Refleksja na temat ekologii również wśród turystów
SAROTA PR
al. płk. Beliny-Prażmowskiego 69/7
31-514 Kraków
anna.gondek|sarota.pl | |anna.gondek|sarota.pl
+48 570 909 177
www.sarota.pl
Świadomość zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko systematycznie wzrasta. 82% Polaków deklaruje, że dba o ekologię. Idee związane z ruchem zero waste przenikają do życia codziennego: konsumpcji, zakupów. Coraz częściej ekologią zainteresowani są również turyści. Globalnie aż 81% z nich uważa, że kluczowe stało się podróżowanie w sposób zrównoważony.
Urlop od ekologii?
Rozwój turystyki doprowadził do problemów ze środowiskiem w wielu zakątkach świata. Wakacje, kojarzone z odpoczynkiem, dla niektórych stanowiły pretekst do przerwy w segregacji odpadów, łamania zakazów obowiązujących w parkach narodowych czy gromadzenia pamiątek pochodzących z nielegalnych źródeł. Na szczęście trendy związane ze eko podróżowaniem (slow‚ responsible, sustainable travel) w ostatnich latach intensywnie się rozwijają. Aż dwie trzecie turystów (61%) twierdzi, że pandemia zachęciła ich do bardziej zrównoważonego podróżowania. Miesiące zamknięcia skłoniły do refleksji i chęci wprowadzania pozytywnych zmian w życiu codziennym.
Lokalność, szacunek i współpraca
Aż trzy czwarte podróżujących (73%) chce doświadczać autentycznej lokalnej kultury. To właśnie szacunek do tradycji kraju oraz jego środowiska naturalnego są kluczowe dla eko-podróżowania. Aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów branża turystyczna inwestuje w rozwiązania przyjazne dla środowiska. 3 na 4 partnerów noclegowych Booking.com twierdzi, że wdrożyło w swoich obiektach działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (segregacja odpadów, sprzątanie tylko w razie potrzeby, sensory ograniczające zużycie prądu). Firma Boataround, oferująca platformę do rezerwacji łodzi online, podjęła współpracę z organizacją pozarządową Sailors for Sustainability i edukuje turystów na temat proekologicznych zachowań. W roku 2022 przedstawiciele platformy planują kontrolę portów i ich wpływu na lokalny ekosystem. Głównym celem będzie wsparcie obsługi we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.
Łodzie z panelami słonecznymi
Troska o środowisko naturalne coraz częściej towarzyszy również żeglarzom. Jedna na cztery łodzie rezerwowane przez platformę Boataround jest wyposażona w ekologiczne rozwiązania takie jak na przykład specjalne zbiorniki na odpady i generatory wiatru. W Grecji czy na Karaibach co druga żaglówka posiada panele słoneczne.
– Zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami wśród klientów systematycznie rośnie. Część turystów obawia się wyższych kosztów wynajmu ekologicznych łodzi. Jednak te wyposażone w panele słoneczne wcale nie są droższe niż standardowe. W najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu popularności także innych przyjaznych dla środowiska rozwiązań, np. generatorów wiatrowych. Coraz częściej są one montowane w nowych łodziach – podkreśla Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.
Źródła:
- Badanie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r.
- Booking.com 2021 Sustainable Travel Report
O Boataround
Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Założona w 2016 roku przez Janę Escher i Pavla Pribiša firma działa w 71 krajach. Serwis internetowy i pomoc dla klientów są dostępne w 26 językach, w tym w języku polskim. Platforma łączy ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi z wynajmującymi, oferując 27 tys. jachtów w 1,4 tys. lokalizacji. Zapewnia gwarancję najniższej ceny, lokalne opcje płatności i elastyczne warunki rezerwacji, współpracuje m.in. z grupą ubezpieczeniową ERGO, aby zapewniać klientom szeroką formę ochrony. Boatraround notuje najwyższe w branży oceny obsługi klienta (4,8/5 według Trustpilot).

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.