Komunikaty PR

Rusza kolejna edycja Orbit® „Dziel się Uśmiechem"

2024-09-13  |  15:30
Biuro prasowe

Wrzesień to nie tylko czas powrotów z wakacji, spotkań z dawno niewidzianymi kolegami i nauczycielami. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego tradycyjnie rusza też kolejna, tym razem już 12. odsłona programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. W ramach wyjątkowych zajęć nawet 150 tysięcy uczniów z całej Polski ma szansę dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. Program niezmiennie organizowany jest przez Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż oraz wspierany merytorycznie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Ambasadorką inicjatywy od lat jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różczka.  

Ogólnopolski edukacyjny program „Dziel się Uśmiechem” został zainicjowany w 2013 roku jako odpowiedź na utrzymujący się w naszym kraju wysoki odsetek próchnicy wśród dzieci. Niestety problem jest dalej aktualny, a choroba ta niesie ze sobą liczne negatywne konsekwencje i może zwiększać ryzyko wystąpienia innych dolegliwości.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia prawie 82% sześciolatków zmaga się z problemem próchnicy[1], a według raportu WHO Global Oral Health aż 46% przypadków próchnicy u dzieci poniżej 9. roku życia pozostaje nieleczonych[2].

Jako producent bezcukrowych gum do żucia z niesłabnącym entuzjazmem współorganizujemy ogólnopolską inicjatywę edukacyjną Dziel się Uśmiechem”, która uczy jak w prosty sposób zapobiegać próchnicy.  Dzięki wyjątkowym lekcjom kolejne 150 tysięcy uczniów pozna zasady skutecznej profilaktyki. Edukacja od najmłodszych lat w tym zakresie jest kluczowa, a przekazywanie wiedzy w sposób ciekawy i angażujący pomaga dzieciom utrwalić zdrowe nawyki na całe życiemówi Monika Piekarska, Kierowniczka ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

Znaczenie wprowadzania dobrych nawyków higieny jamy ustnej w rodzinie podkreśla również Magdalena Różczka, aktorka i działaczka społeczna, która po raz kolejny została ambasadorką programu.

Specjaliści zaznaczają, że stan zdrowia zębów ma bezpośredni wpływ na ogólną kondycję organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby edukować i zwiększać świadomość na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Próchnica stanowi problem wśród dzieci w całej Unii Europejskiej, jednak polskie statystyki w porównaniu ze średnią innych krajów członkowskich są mniej korzystne. Szczególnie jako mama cieszę się, że po raz kolejny mogę wspierać program Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Zachęcam rodziców do wprowadzania dobrych nawyków higienicznych. Pamiętajmy, że to my jesteśmy pierwszym wzorem dla naszych dziecidodaje Magdalena Różczka.

Poznaj 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów:

1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.

2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.

3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów. 

4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

 


[1] Źródło: Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej i jego uwarunkowań w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku, red. Dorota Olczak-Kowalczyk. Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2019.

[2] WHO Global Oral Health Report, 2022 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.