SKARPETKI POWRACAJĄ! W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI ZACZĘŁY SIĘ PRÓBY DO PREMIERY
SKARPETKI POWRACAJĄ! W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI ZACZĘŁY SIĘ PRÓBY DO PREMIERY SPEKTAKLU „BANDA CZARNEJ FROTTE”
Gdyby skarpetki mogły mówić, miałyby do opowiedzenia wiele niezwykłych historii. Wiedzą o tym doskonale widzowie Teatru Pinokio w Łodzi, którzy przez kilka sezonów pokochali „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Już we wrześniu czeka ich kolejna porcja skarpetkowych przygód. Za sprawą „Bandy Czarnej Frotte” w adaptacji i reżyserii Daniela Arbaczewskiego już 20 września publiczność wyruszy wraz z piracką bandą na podbój mórz i oceanów.
To już drugi spektakl inspirowany bestsellerowymi książkami Justyny Bednarek, które podbiły serca młodych czytelników.
– Tym razem nie będzie to seria opowiadań, ale jedna duża opowieść. Oczywiście – jak to u Justyny Bednarek – nieźle pokręcona. Tym razem przenosimy akcję z kosza na bieliznę do dużej pralni, ale tak naprawdę – na morze. Są więc klimaty pirackie, eksplorowanie kolejnych wysp, sporo ucieczek i zagadek, poszukiwań, odkryć, a więc wszystkiego, co skarpetki lubią najbardziej – zapowiada reżyser Daniel Arbaczewski. – Jest też dużo kreatywnego chaosu, który bardzo lubię. Takiego zamieszania, gdy w swojej szufladzie ze skarpetami szukamy pary i robimy bałagan, z którego coś w finale wynika. To jest klucz do naszej opowieści, więc tworzymy bandę skarpetek, odważnych, ciekawskich, dzielnych, które jednocześnie mają swoje słabe strony – podkreśla.
Oprawa wizualna spektaklu, czyli scenografia i kostiumy autorstwa Joanny Martyniuk wsparte dynamiczną choreografią Eryka Makohona, której rytm nadawać będzie muzyka skomponowana przez Piotra Osaka, w połączeniu z ruchem scenicznym stworzą barwny, magiczny świat, w którym skarpetki ożywają, stając się prawdziwymi postaciami z własnymi historiami i marzeniami.
Skarpetkowy chaos, morskie opowieści i mnóstwo humoru sprawią, że „Banda Czarnej Frotte” będzie nie tylko zabawną, pełną ciepła, wzruszeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieścią, ale też pretekstem do podróży w głąb siebie. Skarpetki, które kiedyś były tylko zagubionymi elementami garderoby, teraz stają się prawdziwymi bohaterami, gotowymi stawić czoła każdemu wyzwaniu. Jak przystało na prawdziwą załogę, będą razem walczyć, wspierać się i marzyć, pokazując, że nawet w szufladzie ze skarpetami można znaleźć przyjaźń, sens i przygodę.
W postaci charakternych skarpetek, które choć zgubiły parę, to nie zgubiły chęci do przygody wcielą się: Łukasz Bzura, Małgorzata Krawczenko, Piotr Pasek, Ewa Wróblewska, Filip Wawrecki i Jagoda Zimała.
Premiera odbędzie się 20 września, a do końca miesiąca spektakl zobaczyć będzie można dziewięć razy. Na widownię Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza wszystkich, zarówno młodszych – od szóstego roku życia – jak i starszych widzów. Szczegółowe informacje na temat spektaklu oraz biletów dostępne są na stronie internetowej teatru www.teatrpinokio.pl.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.