Rynek magazynowy w Polsce - I połowa 2024 r.
AXI IMMO Group
Twarda 18
00-105 Warszawa
monika.rykowska|axiimmo.com| |monika.rykowska|axiimmo.com
+48 725 900 100
www.axiimmo.com
Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych AXI IMMO prezentuje najnowszy raport „Polski rynek magazynowy I połowa 2024 r.”
Na koniec czerwca 2024 r. sektor magazynowy w Polsce osiągnął 294 mln euro (17% całości), co oznacza spadek o 33% r/r. Wśród 11 transakcji największą było przejęcie Panattoni Park Poznań XI (129 400 mkw.) przez EQT Exeter, a drugą zakup West Park Pruszków i West Park Ożarów (81 900 mkw.) przez Hillwood.
W I połowie 2024 r. wolumen najmu wyniósł 2,7 mln mkw. (+23% r/r), przy 39% udziale przedłużeń umów, które wzrosły o 26% r/r. Nowe umowy obejmowały 1,7 mln mkw. (+22% r/r). Najwięcej powierzchni wynajęto w województwach dolnośląskim (527 tys. mkw.), mazowieckim (506 tys. mkw.) i śląskim (469 tys. mkw.). „Wielka piątka” odpowiadała za 81% popytu brutto. Wśród największych transakcji znalazły się umowa na 103 800 mkw. w Bydgoszcz Białe Błota LC, przedłużenie umowy na 98 700 mkw. w Prime Logistics Wrocław Pietrzykowice oraz umowa na 91 000 mkw. w Panattoni Wrocław Logistics South Hub.
Nowa podaż na koniec czerwca 2024 r. wyniosła 1,6 mln mkw. (-37% r/r), co powiększyło zasoby do 33,5 mln mkw. (+10% r/r). Największa aktywność deweloperska miała miejsce w województwach dolnośląskim (423 tys. mkw.), pomorskim (239 tys. mkw.) i mazowieckim (235 tys. mkw.). W budowie było prawie 2 mln mkw. (-6,2% r/r), z czego 45% to projekty spekulacyjne. Stopa pustostanów ustabilizowała się na poziomie 8,3% (+1,6 p.p. r/r), z najwyższymi wartościami w województwach lubuskim (19,3%), świętokrzyskim (16,1%) i łódzkim (10,8%).
Stawki czynszów bazowych były stabilne. W inwestycjach typu big-box wynosiły od 3,6 do 5,5 EUR/mkw./m-c. Najbardziej atrakcyjne stawki poniżej 4,0 EUR/mkw./m-c w Piotrkowie Trybunalskim, Strykowie, Poznaniu i Warszawie. W projektach w budowie oczekiwania właścicieli były wyższe o 10-15% w porównaniu do starszych obiektów.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.