Komunikaty PR

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

2024-09-27  |  10:10
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.6 MB )

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że jego choroba lub leczenie może mieć wpływ na układ krążenia i może wymagać on opieki kardiologicznej. Projekt „Serce pod opieką”  stowarzyszenia PARS ma na celu zwiększenie świadomości roli lekarza tej specjalności w ścieżce leczenia.

W ramach kampanii Serce pod opieką w październiku zorganizowane zostaną bezpłatne rozmowy
z lekarzami kardiologami w 10 miastach w całej Polsce. Kolejnym miastem, w którym kardiolog spotka się z pacjentami jest Lublin, 4 października (piątek), Centrum Medyczne Imedica. W czasie rozmowy pacjenci otrzymają także materiały edukacyjne na temat opieki kardiologicznej dla pacjentów hematoonkologicznych. Zapisy prowadzi biuro stowarzyszenia PARS: telefonicznie pod numerem +48 601 755 301 lub mailowo: biuro@ruchspoleczny.org.pl.

Wszyscy pacjenci biorący udział w konsultacjach będą także mogli wypełnić ankietę, która pozwoli zgromadzić dane w zakresie ich wiedzy i potrzeb w obszarze opieki kardiologicznej. Na podstawie tych ankiet powstanie raport, który będzie stanowił materiał do rozwoju  i kontynuacji tego projektu.

Dlaczego to ważne? Planowane leczenie hematonkologiczne może być potencjalne toksyczne dla serca, a wielu chorych w wywiadzie zgłasza problemy związane z układem krążenia. Chodzi o to, by hematolog rozpoczął i kontynuował najlepszą dla pacjenta terapię bez większych problemów kardiologicznych. Przy odpowiednio dobranych terapiach pacjenci są w stanie wrócić do normalnego życia. 

Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z powodu nowotworu, warto, żeby  pacjent był zbadany przez kardiologa, zwłaszcza pod kątem niewydolności serca i zaburzeń rytmu serca. Jednak nie zawsze chory ma dostęp do tego specjalisty lub nie zawsze korzysta z jego opinii. Bezwzględnie pod opieką kardiologa powinny być osoby z już rozpoznaną chorobą serca (np. po zawale serca, po zabiegu kardiochirurgicznym, mają wszczepione stenty itp.).

Opieka kardiologa jest istotna także podczas leczenia hematoonkologicznego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu możliwe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie (i możliwie w postaci jak najłagodniejszej) toksycznego wpływu leków hematologicznych na serce. Jeśli takie wystąpią, kardiolog wdraża odpowiednie leczenie. Kontrole kardiologiczne są ważne również dlatego, że wiele powikłań związanych z układem krążenia podczas leczenia przeciwnowotworowego może być bezobjawowych.

Więcej na temat konsultacji można dowiedzieć się na naszych stronach: www.ruchspoleczny.org.pl, www.centrumkryzysowe.org.pl oraz na profilu na platformie Meta (daw. Facebook) PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Stowarzyszenie PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) od 15 lat pomaga pacjentom zmagającym się z chorobami onkologicznymi.  Od 2021 r. działa także w obszarze hematoonkologii, realizując kampanie społeczne i edukacyjne. W 2023 roku na platformie PARS (pod nazwą Onkologiczne Centrum Kryzysowe) https://centrumkryzysowe.org.pl/ opracowane zostały ścieżki diagnostyki i leczenia dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi.  Na platformie pacjenci i ich bliskich znajdą rzetelne, zweryfikowane informacje na temat wielu nowotworów, listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia. Oprócz wiedzy dostępnej na platformie internetowej PARS uruchomił także infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 są do dyspozycji pacjentów i ich bliskich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Podróże

Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie

Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.