Komunikaty PR

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia

2022-10-03  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

28 września 2022, w Pawilonie SARP w Warszawie, odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie było okazją do odkrycia jak świat architektury i budownictwa może wpływać na kryzysy społeczne. Dzięki zaproszeniu firmy Geberit, do Polski przyleciał Shigeru Ban – japoński architekt, który swą działalnością zawodową znacząco wpływa na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiadał o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego przedstawiono strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie firma.

Aktualne wydarzenia na Ukrainie to temat, który znacząco wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom, bo swą działalnością niosą realną szansę na pomoc osobom dotkniętym kryzysem. To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa stało się myślą przewodnią projektów Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego i wykorzystywania w tym celu ekologicznych materiałów. Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec, w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt opowiedział w Warszawie o swoich nowatorskich rozwiązaniach.

Architekt z misją

Podczas wydarzenia „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, organizowanego przez Geberit we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, odbył się szereg prelekcji oraz dyskusji ekspertów. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami w dziedzinie architektury, budownictwa oraz działalności społecznej. Zgromadzonych powitała arch. Marta Sękulska-Wrońska – prezeska OW SARP, zaś w rolę prowadzącej konferencję wcieliła się Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

Serię inspirujących wystąpień rozpoczął wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions” gość honorowy Shigeru Ban. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritzkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.

Realizacje Paper Partition System w Polsce

Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swe przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. O wykorzystaniu Paper Partition System w Ukranie, opowiedział Oleksiy Vostrykov. Co istotne, rury Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji, na początku marca 2022 roku, projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia mówili Artur Jőrgen, Jerzy Łątka i Hubert Trammer. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.

Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska.

Uroczyste zwieńczenie konferencji

Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” zostało zakończone wieczornym bankietemGeberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward”. Uczestników gali uroczyście powitał Przemysław Powalacz – prezes marki. Następnie o zmianach strategicznych w firmie Geberit opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi modelami, obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. – podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo. Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat zmian strategicznych w Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM była inspirowana przejściem części produktów z marki KOŁO do portfolio Geberit.

Wydarzenie wsparła firma Dom Roślin.

Patronami medialnymi wydarzenia konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” byli: Architektura & Biznes, Architektura Murator, NOTES NA 6 TYGODNIE / BĘC ZMIANA, WhiteMad, BRYŁA, Urządzamy.pl, MAGAZIF, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, ArchiSnob, Nowy Magazyn, Foorni, Nowa Warszawa.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.