Siła niebieskich barw we wnętrzach
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Urok palety niebieskich odcieni zdecydowanie tkwi w różnorodności. Podczas gdy jasne pastelowe barwy, jak odcień J490 Rain z palety Tikkurila, ujmują delikatnością, przywołując wspomnienia beztroskiego lata, mocne nasycone tony, jak Granatowy z palety Dekoral Effect 3in1, przyciągają wzrok głębią koloru i intensywnością. Jedno jest pewne, niebieski w każdej swej odsłonie niesie równowagę i wyciszenie.
Niebieski zaliczany jest do kolorów zimnych. Jego wyważony chłód tworzy piękne, a przy tym niebywale gustowne aranżacyjne tło dla elementów wyposażenia i dekoracji. Wnętrza w ciemnym, głębokim odcieniu Denim z palety Beckers Designer Collection czy przejmującym granacie V431 z palety Tikkurila, prezentują się wyjątkowo efektownie, zwłaszcza w towarzystwie drewna i miękkich tkanin oraz szklanych i metalowych dodatków. Z kolei monochromatycznie udekorowane ściany i komody przejmującym kolorem L433 Atlantis, dzięki możliwości barwienia produktów Tikkurila do różnych powierzchni na ten sam odcień, tworzy oryginalną przestrzeń, w której czuć elegancję i wysublimowaną atmosferę.
Błękity z kolei zaskakują świeżością, podbijając lekki styl i wprowadzają spokojny rytm w pomieszczeniu. Dlatego stonowany niebieskie kolory, jak Regatta od Beckersa czy Y354 Cumulus z palety Tikkurila, świetnie odnajdą się w przeznaczonych do odpoczynku wnętrzach, zapewniając harmonię i relaksującą aurę. Niezależnie czy jest to salon, sypialnia czy nawet pokój kąpielowy wykreowany w błękicie dzięki funkcjonalnej farbie Dekoral Łazienka & Kuchnia, niebieskie tonacje z łatwością zbudują aranżację sprzyjającą wyciszeniu.
We wnętrzach niebieski bardzo dobrze czuje się solo, ale ze względu na swój neutralny charakter świetnie komponuje się też z innymi barwami. To też kolor wysoce uniwersalny, dlatego można stosować go na dużych powierzchniach ścian, a także w detalach, praktycznie w każdym domowym pomieszczeniu. Meble pomalowane w niebieskich tonacjach, niezależnie czy w intensywnej intrygującej barwie H320 Magnolia z palety Tikkurila czy w odświeżającym błękicie Aqua z palety Beckers Designer Universal, każdorazowo zapewniają przykuwającą wzrok, designerską ozdobę wnętrza.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.