ROSARIUM DLA ŚWIATA JAKO OSOBLIWA FORMA WOŁANIA O ZAKOŃCZENIE PANDEMII
Ostatnie dwa miesiące to dla wszystkich artystów trudny czas. Nowa codzienność zatrzymała ich w domach, choć wielu z nich nie zniechęciło to do tworzenia nowych produkcji. Dla wielu źródłem ogromnej siły i natchnienia jest wiara. Zespół Les Femmes przygotował koncert muzyki klasycznej będący jednocześnie wołaniem o zakończenie pandemii oraz troską o losy świata. A to wszystko w roku Jana Pawła II.
Tytuł Rosarium został nadany nie bez powodu, gdyż odsyła słuchaczy do modlitwy różańcowej i związanej z nią czci oddawanej Róży Mistycznej. Jeszcze zanim różaniec przyjął znaną powszechnie formę, w klasztorach odmawiano 150 Psalmów Dawidowych. By ułatwić wiernym liczenie powtórzeń, wykorzystywali oni do modlitwy małe kamienie oraz sznurki z zaplecionymi nań węzełkami, odpowiadającymi każdemu z nabożnych wezwań, co również było pomocne w skupieniu.
Dopiero w XIII stuleciu różaniec ukształtował się w znanej każdemu postaci. W tym czasie cystersi porównali go do naręcza kwiatów ofiarowanych Matce Najświętszej. Kartuzi natomiast nadali modlitwie Ave Maria kształt, który do dziś jest połączeniem słów archanioła Gabriela w momencie Zwiastowania oraz pozdrowienia św. Elżbiety, z dodanym końcowym zwrotem błagalnym o pamięć w godzinie śmierci, co w tamtych czasach związane było z epidemią „czarnej śmierci”, która dziesiątkowała ludzi w średniowiecznej Europie.
Repertuar Rosarium został specjalnie ułożony na wzór jednej dziesiątki różańca, by zachęcić do kontemplacji i wspólnej modlitwy wznoszonej do Matki Boskiej za pośrednictwem sztuki dźwięków. Inicjujące różańcową cząstkę Ojcze Nasz oraz finalne Chwała Ojcu prezentują śpiewy zaczerpnięte z chorału gregoriańskiego, by podkreślić średniowieczne korzenie kultu maryjnego. Natomiast kolejne opracowania Ave Maria reprezentują różnorodne kompozytorskie wizje umuzycznienia Pozdrowienia Anielskiego powstałe na przestrzeni wieków.
– „Rosarium dla świata” to kontemplacyjne wołanie o zakończenie pandemii i opiekę nad całym światem. Jest to także nasza osobista odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do modlitwy za całą ludzkość - mówi Joanna Sobowiec - Jamioł z zespołu Les Femmes.
- To nasze „Totus Tuus", tak szczególne i aktualne w roku Jana Pawła II. 10 wezwań „Ave Maria" śpiewamy w j. łacińskim, polskim, włoskim i francuskim, a cały koncert rozpoczyna kompozycja Vater Unser (Ojcze Nasz) Arvo Pärta. Projekt realizujemy wspólnie z Piotrem Jamiołem (skrzypce) i Arkadiuszem Farkowskim (fortepian), którzy na co dzień z nami współpracują - dodaje Natalia Krajewska-Kitowska.
- Tym koncertem pragniemy okazać solidarność i wesprzeć wszystkie osoby walczące o swoje życie i zdrowie. Modlitwą obdarzamy całą służbę medyczną, wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Chcemy zanieść pocieszenie dla tych, którzy stracili bliskich i pokój serca tym, co lękają się o swoją przyszłość. Myślimy o osobach, dla których kwarantanna jest niełatwym wyzwaniem i sporym trudem. Wszystkim potrzebna jest nadzieja - podsumowuje Emilia Osowska.
Nagranie live zostało zrealizowane w Sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni. Jest ono dostępne pod linkiem: https://bit.ly/2z9a7xZ.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.