Rejestracja Dawców Szpiku DKMS w Galerii Krakowskiej
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
agnieszka.kurczych|prinspiration.pl| |agnieszka.kurczych|prinspiration.pl
507 108 984
www.prinspiration.pl
Pomaganie nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla większości chorych przeszczep szpiku lub komórek macierzystych to jedyna szansa na dalsze życie. 29 lutego w Galerii Krakowskiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. Celem akcji będzie znalezienie Dawcy dla małej Madzi i innych potrzebujących pacjentów.
Kto może zostać Dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę: polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do możliwości dokonania przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Takie akcje mają ogromne społeczne znaczenie, gdyż uświadamiają, jak wiele osób wśród nas potrzebuje przeszczepu szpiku. Możemy zwiększyć ich szansę na wyleczenie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców, do czego gorąco zachęcam – mówi Jarosław Szymczak dyrektor Galerii Krakowskiej. Rejestracja odbędzie się 29 lutego w Galerii Krakowskiej na poziomie -1 w Hali Europejskiej.
Akcja ma na celu znalezienie dawcy szpiku dla potrzebujących pacjentów, między innymi dla małej Madzi Małyniuk. Dziewczynka ma 6 lat i jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Już raz wygrała walkę z ostrą białaczką limfoblastyczną, jednak po dwóch latach choroba powróciła. Dotychczas w Krakowie odbyło się 412 akcji, podczas których zarejestrowało się ponad 41 tysięcy potencjalnych Dawców. Wśród nich są już 264 osoby, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym.
Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się 29 lutego w godzinach 9:00-22:00 w Galerii Krakowskiej. Rejestracja nic nie kosztuje, a pomóc może każdy. Jeden gest może uratować ludzkie życie.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.