Rzeczywistość architektów po pandemii. Za nami kolejny webinar OKK!design
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Agencja OKK! PR, specjalizująca się w zarządzaniu wizerunkiem marek związanych z branżą wnętrzarską oraz pracowni architektonicznych, po raz kolejny zaprosiła znanych projektantów do podzielenia się refleksjami na temat prowadzenia pracowni w nowo zaistniałej sytuacji. Czy branża ma się czego bać i jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość, pytała warszawskich, trójmiejskich i krakowskich architektów Olga Kisiel-Konopka, pomysłodawczyni spotkania i dyrektor zarządzająca OKK! PR.
Aktualne problemy, wyzwania, ale także szukanie nowych perspektyw i optymistyczne patrzenie w przyszłość były tematem webinarium, które odbyło się 14 maja 2020 r. Swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. prof. Jan Sikora (Sikora Wnętrza), arch. Ida Mikołajska (MIKOŁAJSKAstudio), arch. Anna Koszela oraz Waldemar Tomczuk, reprezentujący firmę VASCO. Podczas branżowego spotkania online, w którym wzięło udział ponad dwustu architektów, rozmawiano o tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na codzienny model pracy architektów, a także o wyzwaniach, jakie stanęły przed projektantami w związku z niespodziewanym przeniesieniem działalności z biura do domów.
Dla Anny Koszeli zamknięcie salonów wnętrzarskich nie stanowiło większego problemu, albowiem architektka cieszy się od jakiegoś czasu luksusem posiadania Galerii Ornament – przestrzeni łączącej pracownię z ekspozycją unikalnych przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki. To także miejsce, gdzie udało jej się zgromadzić ogromną ilość próbek materiałów dla klientów i inwestorów.
Obawa przed wychodzeniem z domu i chęć reorganizacji swojego lokum, sprawiły, że na brak pracy nie narzekał także prof. Jan Sikora. Podczas kwarantanny odbierał spontaniczne zapytania o możliwość współpracy. „Znajdowaliśmy się w szale konsumpcyjnym i nagle wszystko to się zatrzymało. Kwarantanna zapoczątkowała poszukiwanie większych mieszkań i potrzebę natychmiastowego liftingu wnętrza. Doceniliśmy wolność i niezależność, chęć posiadania wolnostojącego domu z ogrodem i hamakiem. Wzrosło także zainteresowanie ogródkami działkowymi” – mówił Jan Sikora.
Ida Mikołajska, współwłaścicielka cenionej krakowskiej pracowni MIKOŁAJSKAstudio, wskazała wideo rozmowy jako preferowaną przez wielu zapracowanych klientów formę kontaktu. „Po kilku tygodniach zmniejszenia popytu na nasze usługi, przeżywamy teraz istny zalew nowych zapytań. Daje się zaobserwować, że klienci bardzo patrzą teraz na koszty. Liczę na to, że ludzie doświadczywszy niedogodności w swych domach, odrzucą pogoń za blichtrem, a zwrócą uwagę na praktyczność i ergonomię różnych rozwiązań. Docenią rzeczy trwale, niewymagające wymiany po kilku latach. Na dłuższą metę to ekologiczne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Bardzo podoba mi się podejście firmy Geberit, która we wszystkich rozwiązaniach stawia na zmniejszenie poboru wody, nie powodując jednocześnie obniżenia komfortu użytkowania urządzeń”- dodała Ida Mikołajska.
Okazuje się, że czas pandemii skłania nas również do refleksji nad klimatem i powietrzem w pomieszczeniach, w których przebywamy. Do tego tematu odniósł się Waldemar Tomczuk, reprezentujący firmę VASCO GROUP. „Razem z prawem budowlanym cała branża kładzie teraz olbrzymi nacisk na to, żeby pomóc ludziom zrozumieć, że dzięki takim rozwiązaniom, jak rekuperacja mamy gwarancję tego, że nasze powietrze wewnątrz domu będzie przez cały rok, łącznie z tym najtrudniejszym zimowym okresem, pod kontrolą” – przyznał ekspert z VASCO.
Z prawie dwugodzinnej dyskusji wynikało, że wszyscy zaproszeni goście zdają sobie sprawę, że na powrót do tego co znamy, trzeba będzie jeszcze poczekać. Z ich refleksji wynikało jednak, że patrzą w przyszłość z optymizmem. Pod koniec spotkania prof. Jan Sikora pozwolił sobie nawet na freestyle’ową wizję jutra, zainspirowaną popularnym teraz wyzwaniem Hot16Challenge2.
Mecenasem spotkania była marka Geberit, a partnerem VASCO.
Patroni medialni: Elle Decoration, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, M jak Mieszkanie, Urzadzamy.pl. MAGAZIF, Design Alive, Architektura i Biznes, Architektura Murator, Hotelarz, Designteka.pl.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.