Komunikaty PR

Regularne badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem

2024-10-29  |  08:00

Coraz więcej osób w Polsce zmaga się z wadami wzroku[1]. Świadczy o tym także rosnąca z roku na rok liczba skierowań do optometrystów, którzy profesjonalnie dobierają okulary lub soczewki korekcyjne. Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”, w 2022 roku liczba wizyt u optometrysty w stosunku do liczby wizyt u okulisty wzrosła o 2.2 punktu procentowego[2]. Eksperci Medicover Optyk podkreślają, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu i dobrego, komfortowego widzenia.

Niestety, często bagatelizujemy problemy ze wzrokiem i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort lub napotykamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wiele problemów z widzeniem rozwija się powoli, a ich wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na skuteczną diagnozę i działanie.

Współczesny styl życia, predyspozycje genetyczne oraz wielogodzinna praca przy komputerze sprzyjają powstawaniu wad wzroku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, nawet jeśli wydaje nam się, że nic złego się nie dzieje – mówi Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.

Eksperci radzą wykonywanie badań, szczególnie po 40. roku życia, ponieważ wczesne oznaki zmian w widzeniu często zaczynają się właśnie w tym wieku[3]. Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, powodując ból oczu i dyskomfort. Może to pogłębiać krótkowzroczność u cierpiących na nią osób.

Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko problemów, które z związku z nadmierną ich pracą mogłyby się pojawić. Dlatego, oprócz regularnych wizyt u specjalisty, niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę wzroku oraz słuchanie zaleceń swojego specjalisty.

Ważne są regularne przerwy w pracy, podczas których należy spoglądać na oddalone obiekty, a także świadome mruganie, które nawilża powierzchnię oka – dodaje ekspertka.

Marki Medicover: salony Medicover Optyk oraz Lynx Optique do zdrowia oczu podchodzą kompleksowo i wszystkim klientom zapewniają profesjonalne badanie wzroku. Badanie wykonują optometryści specjalizujący się w dobieraniu korekcji optycznej i aplikacji soczewek kontaktowych. Rozpoczyna się ono od obszernego wywiadu, mającego na celu zdefiniowanie problemów i źródeł dyskomfortu klienta, a następnie wzrok jest analizowany pod kątem wpływu pracy i nawyków. Po zakończeniu badania formułowane są zalecenia dotyczące higieny wzroku.

Medicover Optyk oferuje usługi tego typu we wszystkich 38 salonach w Polsce. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, gdzie weryfikowana przez Polskie Towarzystwo Optometryczne kadra świadczy usługi za pomocą nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest Visioffice®, urządzenie pozwalające na wykonanie spersonalizowanego pomiaru optycznego. Taka procedura umożliwia dobranie soczewek okularowych dostosowanych ściśle do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

 


[1] https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/wielkie-badanie-wzroku-coraz-wiecej-polakow-ze-stwierdzona-wada-lub-choroba

[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”

[3] Get an Eye Disease Screening at 40

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.