Komunikaty PR

Refleksja na temat ekologii również wśród turystów

2022-04-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Gondek
SAROTA PR

al. płk. Beliny-Prażmowskiego 69/7
31-514 Kraków
anna.gondek|sarota.pl | |anna.gondek|sarota.pl
+48 570 909 177
www.sarota.pl

Świadomość zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko systematycznie wzrasta. 82% Polaków deklaruje, że dba o ekologię. Idee związane z ruchem zero waste przenikają do życia codziennego: konsumpcji, zakupów. Coraz częściej ekologią zainteresowani są również turyści. Globalnie aż 81% z nich uważa, że kluczowe stało się podróżowanie w sposób zrównoważony.

Urlop od ekologii?

Rozwój turystyki doprowadził do problemów ze środowiskiem w wielu zakątkach świata. Wakacje, kojarzone z odpoczynkiem, dla niektórych stanowiły pretekst do przerwy w segregacji odpadów, łamania zakazów obowiązujących w parkach narodowych czy gromadzenia pamiątek pochodzących z nielegalnych źródeł. Na szczęście trendy związane ze eko podróżowaniem (slow‚ responsible, sustainable travel) w ostatnich latach intensywnie się rozwijają. Aż dwie trzecie turystów (61%) twierdzi, że pandemia zachęciła ich do bardziej zrównoważonego podróżowania. Miesiące zamknięcia skłoniły do refleksji i chęci wprowadzania pozytywnych zmian w życiu codziennym.

Lokalność, szacunek i współpraca

trzy czwarte podróżujących (73%) chce doświadczać autentycznej lokalnej kultury.  To właśnie szacunek do tradycji kraju oraz jego środowiska naturalnego są kluczowe dla eko-podróżowania. Aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów branża turystyczna inwestuje w rozwiązania przyjazne dla środowiska. 3 na 4 partnerów noclegowych Booking.com twierdzi, że wdrożyło w swoich obiektach działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (segregacja odpadów, sprzątanie tylko w razie potrzeby, sensory ograniczające zużycie prądu). Firma Boataround, oferująca platformę do rezerwacji łodzi online, podjęła współpracę z organizacją pozarządową Sailors for Sustainability i edukuje turystów na temat proekologicznych zachowań. W roku 2022 przedstawiciele platformy planują kontrolę portów i ich wpływu na lokalny ekosystem. Głównym celem będzie wsparcie obsługi we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.

Łodzie z panelami słonecznymi

Troska o środowisko naturalne coraz częściej towarzyszy również żeglarzom. Jedna na cztery łodzie rezerwowane przez platformę Boataround jest wyposażona w ekologiczne rozwiązania takie jak na przykład specjalne zbiorniki na odpady i generatory wiatru. W Grecji czy na Karaibach co druga żaglówka posiada panele słoneczne.

Zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami wśród klientów systematycznie rośnie. Część turystów obawia się wyższych kosztów wynajmu ekologicznych łodzi. Jednak te wyposażone w panele słoneczne wcale nie są droższe niż standardowe. W najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu popularności także innych przyjaznych dla środowiska rozwiązań, np. generatorów wiatrowych. Coraz częściej są one montowane w nowych łodziach – podkreśla Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

Źródła:

  • Badanie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r.
  • Booking.com 2021 Sustainable Travel Report

O Boataround

Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Założona w 2016 roku przez Janę Escher i Pavla Pribiša firma działa w 71 krajach. Serwis internetowy i pomoc dla klientów są dostępne w 26 językach, w tym w języku polskim. Platforma łączy ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi z wynajmującymi, oferując 27 tys. jachtów w 1,4 tys. lokalizacji. Zapewnia gwarancję najniższej ceny, lokalne opcje płatności i elastyczne warunki rezerwacji, współpracuje m.in. z grupą ubezpieczeniową ERGO, aby zapewniać klientom szeroką formę ochrony. Boatraround notuje najwyższe w branży oceny obsługi klienta (4,8/5 według Trustpilot).

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Stanowisko archeologiczne Gordion zostało dwudziestym zabytkiem historycznym Tür Biuro prasowe
2023-09-25 | 14:00

Stanowisko archeologiczne Gordion zostało dwudziestym zabytkiem historycznym Tür

18 września podczas 45. rozszerzonej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie, w Królestwie Arabii Saudyjskiej, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa
Podróże Największy mural w Polsce powstał na ścianie zakładu Agros Nova w Łowiczu
2023-09-21 | 11:29

Największy mural w Polsce powstał na ścianie zakładu Agros Nova w Łowiczu

Ma 3,5 tys. m2, pochłania zanieczyszczenia i uatrakcyjnia okolicę. Największy w Polsce, ekologiczny mural powstał na ścianie zakładu Agros Nova w Łowiczu. Jego motywem są łowickie
Podróże Magia Kapadocji w jesiennej odsłonie
2023-09-21 | 11:00

Magia Kapadocji w jesiennej odsłonie

Kapadocja, ze swoim nieziemskim krajobrazem, pojawia się chyba na „liście miejsc do zobaczenia” wszystkich podróżników odwiedzających Türkiye (Turcję). Unikalne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Szkoły zawodowe coraz popularniejsze. Wybiera je już prawie 60 proc. uczniów po podstawówce

Po latach zaniedbania i niedofinansowania szkolnictwo zawodowe zaczyna się cieszyć w Polsce rosnącą popularnością. Jak podaje MEiN, obecnie 58,5 proc. młodych ludzi po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. To dobra wiadomość dla firm, dla których niedobór wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach jest jedną z głównych bolączek. – Naszą rolą – biznesu i pracodawców – jest wspomaganie szkolnictwa zawodowego, żeby tworzyć warunki do nauczania przedmiotów technicznych na najnowszych technologiach i sprzęcie – podkreśla Michał Walczak z Festool Polska.

Handel

E-handel coraz bardziej ekologiczny. InPost umożliwi sprawdzanie oszczędzonego śladu węglowego na każdej paczce

Branża kurierska mocno stawia na zielone formy dostawy. Temu służyć ma chociażby elektryfikacja flot samochodów dostawczych, których przybywa na polskich drogach, ale wciąż zbyt wolno. Druga kwestia to dostawy do punktów odbioru i automatów paczkowych. Jak wskazuje InPost, kurier jest w stanie w tym samym czasie dostarczyć do nich dziesięciokrotnie więcej paczek niż w przypadku dowozów do domów. To z kolei oznacza mniejsze korki i ograniczenie emisji spalin. Nadający i odbierający w Paczkomatach przesyłki niedługo w aplikacji będą mogli sprawdzić, jaki jest ślad węglowy poszczególnych transakcji i jak wypada to na tle innych form dostawy.

Media

Sylwia Gliwa: Kocham kino, szczególnie filmy dokumentalne. A telewizję oglądam maksymalnie raz w miesiącu

Aktorka podkreśla, że jest prawdziwą kinomaniaczką, a na wielkim ekranie najbardziej lubi oglądać dramaty i biografie. Jest też wielką fanką dobrych dokumentów, które ukazują realia otaczającego nas świata i problemy ludzi z różnych grup społecznych, przez co uczą widzów empatii, wyrozumiałości i spojrzenia na daną sprawę z zupełnie innej perspektywy. Takie filmy często są szokujące i bezkompromisowe, ale dzięki temu jeszcze bardziej wciągają.