Salon pod chmurką – jak stworzyć przytulną przestrzeń z pomocą tkanin i światła
Długie słoneczne dni i ciepłe wieczory sprawiają, że balkony, tarasy oraz ogrody stają się centrum życia domowego. Podpowiadamy, jak stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju, relaksu i błogiego odpoczynku!
Coraz więcej osób traktuje balkon, taras, a także część wypoczynkową ogrodu jak przedłużenie salonu. Gdy jest ciepło, na zewnątrz jadamy weekendowe śniadania, organizujemy imprezy czy po prostu relaksujemy się z książką lub laptopem. Dlatego ważne jest, by ta przestrzeń była funkcjonalna, ale także estetyczna, tak aby stała się strefą prawdziwego relaksu i odpoczynku.
Magicznie, przytulnie, romantycznie…
- Oświetlanie ogrodowe to kluczowy element w budowaniu niepowtarzalnego nastroju na zewnątrz, który pozwoli nam korzystać z balkonu czy tarasu do późnych godzin nocnych. Jednocześnie dzięki niemu możemy natychmiast wyczarować przytulny, niemal intymny nastrój. Z pomocą przychodzi nam wiele rozwiązań – od lampek solarnych, które można powtykać w ziemię, również w doniczkach, po klasyczne lampki na sznurze, które można podwiesić na suficie czy udrapować na balustradzie. Estetycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie dobrze w naprawdę małych przestrzeniach, są też latarenki i lampiony z wbudowanymi lampkami na baterie albo z tradycyjnymi świecami. To nie tylko źródło światła, ale również ozdoba. Oczywiście należy pamiętać, by przed zakupem sprawdzić, czy wybrane przez nas oświetlenie nadaje się do użytku na zewnątrz – przypomina ekspertka KiK.
Harmonia i wygoda
Kluczową kwestią w urządzaniu funkcjonalnych balkonów i tarasów są meble wypoczynkowe, które nie tylko będą estetyczne, ale także komfortowe.
- W przypadku dużych przestrzeni, gdy ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet, sprawa jest prosta. Na przestronnym tarasie zmieści się przecież i wygodna sofa, i leżaki, a także stół z krzesłami. Jeśli jednak mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, musimy dokonać wyboru. Jeśli lubimy przede wszystkim wypić na balkonie poranną kawę, zdecydujmy się na niewielki, składany stolik i krzesła. Jeśli chcemy się wygrzewać w słońcu, postawmy na leżak, a jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca do zabawy dla dzieci, kupmy wygodne poduchy i dywan do użytku zewnętrznego – wylicza dekoratorka związana z marką KiK i dodaje: jeśli chcemy stworzyć spójny wystrój między balkonem a salonem, warto zwrócić uwagę na podobieństwo stylu i kolorystyki mebli w obu przestrzeniach. Możemy wybrać meble w podobnym designie, kształcie czy kolorze, które będą stanowiły harmonijną całość.
Meble i oświetlenie to praktyczne podstawy w urządzaniu balkonów i tarasów. By stały się prawdziwą strefą relaksu, powinniśmy zadbać też o estetykę i przytulność.
- Na zewnątrz jako dekoracje najlepiej sprawdzają się oczywiście rośliny, które możemy poustawiać w donicach, ale też umieścić w doniczkach podwieszanych na suficie, na balustradzie czy nawet półkach przymocowanych do ściany. Za przytulny wystrój balkonu lub tarasu odpowiadają tkaniny i wszelkie miękkie elementy, a więc poduszki, koce, narzuty, a także dywany. Jeśli problemem są owady, możemy zdecydować się na tiulowy baldachim, który zadziała jak moskitiera, a przy tym nada naszej strefie relaksu nieco egzotycznego charakteru - podpowiada ekspertka i dodaje: tak urządzona przestrzeń nie potrzebuje już wielu dodatków. Jeśli mamy ochotę, możemy ją uzupełnić łapaczami snów, ładnymi doniczkami, wazonami z kwiatami i świecami lub dodatkowymi źródłami światła.
Praktyczne porady
Na koniec dekoratorka wnętrz związana z marką KiK ma jeszcze kilka praktycznych porad:
- Jak przedłużyć wizualnie salon? Coraz więcej osób traktuje balkon czy taras jak przedłużenie salonu. Jeśli zachowamy spójność stylistyczną wnętrza i zewnętrza, wizualnie powiększymy przestrzeń mieszkalną i faktycznie wykorzystamy ją do maksimum. Taką spójność można osiągnąć przede wszystkim wybierając meble i dodatki w tej samej gamie kolorystycznej. Jeśli w naszym salonie dominują kolory ziemi i neutralne tony, wybierzmy na balkon meble i dodatki w podobnych odcieniach. Jeśli we wnętrzu postawiliśmy na mocny kolorystyczny akcent – np. zieloną kanapę czy żółty fotel, na taras wybierzmy koce i poduszki lub kwiaty w tych samych odcieniach. Dzięki temu wystarczy otworzyć drzwi na balkon, by przestrzeń natychmiast wydawała się większa.
- Praktyczne kosze na koce, narzuty i poduszki – gdy zacznie padać deszcz albo będziemy potrzebować więcej pustej przestrzeni – na przykład na dziecięcą zabawę albo by przesadzać rośliny – możemy błyskawicznie je schować. Do tego, jeśli mamy mało miejsca, sam kosz możemy na co dzień traktować jako stolik i stawiać na nim np. tacę z napojami czy przekąskami.
- Sztuczne rośliny – jeśli „nie mamy ręki do kwiatów” albo często wyjeżdżamy i obawiamy się problemów z ich podlewaniem, nie rezygnujmy z roślin. W sklepach jest ogromny wybór sztucznych, które wyglądają naprawdę realistycznie. Do tego można z nich tworzyć dowolne kompozycje – od bukietów przez kwiatowe baldachimy z kolorowych gałązek. Jedynym ograniczeniem jest tutaj miejsce i nasza fantazja.
Urządzanie salonu pod chmurką to świetny sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni do odpoczynku. Kombinując z różnymi teksturami i kolorami tkanin oraz wykorzystując odpowiednie oświetlenie, można stworzyć miejsce, które zachęca do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości, by stworzyć dodatkowy salon, w którym będziemy chcieli spędzać czas z przyjemnością.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.