Seria OMTÄNKSAM od IKEA – na każdą miarę i dla każdego
Wszyscy czasem potrzebujemy pomocnej dłoni, komfortu i dopasowanego do nas wsparcia. To właśnie z myślą o takich chwilach, powstała nowa seria produktów IKEA OMTÄNKSAM (po szwedzku „liczący się z innymi”), która dzięki swojej funkcjonalności i pomysłowemu wzornictwu odpowiada na nasze potrzeby, bez względu na wiek.
Dzięki współpracy z ekspertami z dziedziny ergonomii, fizjoterapeutami oraz terapeutami zajęciowymi, projektanci mogli spojrzeć na produkty z wielu różnych punktów widzenia oraz uczynić je jak najbardziej praktycznymi przy zachowaniu estetycznych walorów. Tak powstała wyjątkowa seria dopasowana do każdego i na każdą miarę.
Seria OMTÄNKSAM świetnie sprawdzi się w naszej kuchni, sprawiając, że codzienne gotowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Kiedy najdzie nas ochota na domowe wypieki, sięgnijmy po sprytną miskę OMTÄNKSAM. Jeśli umieścimy pod spodem silikonową pokrywkę, naczynie nie będzie się ślizgać po blacie, dzięki czemu możemy ubijać w nim ciasto, korzystając tylko z jednej ręki. Z kolei, szklanka OMTÄNKSAM została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją wygodnie i pewnie podnieść oraz trzymać. A gdy potrzebujemy przenieść ich większą ilość, użyjmy tacy FÖRMEDLA, której powierzchnia zapobiega przesuwaniu, zmniejszając ryzyko przypadkowego wylania napoju.
Stół to miejsce, które może łączyć wszystkie nasze ulubione aktywności. Podczas rodzinnych zabaw z dziećmi, czy długich wspólnych posiłków, nie trudno o zadrapania lub pojawienie się plam na meblach. Stół OMTÄNKSAM jest na nie całkowicie odporny, a jego konstrukcja – nie opierająca się na ramie – tworzy więcej miejsca na nogi. Dodajmy jeszcze wiosenny bukiet kwiatów
w ergonomicznym wazonie, który w razie potrzeby łatwo przenieść i cieszmy się komfortowym wypoczynkiem.
Jeśli mowa o relaksie, jego centrum zazwyczaj jest salon. Tutaj o nasz komfort zadba fotel OMTÄNKSAM z wysokim oparciem ułatwiającym wstawanie i siadanie oraz regulowaną poduszką zapewniającą wsparcie dla głowy. Obok postawmy podnóżek oraz okryjmy się miękkim, wełnianym pledem, którego poręczne wymiary pozwalają używać go zarówno jako koca, jak
i ciepłego szala. Koc przyda się też wieczorną porą na balkonie lub w ogródku, nie pozwalając nam zmarznąć gdy zasiedzimy się, ciesząc naturą.
Pomysłowe wzornictwo rodzi się, gdy spoglądamy na świat oczami innych. Z chwilą, kiedy zrobimy krok wstecz i zmienimy perspektywę, otworzą się przed nami drzwi do nowych możliwości. Jednocześnie uświadomiliśmy sobie, że nie możemy skupiać się wyłącznie na osobach starszych. Wiele osób korzysta z produktów, które zapewniają dodatkowe wsparcie i komfort, tymczasowo lub na stałe, niezależnie od wieku – mówi Britt Monti, liderka działu kreatywnego i pomysłodawczyni serii OMTÄNKSAM.
Seria OMTÄNKSAM to produkty, które pozwalają prowadzić nam bezpieczniejsze życie niezależnie od okoliczności. Nie tylko wyglądają estetycznie, ale także wspierają nas w wykonywaniu codziennych obowiązków.
Kolekcja dostępna będzie od maja br. Do zamówienia online na IKEA.pl oraz przez telefon.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.