Rusza kolejna edycja warsztatów dla opiekunów osób starszych
Opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Masz w bliskim otoczeniu osobę w podeszłym wieku, która wymaga wsparcia? „Opiekun domowy chorego – warsztaty u Helclów” – pod tym hasłem już w najbliższą środę, 5 lutego, rusza druga edycja bezpłatnych warsztatów i poradnictwa dla opiekunów domowych osób starszych lub chorych. Na spotkania ze specjalistami, podczas których uzyskasz wsparcie i odpowiedzi na nurtujące pytania, zapraszają Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie i Grupa ATERIMA we współpracy z Akademią Opiekunów.
Sukces pierwszej edycji warsztatów zachęcił organizatorów do kontynuacji projektu. W ramach drugiego cyklu zaplanowano 32 bezpłatne, otwarte spotkania z prawnikiem, rehabilitantem, psychologiem, pielęgniarkami i ratownikiem medycznym. Tematyka tegorocznych warsztatów obejmie zagadnienia, z którymi na co dzień spotykają się opiekunowie domowi, takie jak pielęgnacja i rehabilitacja osoby starszej i chorej, pierwsza pomoc dla osób starszych oraz pomoc prawna i psychologiczna dla opiekunów. Projekt jest skierowany do Mieszkańców Krakowa – Dzielnicy I Stare Miasto. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych – szczególnie zajmujących się osobami starszymi, chorymi.
– Nasza inicjatywa, realizowana w tym roku już po raz drugi, to dowód na to, że krakowianie potrzebują wsparcia i poradnictwa w obszarze opieki nad osobą starszą. Nasze społeczeństwo się starzeje – to fakt. Co więcej, obecnie niemal 80% wszystkich opiekunów rodzinnych stanowią osoby z najbliższego otoczenia seniorów. Niestety, brakuje im wsparcia instytucjonalnego oraz konkretnych informacji, które pomogłyby w sprawowaniu opieki na odpowiednim poziomie – mówi Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka, Kierownik w Zespole Wsparcia Pielęgniarskiego ATERIMA MED, która w ramach cyklu przeprowadzi spotkania na temat opieki nad osobami z chorobami demencyjnymi. – Warsztaty umożliwiają uczestnikom zdobycie cennych umiejętności, są przy tym bezpłatne, a dzięki współpracy doświadczonych specjalistów gwarantują wysoki poziom merytoryczny – dodaje Iwona Przybyło i zachęca do uczestnictwa w zajęciach. Warsztaty dają także możliwość indywidualnej rozmowy z ekspertami na temat opieki i pielęgnacji.
Uczestnicy popołudniowych spotkań w siedzibie Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów przy
ul. Helclów 2 w Krakowie, co środę w godzinach 16:00-19:00, będą poznawać także różne aspekty organizacyjne systemu pomocy społecznej i organizacji ochrony zdrowia. – Opiekunowie zdobędą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i opieki nad osobą leżącą, w tym na temat zmiany pieluch, przemywania, zmiany pościeli oraz karmienia, a także umiejętności z zakresu przeprowadzania prostych zabiegów medycznych, takich jak oklepywanie czy opatrywanie ran. Warsztaty obejmą również tematykę przebiegu chorób otępiennych, możliwego wsparcia i komunikacji z chorym – dodaje Michał Bochenek, organizator warsztatów, pracownik DPS im. L. i A. Helclów w Krakowie.
Projekt „Opiekun domowy chorego – warsztaty u Helclów” jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Wzorem poprzedniej edycji warsztatów, spotkania będą odbywać się w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie przy ul. Helclów 2 w środy o godzinie 16:00. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 lutego, a tematem warsztatów, prowadzonych przez pielęgniarkę, będzie higiena i otoczenie domowe osób starszych.
Zainteresowanych udziałem w spotkaniach zapraszamy na strony:
www.akademiaopiekunow.pl oraz www.dpshelclow.pl, gdzie będą pojawiać się informacje o terminach warsztatów.
Zapisy telefoniczne: 12 634 42 55 wew. 195
***
W ATERIMA MED od 2011 roku specjalizujemy się w organizacji opieki domowej dla osób starszych. Poszukujemy i zatrudniamy zaangażowane opiekunki i opiekunów, którym zapewniamy bezpieczne i sprawdzone miejsca pracy w prywatnych domach naszych podopiecznych. Obecnie nasze usługi realizujemy na terenie Niemiec, jednak działamy także na rzecz rozwoju tego sektora w Polsce. Oferujemy naszym opiekunom profesjonalne wsparcie pielęgniarek, możliwość konsultacji z prawnikiem oraz stałą opiekę koordynatora. Pomagamy także w odpowiednim przygotowaniu się do wyjazdu za granicę np. poprzez bezpłatne udźwiękowione lekcje języka niemieckiego i organizację specjalistycznych kursów językowych. Wspólnie z Akademią Opiekunów wspieramy opiekunów osób starszych w rozwijaniu umiejętności zawodowych, oferując m.in. bezpłatny unikalny program edukacyjny opracowany we współpracy z Institut für Qualität und Innovation in der häuslichen Versorgung dający możliwość uzyskania certyfikatu wykwalifikowanego opiekuna w środowisku domowym. ATERIMA MED jest częścią Grupy ATERIMA, która świadczy fachowe usługi rekrutacyjne w Polsce i za granicą. Od początku istnienia nasza firma działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie problemów związanych z opieką nad seniorami, realizując szereg projektów edukacyjnych na temat schorzeń osób starszych, etyki i bezpieczeństwa w pracy.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.