Komunikaty PR

Rusza Ogólnopolski Program Grantowy dla onkologii dziecięcej

2023-02-15  |  08:30

Rozwój onkologii dziecięcej jest szansą dla małych pacjentów na jeszcze skuteczniejszą diagnozę i leczenie. Zależny jest od wykwalifikowanej kadry medycznej, postępów w badaniach naukowych i niezbędnych na ten cel nakładów finansowych. Dlatego w Światowym Dniu Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży rusza Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” przygotowany we współpracy merytorycznej z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju wiedzy naukowej i zwiększenie efektywności leczenia przeciwnowotworowego dzieci w Polsce.

Każdego roku w Polsce u około 1200 dzieci diagnozuje się nowotwór. Są to głównie białaczki, a także chłoniaki, mięsaki, guzy mózgu i inne rzadko występujące nowotwory. W leczeniu nowotworów dziecięcych stosuje się międzynarodowe standardy, które przekładają się na wyleczalność sięgającą obecnie ponad 80 procent. Przed onkologią dziecięcą stoi jednak nadal wiele wyzwań.

- Brakuje nam narzędzi i specjalistów do kompleksowej opieki nad małym pacjentem. W naszym kraju nie dysponujemy bazą danych nowotworów u dzieci i młodzieży. Mamy potrzeby kadrowe, bo wciąż jest za mało lekarzy specjalizujących się w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej. Wyzwaniem pozostają również badania naukowe i rozwój w tej dziedzinie medycyny. Dlatego tak ważna jest współpraca merytoryczna, której rezultatem jest Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Inauguracja Ogólnopolskiego Programu Grantowego, który będzie realizowany w latach 2023-2030, nastąpi 15 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży.

- Celem Programu jest finansowanie aktywności naukowych i badawczych zwiększających efektywność́ diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków oraz nakierowanych na poprawę zdrowia i jakości życia ozdrowieńców w Polsce. Podejmując uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Programu Grantowego, Rada Fundacji kierowała się potrzebą wsparcia wiedzy w obszarze onkologii pediatrycznej -  podkreśla wagę tej inicjatywy Grzegorz Dzik, przewodniczący społecznej Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

O procesie powstawania i założeniach Programu mówi Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”:

- Stworzenie Programu Grantowego zostało poprzedzone zaangażowaniem różnych interesariuszy w dialog o najważniejszych wyzwaniach onkologii pediatrycznej w Polsce. Konsultacje z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej, połączone z analizą dobrych praktyk w organizacjach europejskich, zaowocowały wyborem trzech obszarów, które Program Grantowy chce wspierać w pierwszej kolejności. Są to: zagospodarowanie luki pokoleniowej i pozyskanie młodych lekarzy do pracy w Klinikach Onkologii Pediatrycznej, dalszy rozwój innowacyjnych badań naukowych, a przede wszystkim wsparcie tworzenia ogólnopolskiej bazy danych nowotworów pediatrycznych w Polsce.

Założenia i rezultaty Programu Grantowego

W ramach Programu zostaną uruchomione trzy rodzaje finansowania: (1) stypendiów doktorskich dla lekarzy, którzy chcą̨ uzyskać́ stopień́ doktora nauk medycznych w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej, (2) badań naukowych, których rezultat bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości leczenia dzieci chorych na nowotwory oraz (3) utworzenia przy Klinikach Onkologii i Hematologii Dziecięcej w całym kraju stanowisk administratorów danych. Wartość wsparcia w Programie w latach 2023 - 2030 wyniesie 8 mln 400 tys. złotych.

- Tworząc Program Grantowy, staraliśmy się uwzględnić miejsca najbardziej newralgiczne, które mają wpływ na zdrowie i życie małych pacjentów, a które od lat są bolączką onkologii dziecięcej. Dlatego zdecydowaliśmy się finansować te trzy obszary. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli poszerzyć nasz Program o nowe, ważne filary - mówi Anna Król, Data Scientist Director w Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, odpowiedzialna za wdrożenie Programu Grantowego.

Długofalowe rezultaty Programu to zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej, a co za tym idzie poprawa opieki nad dziećmi w chorobie nowotworowej. Dodatkową korzyścią będzie również zwiększenie liczby publikacji naukowych i prac doktorskich w obszarze onkologii pediatrycznej, a także możliwość realizacji doktoratów międzynarodowych, co z pewnością podniesie rangę polskiej onkologii dziecięcej na świecie.

Po drugie Program przyczyni się do rozwoju projektów badawczych w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej, które mają na celu bezpośrednią poprawę diagnostyki i efektywności leczenia dzieci. Efektami zainwestowania w ten obszar mają być również publikacje naukowe, współuczestniczenie polskich lekarzy w międzynarodowych grupach badawczych czy wymiana wiedzy podczas konferencji naukowych – krajowych i zagranicznych.

Ostatnim ważnym rezultatem będzie wsparcie tworzenia ogólnopolskiej bazy danych nowotworów dziecięcych, która umożliwi zbieranie danych medycznych dla celów naukowych, badawczych i statystycznych dotyczących wszystkich dzieci chorych na nowotwory w Polsce.

- Do tej pory nie mieliśmy możliwości, głównie finansowych, aby utworzyć stanowisko administratora danych przy każdej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Polsce, a jest to działanie konieczne do stworzenia ogólnopolskiego rejestru onkologii i hematologii dziecięcej. Jego powstanie umożliwi agregowanie danych do celów leczniczych, naukowych i badawczych. Tym samym przyczyni się do wzrostu skuteczności terapii, rozwoju wiedzy naukowej i zwiększy potencjał badawczy polskich naukowców. Stwarza też szansę na wymianę doświadczeń z przebiegu terapii pacjentów pediatrycznych, których w rezultacie będziemy mogli skuteczniej leczyć – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych oraz zatrudnienie administratorów danych w klinikach rusza już 1 marca. Natomiast konkurs stypendialny dla doktorantów w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej wystartuje 1 października.

Realizacja Programu Grantowego będzie możliwa dzięki zaangażowaniu społecznemu biznesu i jego wsparciu finansowemu. Głównym Partnerem Fundacji w tym obszarze jest firma HEADFOUND. Współpraca z HEADFOUND umożliwia realizację m.in. ogólnopolskich projektów i programów w obszarze badań i innowacji, zgodnie ze wspólnym posłannictwem i misją, aby zapewniać wszechstronne, nieprzerwane wsparcie dzieciom i nastolatkom z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom - w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.

- Razem z bratem od początku zakładania firmy chcieliśmy dzielić się sukcesem naszego biznesu i zaangażować się społecznie - tłumaczy Michael Truch, CEO HEADFOUND. - Wybraliśmy współpracę z Fundacją "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, ponieważ podoba nam się wizja i kierunek zmian w onkologii dziecięcej, który Fundacja chce realizować. Wspieramy jej inicjatywy na wiele sposobów, w tym finansowo.

Więcej informacji o Ogólnopolskim Programie Grantowym na stronie http://granty.naratunek.org/.

 

**

Naszą wizją jest świat, w którym wszystkie dzieci i nastolatkowie chorzy onkologicznie pokonają nowotwór i będą mieli szansę wieść zdrowe i szczęśliwe życie. Fundacja ”Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” nieprzerwanie od ponad 30 lat otacza opieką dzieci i nastolatków z chorobą nowotworową oraz ich rodziny na każdym etapie leczenia. Umożliwiamy dostęp do światowych osiągnięć onkologii dziecięcej i najnowszych metod leczenia. Świadczymy wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne. Prowadzimy i finansujemy badania naukowe, rozwijamy wiedzę służącą szybkiej diagnozie i efektywnemu leczeniu pacjentów onkologicznych oraz poprawie jakości życia ozdrowieńców. Budujemy społeczną świadomość problematyki chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków. Z naszej inicjatywy wybudowano we Wrocławiu "Przylądek Nadziei", najnowocześniejszą w Polsce Klinikę dla dzieci chorych na nowotwory. W ciągu roku leczy się w niej blisko 2000 dzieci z całego kraju.

Naszym Partnerem strategicznym jest firma HEADFOUND z Kolonii, która wspiera realizację celów strategicznych Fundacji merytorycznie i finansowo. Łączy nas wspólne posłannictwo i misja, aby zapewniać wszechstronne, nieprzerwane wsparcie dzieciom i nastolatkom z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom - w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Biuro prasowe
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną
Zdrowie Rola snu w efektywności treningowej
2024-08-07 | 11:00

Rola snu w efektywności treningowej

Sen stanowi kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego rola w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i wpływ na efektywność treningów jest nie do przecenienia.
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta

Najpierw pandemia, duża popularność zakupów w sieci i inwestowanie w drogie markowe ubrania oraz dodatki, by zdążyć spełnić swoje marzenia, a teraz powrót do galerii handlowych i korzystanie z taniej oferty sieciówek. Projektantka przyznaje, że w ostatnich latach w branży modowej sporo się dzieje. Niezmienne pozostaje jednak to, że produkcja ubrań w dużej mierze przyczynia się do degradacji środowiska. Joanna Przetakiewicz zachęca więc do tego, by zamiast kupować ubrania na jeden sezon, wybierać second handy, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze.

Konsument

Polki dość późno zaczynają myśleć o swojej niezależności finansowej na emeryturze. Nie mają konkretnie zdefiniowanych celów związanych z oszczędzaniem

Podejście Polaków do pieniędzy uwarunkowane jest zarówno realnymi dochodami i bieżącymi potrzebami, jak i psychologicznymi barierami, nieraz bardzo silnymi, których przełamanie wymaga opracowania precyzyjnego planu finansowego i jego konsekwentnej realizacji. Tymczasem większość osób odkłada oszczędzanie, a już zwłaszcza inwestowanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem tylko ten drugi sposób daje szanse na wypracowanie kapitału, który pozwoli na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze. W większym stopniu dotyczy to kobiet, które pracują krócej, mniej zarabiają, a więc odprowadzają niższe nominalnie składki, a żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Nauka

Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków

Ludziom, którzy wysypiają się w weekend, łatwiej przestawić się na poniedziałkowy tryb pracy – wynika z badań niemieckich naukowców. Co więcej, są oni mniej zmęczeni podczas całego tygodnia roboczego. Inaczej jest z tymi, którzy w weekend odsypiają zaległości z poprzedniego tygodnia i śpią dużo dłużej – dla nich powrót do pracy jest trudniejszy, a kolejne dni bardziej wyczerpujące. Badanie niemieckich naukowców pomaga zrozumieć, jakie znaczenie dla naszej energii w trakcie tygodnia pracy ma płynne włączenie się z odpoczynku w rytm pracy oraz jak ważny jest w tym względzie jakościowy sen.