Sezon letni w strefie zmywania
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Nawet jeżeli na co dzień korzystamy ze zmywarki, która stała się podstawowym elementem wyposażenia kuchni, zlewozmywak jest w niej niezbędny. Dyskomfort braku funkcjonalnej strefy zmywania możemy odczuć szczególnie latem, kiedy jemy więcej świeżych warzyw i owoców, które przed spożyciem trzeba umyć. Warto więc odpowiednio ją zaplanować i wyposażyć, aby praca przebiegała sprawnie i wygodnie.
- Najpierw zlewozmywak, potem blat, a na końcu kuchenka lub płyta grzewcza, to układ, który jest najbardziej funkcjonalny w kuchni – wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Wynika on z naturalnej kolejności wykonywanych zadań - najpierw myjemy owoce lub warzywa, następnie je obieramy i kroimy, a na końcu wrzucamy do garnka, który ustawiamy na płycie.
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka jest uzależniony od wielkości powierzchni na kuchennym blacie, którą możemy na niego przeznaczyć oraz naszych przyzwyczajeń kulinarnych. Duży, dwukomorowy zlew jest bardzo wygodny, zwłaszcza dla dużych rodzin, gdzie sporo się gotuje, a więc również myje znaczne ilości warzyw; wymaga jednak więcej miejsca niż model jedno- czy półtorakomorowy.
Kształt i wielkość zlewozmywaka podyktowane są również miejscem, w którym zostanie on ulokowany. Inny model będzie odpowiedni do aneksu kuchennego z zabudową jednościenną, a jeszcze inny, jeżeli zainstalujemy go w narożniku kuchni. Dużym atutem jest dostęp do naturalnego światła, dlatego w przypadku wnętrz z oknem, pod którym poprowadzony jest blat meblowy, to właśnie tutaj najczęściej znajduje się strefa zmywania.
Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie zlewozmywaka na wyspie kuchennej. Taka aranżacja jest nie tylko nowoczesna, ale i praktyczna. Obok zlewozmywaka mamy wówczas zapewnioną wystarczającą przestrzeń do pracy, a to kolejny istotny warunek, o którym nie należy zapominać przy projektowaniu ergonomicznej zabudowy meblowej.
- Optymalną przestrzeń do pracy i swobodę ruchów zapewni nam blat o długości co najmniej 60 cm, dlatego taką odległość powinniśmy zaplanować pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą – mówi projektantka.
Obok zlewozmywaka, najlepiej z miejscem przewidzianym na ociekające naczynia lub właśnie odłożenie umytej zieleniny, powinniśmy uwzględnić zmywarkę a pod nim szafkę na pojemniki na odpadki. W ten sposób ułatwimy sobie pracę podczas oczyszczania warzyw i owoców, ponieważ obierki możemy wrzucać bezpośrednio do przeznaczonego na nie kosza. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem są systemy wysuwne, dzięki którym ukryte w korpusie szafki pojemniki do segregacji wysuną się wraz z otwarciem frontu, umożliwiając wyrzucenie odpadków bez konieczności schylania się w głąb szafki.
Chcą ułatwić sobie codzienną pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w baterię z wyjmowaną wylewką i funkcją prysznica, dzięki którym wygodniej nam będzie opłukiwać warzywa i owoce. Praktyczny będzie także automatyczny korek, dzięki któremu opróżnimy komorę zlewozmywaka z wody, w której myliśmy jarzyny, bez konieczności zanurzania w niej rąk.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.