Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy
Lato i jesień 2024 to czas, kiedy uwaga miłośników dobrej muzyki skierowana jest na Rygę. Turyści odwiedzają stolicę Łotwy nie tylko by podziwiać jej zabytki, piękną architekturę, czy parki. Ryga stała się prawdziwym, europejskim centrum muzyki, oferując niezapomniane przeżycia fanom najlepszych brzmień. Od wieczorów w operze z muzyką klasyczną, poprzez kameralne koncerty jazzowe, aż po kultowe festiwale z udziałem topowych artystów z całego świata. Stolica Łotwy zaprasza do odkrycia swojego muzycznego serca, a my pokazujemy muzyczny rozkład jazdy na letni sezon.
Magiczny lipiec
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń muzycznych na Łotwie jest organizowany od 2007 roku Positivus Festival (19-20 lipca). Co roku przyciąga on nawet 30 000 uczestników, a tegoroczny lineup jest imponujący. Na scenie wystąpią takie gwiazdy jak Jason Derulo, Offset, Nothing But Thieves, Benjamin Clementine oraz Jacob Collier. Zachwyca też sama sceneria festiwalu. Organizowany jest on bowiem na malowniczej wyspie Lucavsala leżącej na rzece Dźwina. Wyspa usytuowana jest w samym centrum miasta, idealnie łącząc miejski styl Rygi z naturą.
Jeśli dodatkowo jesteśmy fanami sportu, wyjazd koniecznie trzeba przedłużyć. Od 18 lipca Ryga stanie się w tym roku areną emocjonującego wydarzenia sportowego – FIA World Rally Championship (WRC) Latvian Stage - Tet Rally Latvia. Ryk silników i emocje kibiców wprowadzą do miasta wyjątkową energię.
Sierpniowe celebracje
Sierpień w Rydze to z kolei czas wielkiego świętowania. Założone w 1201 roku miasto właśnie 17 sierpnia obchodzi swoje urodziny, a Riga's Birthday Celebrations od lat przyciąga turystów z całego świata. Odbywają się wtedy liczne koncerty na żywo, parady, pokazy sztucznych ogni oraz degustacje lokalnych specjałów, które wspólnie tworzą niesamowitą atmosferę radości i zabawy w sercu miasta. Dla Polaków to doskonała okazja, żeby właśnie tu spędzić długi, sierpniowy weekend.
Muzyka klasyczna
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, co roku na początku czerwca w mieście odbywa się Riga Opera Festival 2024. To wyjątkowa okazja dla miłośników muzyki klasycznej, aby zanurzyć się w świat najwyższej jakości spektakli operowych w sercu Łotwy i wziąć udział w niezapomnianych występach z udziałem światowej sławy artystów. Warto uważnie śledzić stronę www.opera.lv i zaplanować udział w tym wydarzeniu z wyprzedzeniem, bo bilety dość szybko znikają. Natomiast we wrześniu zaczyna się sezon w Latvijas Nacionala Opera un Balets, Łotewskiej Operze Narodowej. W repertuarze znajdą się zarówno klasyki, jak Madame Butterfly czy Jezioro Łabędzie, ale również czeska Jenůfa czy francuskie Les Contes D'Hoffmann. Sam budynek opery robi ogromne wrażenie i – co ważne – jest dostępny dla zwiedzających.
Muzyka na okrągło
Niezależnie od pory roku, Ryga tętni nocnym życiem i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Kluby muzyczne, takie jak M/Darbnica (muzyka elektroniczna i jazz), Ala (muzyka folkowa) i Blues House (blues), regularnie organizują koncerty na żywo, oferując niezapomniane doznania muzyczne.
Ryga muzycznie to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie poczuć prawdziwy klimat miasta poprzez jego dźwięki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.