Rusza motorsport w Polsce. Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP
Polski Związek Motorowy opublikował nowy kalendarz mistrzostw i pucharów Polski w sporcie samochodowym. Jako pierwsi na początku lipca sportową rywalizację rozpoczną kierowcy WSMP, do których niedługo później dołączą załogi z RMPST i Motul HRSMP.
Wyścigi na Torze Poznań już w pierwszy weekend lipca
Kalendarz Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski przeszedł największe zmiany, ale udało się uratować aż cztery weekendy wyścigowe. I to kierowcy wyścigowi jako pierwsi wrócą do rywalizacji. Zrezygnowano z węgierskiej rundy na Pannónia-Ring. Tor Poznań będzie gospodarzem wszystkich wyścigów. Każdy z czterech weekendów wyścigowych będzie podwójną rundą WSMP. Rywalizację na Torze Poznań wznowią też puchary markowe, czyli Toyota Racing Cup, OMM Super S Cup i 318 IS Cup PL.
Kalendarz WSMP 2020:
3 - 5 lipca - 1. i 2. runda WSMP
28 - 30 sierpnia - 3. i 4. runda WSMP
18 - 20 września - 5. i 6. runda WSMP
9 - 11 października - 7. i 8. runda WSMP
Polsko-węgierska współpraca w rajdach terenowych
Po wyścigach, ale też w lipcu, zmagania rozpoczną Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych. Tegoroczny sezon będzie powrotem do współpracy w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej. Ostatnia polsko-węgierska wymiana imprez terenowych miała miejsce w 2012 roku. Najważniejszym punktem zmagań będzie Baja Poland, która utrzymała status rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i będzie imprezą najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce. Sezon rozpocznie się w Polsce, a zakończy na Węgrzech.
Kalendarz RMPST 2020:
24-26 lipca - Baja Szczecinek 2020
3-6 września - Baja Poland 2020
9-11 października - Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020
13-15 listopada - Raid of Champions (Węgry)
Klasyki ponownie na rajdowych trasach
Motul jest solidnym i stabilnym partnerem Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To pozwoliło szybko zareagować, gdy sytuacja w związku z pandemią wstrzymała start sezonu. Zawodnicy z aut historycznych jako pierwsi w Polsce przenieśli swoją rywalizację do świata wirtualnego. Do końca maja zorganizowano dwie rundy mistrzostw Motul HRSMP Digital. A już w sierpniu kierowcy i piloci wreszcie zasmakują rywalizacji na prawdziwych drogach. Sezon Motul HRSMP zacznie się od Rajdu Rzeszowskiego, a finał zaplanowano w połowie października na Słowacji.
Kalendarz Motul HRSMP 2020:
6 - 8 sierpnia - 29. Rajd Rzeszowski
10 - 12 września - Rajd Śląska 2020
2 - 4 października - 48. Rajd Świdnicki-KRAUSE
16 - 18 października - Rally Košice (Słowacja)
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.