Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy
Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać - bogactwem atrakcji, pięknymi plażami, zielonymi parkami, wyjątkową kuchnią i doskonałą pogodą. Jak wynika z badań, aż 55% Polaków deklaruje chęć odwiedzenia jej w najbliższym czasie. Na co warto się przygotować, a którym mitom nie warto wierzyć?
Polacy często nie wiedzą, czego oczekiwać decydując się na spędzenie kilku dni w Rydze. Jak pokazują badania przeprowadzone w czerwcu przez Instytut Opinia24, zaledwie 14% z nas odwiedziło to miasto, ale chęci na jego odkrycie ma dziś już co drugi z nas. Przez dekady narosło wiele mitów, które warto w końcu odczarować. Poznaj sześć najważniejszych faktów na temat Rygi.
FAKT NR 1: SZYBKA PODRÓŻ
Choć dwóch na trzech Polaków (67%) wie, że do Rygi można dotrzeć z wielu polskich miast samolotem (do Rygi regularnie kursują też tanie linie lotnicze), perspektywa podróży samochodem i pokonania po drodze innego kraju sprawia, że Łotwa może wydawać się dość odległa. Nic bardziej mylnego! Warszawę i Rygę dzieli zaledwie 667 km. To tylko o niecałe 30 km więcej niż Warszawę i Pragę, ale ponad 100 km mniej niż Warszawę i Budapeszt.
FAKT NR 2: IDEALNA POGODA
Latem Ryga oferuje idealne warunki do zwiedzania i odpoczynku, kiedy to średnia temperatura waha się w przedziale od 20°C do 25°C. W przeciwieństwie do południowej Europy, gdzie temperatura sięga nawet 50°C, turyści mogą wypoczywać w Rydze bez obaw o ekstremalne upały. Dzięki temu spacerowanie po zabytkowych uliczkach starego miasta, relaks w malowniczych parkach nad brzegiem Dźwiny czy odkrywanie lokalnych atrakcji jest prawdziwą przyjemnością. To też doskonały czas na plażowanie na jednej z ryskich plaż Bolderāja, Vecāķi czy Mangaļsala oraz korzystanie z licznych festiwali i wydarzeń na świeżym powietrzu, a tych w Rydze nie brakuje. Również Ryga jesienią, czy zimą jest świetnym pomysłem, zwłaszcza że zimy w Rydze są łagodne jak na regiony północnoeuropejskie, z temperaturami wahającymi się od -5°C do 0°C. Śnieg nadaje stalicy Łotwy urokliwego, zimowego charakteru, a miasto tętni wtedy życiem dzięki jarmarkom bożonarodzeniowym i zimowym festiwalom.
FAKT NR 3: MAŁE, ZIELONE MIASTO, KTÓRE ZWIEDZISZ NA PIECHOTĘ
Ryga, z populacją około 630 tysięcy mieszkańców, w porównaniu do 1,7 miliona warszawiaków, jest trzy razy mniejsza od Warszawy, ale kryje w sobie niezwykłą różnorodność. Dzięki swojej kompaktowości, Ryga to jedna z niewielu stolic, którą z łatwością można zwiedzać na piechotę. Aż 25% jej powierzchni to parki, ogrody i tereny rekreacyjne, co czyni ją jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Badanie nt. podróżniczych preferencji Polaków pokazuje, że przy planowaniu podróży w ramach city break bardzo ważna jest dla nas przyroda i parki w odwiedzanym mieście. Tę odpowiedź wskazało aż 56% respondentów.
FAKT NR 4: DOSKONAŁA KUCHNIA
Ryga to prawdziwy raj dla smakoszy, łączący tradycje kulinarne z nowoczesnymi trendami. Lokalne specjały, takie jak tradycyjny chleb żytni, ryby z Bałtyku czy desery z żurawiną, zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Miasto pełne jest urokliwych restauracji, kawiarni i targów, gdzie można spróbować zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych potraw.
Szczególną uwagę trzeba skierować na restauracje znajdujące się w przewodniku Michelin – w Rydze znajdują się aż cztery! Zaczynając od najbardziej dostępnych cenowo wybranych do przewodnika Bib Gourmand: Snatch, włoska kuchnia w sercu Rygi zachwyca nie tylko kuchnią, ale również wystrojem w stylu industrialnym, Shōyu to japońska kuchnia oraz ramen. Tradycyjną kuchnię łotewską znajdziemy w restauracji Milda, gdzie serwowane są dania takie jak łotewskie pelmeni lub szary groszek z boczkiem i kwaśną śmietaną oraz litewskie cepelinai (kluski ziemniaczane). Na osoby, które sięgną do swoich kieszeni głębiej, czeka restauracja odznaczona jedną gwiazdką Michelin Max Cekot Kitchen, w starym magazynie na obrzeżach miasta. Odznaczona czterema znakami € serwuje kuchnię kreatywną, w której liczne elementy składają się na każde z oryginalnych dań, ze słodkimi, pikantnymi i kwaśnymi smakami.
FAKT NR 5: WYJAZD 360° - ZABYTKI, SZTUKA I PLAŻA
Choć Ryga nie jest typowo nadmorskim kurortem, odległość do morza jest niewielka, a dostęp do pięknych plaż wyjątkowo łatwy. Zaledwie kilkanaście minut jazdy od centrum miasta znajduje się Jurmała, popularna miejscowość wypoczynkowa z długimi, piaszczystymi plażami nad Bałtykiem. To idealne miejsce na relaks, sporty wodne i spacery przy zachodzie słońca. Ryga to również miasto pełne historycznych zabytków i nowoczesnych atrakcji - od urokliwego Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO, po nowoczesne galerie sztuki i interaktywne muzea.
FAKT NR 6: NIE BĘDZIESZ SIĘ NUDZIĆ
Ryga tętni życiem przez cały rok, oferując bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych, festiwali i koncertów. Szczególnie w okresie wakacyjnym jest z czego wybierać.
Riga Opera Festival, Ligo and Summer Solstice Festival, Rīgas Ritmi Festival czy Positivus Festival to coroczne muzyczne wydarzenia, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. W sierpniu zaś można uczestniczyć w obchodach urodzin miasta – 17 sierpnia organizowany jest wielki festiwal celebrujący dołączenie Rygi do Hanzy. Obecne miasto zostało założone w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövdena i szybko stało się kluczowym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Bałtyku, będąc członkiem Hanzy od 1282 roku.
Każdy, kto odwiedzi Rygę z pewnością znajdzie tu coś dla siebie i wróci z niezapomnianymi wspomnieniami, ale też chęcią odwiedzenia tego miasta ponownie. Z badań wynika bowiem, że takie plany ma aż 83% Polaków, którzy kiedykolwiek odwiedzili stolicę Łotwy
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.