Komunikaty PR

Schody, które wyglądają na lekkie jak piórko!

2024-04-25  |  15:35
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

              

Choć są zbudowane z ciężkich betonowych stopni, wydają się niesłychanie lekkie, tak jakby unosiły się w powietrzu. Schody lewitujące, bo o nich mowa, to ciekawy i modny sposób na urozmaicenie otoczenia domu. Niezwykła konstrukcja nadaje aranżacji iście magicznego wyglądu.

 

Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie musimy zniwelować różnicę w wysokości terenu. Może to być przestrzeń między tarasem a ogrodem lub pomiędzy strefą wejściową a drzwiami domu. Bez względu na to, gdzie zostaną wykorzystane, będą prezentować się nadzwyczaj efektownie. Wbrew pozorom w tych schodach nie ma jednak ani krzty magii, gdyż wcale nie lewitują. To ich ułożenie, a konkretniej niewidoczne dla oczu elementy podpierające konstrukcję wsporczą sprawiają, że nasz mózg ulega złudzeniu optycznemu i schody wydają się „unosić” w powietrzu. To jeden z wielu efektowych trików, których można użyć, aby ciekawie zaaranżować przestrzeń wokół domu.

 

Co zrobić, żeby schody lewitowały?

 

Zbudowanie unoszących się albo, jak niektórzy je nazywają, „wiszących schodów” wcale nie jest takie trudne. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy zakłada umieszczenie elementów wsporczych w murze i ułożenie stopni w taki sposób, żeby te podpory nie były widoczne. Dzięki temu sprawimy, że schody będą wyglądały, jakby unosiły się w powietrzu. Innym, częściej stosowanym sposobem, jest zamocowanie betonowych stopni schodowych na specjalnych podkonstrukcjach zbudowanych np. z bloczków czy kostek betonowych, niekiedy częściowo opartych na innych elementach. Żeby zrobić to dobrze, warto najpierw rozrysować pomysł i wykonać niezbędne pomiary. Chodzi o to, żeby schody idealnie połączyły płaszczyzny umieszczone na różnych wysokościach. Dla wygody użytkowania warto przyjąć zasadę, że stopień schodowy Magna wraz z (niewidoczną) podbudową nie powinien być wyższy niż 15-16 cm, czyli może on „lewitować” maksymalnie na wysokości 7-8 cm nad elementem znajdującym się poniżej.

 

Budujemy unoszące się schody

 

Skoro już to wiemy, czas przystąpić do budowy. Najpierw wstępnie profilujemy teren i wybieramy zbędną ziemię. Później należy wykonać podbudowę pod pierwszy stopień schodowy. Składa się ona z 10 cm warstwy piasku, który zagęszcza się mechanicznie za pomocą ubijaka. Na tak wykonaną warstwę trzeba wysypać 10 cm betonu i również go ubić. Następnie układamy poziomo obrzeża 6 lub 8 cm cofnięte maksymalnie 10 cm od krawędzi stopnia i przy pomocy kleju mrozoodpornego do betonu montujemy na nich stopień schodowy Polbruk Magna. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie stopni - w taki sposób, aby element o wymiarach 75x100 cm był osadzony stabilnie, ale jednocześnie żeby nie było widać, że jest on podparty od dołu, bo wtedy magia „pryśnie”. Kolejny stopień układamy z lekkim przesunięciem w zależności od tego, jaki mają mieć ostateczny wygląd projektowane lewitujące schody. Przy czym bezwzględnie trzeba pamiętać o stabilności konstrukcji oraz o tym, że podpory muszą być niezauważalne. I tak układamy kolejne stopnie schodowe, aż do uzyskania pożądanego efektu. W ten sposób można ułożyć najwyżej kilka stopni, a jeśli projekt zakłada ich większą liczbę, to należy wzmocnić odpowiednio podłoże i całą konstrukcję. Wszystko tak naprawdę zależy od złożoności projektu.

 

Wspaniały komplet

 

Oczywiście lewitujące schody są tylko jednym z możliwych elementów kompozycji, dlatego dobrze uzupełnić je o inne elementy aranżacji. Warto zwrócić uwagę na gotowe kolekcje, takie jak na przykład Polbruk Magna. Poza wcześniej wspomnianymi stopniami schodowymi w tej linii dostępne są również wielkoformatowe płyty betonowe. Ze względu na ich grubość, która wynosi 8 lub 10 cm, zbudujemy z nich dowolną nawierzchnię. Może być to taras, podjazd, ścieżka w ogrodzie czy opaska wokół domu. To jedne z największych (i najbardziej modnych) płyt dostępnych na rynku, gdyż mają wymiary 100x75 cm lub 75x50 cm, dlatego można je też układać metodą step by step czyli w odległości równej mniej więcej ludzkiego kroku, a powstałe pomiędzy nimi przestrzenie wypełnić trawą lub grysem. Co ciekawe, stopień schodowy Magna możemy wykorzystać w charakterze palisad, z których można zbudować donice. Możemy w nich posadzić rośliny lub ewentualnie użyć ich do zabezpieczenia skarp. Stopień/palisada Magna ma wymiar 100x75 cm i grubość 8 cm. O tym, czy będzie stopniem, czy palisadą decyduje bok, na którym ułożymy ten element. Linia Magna najlepiej sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych, ze względu na swój betonowy wygląd i melanżowy, jasnoszary kolor (nerino). Oczywiście lewitujące schody wykonane z elementów Magna można swobodnie łączyć z nawierzchnią zbudowaną z wielu innych kostek czy płyt. Hipernowoczesny efekt osiągniemy zestawiając je z ekologicznymi płytami, takimi jak na przykład Polbruk Dynamik, które charakteryzują się unikatowym kształtem umożliwiającym tworzenie różnej wielkości powierzchni biologicznie czynnej. Ułożone na większych powierzchniach tworzą geometryczne fale, co nadaje nawierzchni designerskiego charakteru. Pomiędzy płytami w dowolnym miejscu można pozostawić pustą przestrzeń do wypełnienia grysem lub obsiania trawą. Możliwość wpływania na rozmiar obszaru biologicznie czynnego sprawia, że każda nawierzchnia zaprojektowana z pomocą płyt Dynamik jest niepowtarzalna. Mają one wymiar 50×14 cm i grubość 8 cm. Cechują się także stonowaną i uniwersalną kolorystyką wchodzącą w ciekawy kontrast z zielenią ogrodu. Dostępne są w trzech odcieniach szarości (nerino, stalowy, grafitowy) oraz w kolorze beżowym – ivory. Oczywiście możliwych pomysłów i zestawień jest o wiele więcej.

 

Lewitujące schody z betonowych stopni schodowych to pomysł na ciekawą aranżację strefy wejściowej lub tarasowej. Takie stopnie pozwalają dowolnie kształtować wielkość, wysokość i długość schodów. Dodają lekkości całej przestrzeni, a przy tym są odpowiednio duże, wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Z całą pewnością będą prezentować się efektownie i interesująco, stając się też przy okazji supernowoczesnym akcentem każdego ogrodu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jadore - nowoczesna elegancja i włoski styl Biuro prasowe
2024-08-29 | 11:30

Jadore - nowoczesna elegancja i włoski styl

W samym sercu Krakowa powstało wnętrze, które łączy w sobie urok włoskiego stylu i funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań. Zaprojektowane dla pary, która cieszy się walorami
Dom Kabiny nawannowe – styl i funkcjonalność, które nigdy nie wychodzą z mody
2024-08-29 | 11:00

Kabiny nawannowe – styl i funkcjonalność, które nigdy nie wychodzą z mody

W świecie wnętrzarskich trendów, gdzie style zmieniają się z sezonu na sezon, niektóre elementy wyposażenia łazienek pozostają niezastąpione i cieszą się sporą
Dom Czy możemy ubiegać się o podwyższenie alimentów w związku z rozpoczęciem nowego
2024-08-29 | 01:00

Czy możemy ubiegać się o podwyższenie alimentów w związku z rozpoczęciem nowego

Komentarz ekspercki: adw. Karolina Pilawska, Pilawska Zorski Adwokaci   Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji, co oznacza, że za kilka dni tysiące dzieci wrócą do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edukacja

Większość młodych osób nie ma zaufania do polityków i poczucia sprawczości. Dużą rolę w podniesieniu poziomu zaangażowania może odegrać szkoła

Choć do urn w październikowych wyborach poszło blisko 70 proc. najmłodszych wyborców, większość młodych ma niskie zaufanie do polityków. W badaniu przeprowadzonym przed wyborami 80 proc. twierdziło, że jest sfrustrowanych obecną sytuacją polityczną w Polsce. Nie wierzą też w spełnienie obietnic wyborczych – wynika z raportu „Debiutanci ’23”. Młodzi ludzie mają też niewielkie poczucie sprawczości, co przekłada się na ich zaangażowanie społeczne i polityczne. Szansą na zmianę jest nowy przedmiot – edukacja obywatelska – który wejdzie do szkół od września 2025 roku, o ile będzie on odpowiednio przygotowany i prowadzony.

Moda

Tomasz Jacyków: Ludzie z niską samooceną zakładają cudze metki i eksponują wielkie logo. Często noszą ubrania podrabiane, czyli są to udawacze, oszuści

Mówi się, że poprzez dobór garderoby wyrażamy swoją osobowość, ale jak podkreśla stylista, w tym przypadku na pewno nie wchodzą w grę ubrania z mocno wyeksponowanym logo. Bo choć można cenić daną markę odzieżową, to przecież nie trzeba być jej żywą reklamą, a już poniżej wszelkiego poziomu jest noszenie podróbek kupionych za grosze. Zdaniem Tomasza Jacykowa trzeba też wiedzieć, jak i gdzie prezentować luksusowe ubrania czy dodatki, bo w odpowiednich miejscach i przez odpowiednich ludzi zostaną one zauważone, a gdzie indziej nikt nawet się nie zorientuje, że są z najwyższej półki i kosztowały krocie.