Rusza motorsport w Polsce. Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP
Polski Związek Motorowy opublikował nowy kalendarz mistrzostw i pucharów Polski w sporcie samochodowym. Jako pierwsi na początku lipca sportową rywalizację rozpoczną kierowcy WSMP, do których niedługo później dołączą załogi z RMPST i Motul HRSMP.
Wyścigi na Torze Poznań już w pierwszy weekend lipca
Kalendarz Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski przeszedł największe zmiany, ale udało się uratować aż cztery weekendy wyścigowe. I to kierowcy wyścigowi jako pierwsi wrócą do rywalizacji. Zrezygnowano z węgierskiej rundy na Pannónia-Ring. Tor Poznań będzie gospodarzem wszystkich wyścigów. Każdy z czterech weekendów wyścigowych będzie podwójną rundą WSMP. Rywalizację na Torze Poznań wznowią też puchary markowe, czyli Toyota Racing Cup, OMM Super S Cup i 318 IS Cup PL.
Kalendarz WSMP 2020:
3 - 5 lipca - 1. i 2. runda WSMP
28 - 30 sierpnia - 3. i 4. runda WSMP
18 - 20 września - 5. i 6. runda WSMP
9 - 11 października - 7. i 8. runda WSMP
Polsko-węgierska współpraca w rajdach terenowych
Po wyścigach, ale też w lipcu, zmagania rozpoczną Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych. Tegoroczny sezon będzie powrotem do współpracy w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej. Ostatnia polsko-węgierska wymiana imprez terenowych miała miejsce w 2012 roku. Najważniejszym punktem zmagań będzie Baja Poland, która utrzymała status rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i będzie imprezą najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce. Sezon rozpocznie się w Polsce, a zakończy na Węgrzech.
Kalendarz RMPST 2020:
24-26 lipca - Baja Szczecinek 2020
3-6 września - Baja Poland 2020
9-11 października - Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020
13-15 listopada - Raid of Champions (Węgry)
Klasyki ponownie na rajdowych trasach
Motul jest solidnym i stabilnym partnerem Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To pozwoliło szybko zareagować, gdy sytuacja w związku z pandemią wstrzymała start sezonu. Zawodnicy z aut historycznych jako pierwsi w Polsce przenieśli swoją rywalizację do świata wirtualnego. Do końca maja zorganizowano dwie rundy mistrzostw Motul HRSMP Digital. A już w sierpniu kierowcy i piloci wreszcie zasmakują rywalizacji na prawdziwych drogach. Sezon Motul HRSMP zacznie się od Rajdu Rzeszowskiego, a finał zaplanowano w połowie października na Słowacji.
Kalendarz Motul HRSMP 2020:
6 - 8 sierpnia - 29. Rajd Rzeszowski
10 - 12 września - Rajd Śląska 2020
2 - 4 października - 48. Rajd Świdnicki-KRAUSE
16 - 18 października - Rally Košice (Słowacja)

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Nowego Mercedesa zamówisz w kolorze „Beczki” swojego dziadka albo wymarzonego klasyka

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.