jak półki, wydaje się wtedy, że czegoś brakuje, nie jest to dopracowane. Ramki ze zdjęciami potrafią zagospodarować tę przestrzeń, czyniąc ją dla oka przyjemniejszą. Są na tyle uniwersalne, że umieszczamy je zarówno w wąskim przedpokoju czy salonie – gdzie przybierają formę reprezentacyjnej galerii naściennej, jak i łazience dla urozmaicenia jednolitej, kafelkowej powierzchni. Co jest ważniejsze – ramka czy eksponowany element? Tutaj szkoły są dwie. Jeśli pójdziemy w klasykę i wybierzemy uniwersalne dodatki, to mogą nam posłużyć przez wiele lat, bez obawy o zestarzenie. Nawet jeśli zmienimy przestrzeń, przemalujemy ściany i wprowadzimy inną stylistykę. Wtedy łącznikiem dekoracji z nową aranżacją będzie nie tyle ramka, co jej wypełnienie. I odwrotnie – czasem mocno charakterystyczna ramka będzie idealnie wpisywała się pomysł właściciela na konkretne wnętrze – tłumaczy ekspertka KiK.
Czy tylko na zdjęcia?
W dobie fotografii ze smartfonów, posiadanie zdjęć w wersji fizycznej staje się coraz rzadszą praktyką. Dlatego tym bardziej warto pokusić się o wywołanie zdjęć ze szczególnych dla nas momentów i ich wyeksponowanie w pomieszczeniu. Czy jednak tylko te elementy można oprawić? Zdecydowanie nie!
– Współcześnie ramki to nie tylko sposób na eksponowanie zdjęć. Jesteśmy kreatywni, kombinujemy i sprawdzamy różne możliwości, bo ładnych i sentymentalnych „eksponatów” może być naprawdę wiele. Zdjęcie z wakacji, urodzin czy to z profesjonalnej sesji, to doskonała pamiątka, ale nie tylko. Coraz częściej oprawiamy grafiki czy ilustracje ulubionych twórców lub te, które z nami korespondują, aby cieszyć się ich widokiem na co dzień. Umieszczamy w ramkach cytaty motywacyjne i plakaty w wersji mini, bo utożsamiamy się z ich przekazem. Czasem powstają dekoracje w nurcie DIY – za szybą pojawia się zasuszony kwiat lub kompozycja z jesiennych liści, mapa z ważnym miejscem czy rysunek, który wykonało dziecko. Nie ma lepszej opcji na personalizację wnętrza – mówi dekoratorka marki KiK.
Solo czy w grupie?
Jeśli nasze telefony pękają w szwach od zdjęć, to jedna ramka zdecydowanie nie wystarczy. Możemy pomyśleć o zbudowaniu galerii naściennej składającej się z obramowanych zdjęć lub kupić jedną, większą ramkę, która posłuży do wyeksponowania różnych elementów – może mieć formę kilku mniejszych ramek połączonych w całość lub przypominać tablicę ze sznurkiem do wyeksponowania kadrów.
– Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się kreatywne galerie naścienne. Niektóre powstają trochę z przypadku – w końcu co jakiś czas przybywa pomysłów na to, co można oprawić w ramkę i zawiesić – kolejne zdjęcia, obrazki, plakaty – i tak zagospodarowana powierzchnia na ścianie stale się powiększa. Inne są bardziej przemyślane – umiejscowienie elementów nie jest przypadkowe. Celem jest stworzenie ciekawej kompozycji, która będzie stanowiła tło dla szafki z telewizorem czy kanapy. Jeśli mamy całkiem pokaźny zbiór zdjęć, warto właśnie w ten sposób podejść do tematu. Czy powinniśmy się ograniczać do ramek w tym samym kolorze i formie? Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu. Takie zestawienia są na pewno uniwersalna i spójne, ale też przewidywalne. Dlatego, jeśli nie brakuje nam fantazji na co dzień, wykorzystajmy kolorowe i różne ramki, które będą miały wspólny mianownik – taka galeria z pewnością nie pozostanie niezauważona – podsumowuje dekoratorka marki KiK.
Wielkość, zdobienia, faktura, wreszcie kolor – wszystkie te cechy mają znaczenie przy wyborze idealnej ramki. Czyli jakiej? Takiej, która jednocześnie będzie pasowała do zdjęcia, stanowiąc jego tło lub kontrast, ale także do pomieszczenia, w którym chcemy ją wyeksponować. Bawmy się formatami i kształtami, w końcu taka dekoracja wraz z zawartością ma wyrażać nas samych.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.