Sezon letni w strefie zmywania

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Nawet jeżeli na co dzień korzystamy ze zmywarki, która stała się podstawowym elementem wyposażenia kuchni, zlewozmywak jest w niej niezbędny. Dyskomfort braku funkcjonalnej strefy zmywania możemy odczuć szczególnie latem, kiedy jemy więcej świeżych warzyw i owoców, które przed spożyciem trzeba umyć. Warto więc odpowiednio ją zaplanować i wyposażyć, aby praca przebiegała sprawnie i wygodnie.
- Najpierw zlewozmywak, potem blat, a na końcu kuchenka lub płyta grzewcza, to układ, który jest najbardziej funkcjonalny w kuchni – wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Wynika on z naturalnej kolejności wykonywanych zadań - najpierw myjemy owoce lub warzywa, następnie je obieramy i kroimy, a na końcu wrzucamy do garnka, który ustawiamy na płycie.
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka jest uzależniony od wielkości powierzchni na kuchennym blacie, którą możemy na niego przeznaczyć oraz naszych przyzwyczajeń kulinarnych. Duży, dwukomorowy zlew jest bardzo wygodny, zwłaszcza dla dużych rodzin, gdzie sporo się gotuje, a więc również myje znaczne ilości warzyw; wymaga jednak więcej miejsca niż model jedno- czy półtorakomorowy.
Kształt i wielkość zlewozmywaka podyktowane są również miejscem, w którym zostanie on ulokowany. Inny model będzie odpowiedni do aneksu kuchennego z zabudową jednościenną, a jeszcze inny, jeżeli zainstalujemy go w narożniku kuchni. Dużym atutem jest dostęp do naturalnego światła, dlatego w przypadku wnętrz z oknem, pod którym poprowadzony jest blat meblowy, to właśnie tutaj najczęściej znajduje się strefa zmywania.
Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie zlewozmywaka na wyspie kuchennej. Taka aranżacja jest nie tylko nowoczesna, ale i praktyczna. Obok zlewozmywaka mamy wówczas zapewnioną wystarczającą przestrzeń do pracy, a to kolejny istotny warunek, o którym nie należy zapominać przy projektowaniu ergonomicznej zabudowy meblowej.
- Optymalną przestrzeń do pracy i swobodę ruchów zapewni nam blat o długości co najmniej 60 cm, dlatego taką odległość powinniśmy zaplanować pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą – mówi projektantka.
Obok zlewozmywaka, najlepiej z miejscem przewidzianym na ociekające naczynia lub właśnie odłożenie umytej zieleniny, powinniśmy uwzględnić zmywarkę a pod nim szafkę na pojemniki na odpadki. W ten sposób ułatwimy sobie pracę podczas oczyszczania warzyw i owoców, ponieważ obierki możemy wrzucać bezpośrednio do przeznaczonego na nie kosza. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem są systemy wysuwne, dzięki którym ukryte w korpusie szafki pojemniki do segregacji wysuną się wraz z otwarciem frontu, umożliwiając wyrzucenie odpadków bez konieczności schylania się w głąb szafki.
Chcą ułatwić sobie codzienną pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w baterię z wyjmowaną wylewką i funkcją prysznica, dzięki którym wygodniej nam będzie opłukiwać warzywa i owoce. Praktyczny będzie także automatyczny korek, dzięki któremu opróżnimy komorę zlewozmywaka z wody, w której myliśmy jarzyny, bez konieczności zanurzania w niej rąk.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.