Śladami skarbów natury – o niezwykłych właściwościach ziół
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Zielarstwo i ziołolecznictwo to w dzisiejszych czasach nieco zapomniane zajęcie. Dawniej nasze babcie znakomicie wiedziały z czego zrobić domowy syrop na kaszel czy remedium na niedoskonałości skórne. Jednak w następnych pokoleniach, wraz z rozwojem ośrodków miejskich i znacznym przyspieszeniem trybu życia, umiejętność ta zaczęła stopniowo zanikać. Na szczęście w ostatnich latach zaobserwować można powrót do tej pięknej sztuki – kosmetyki naturalne, powstające na bazie polskich ziół, są coraz bardziej widoczne na sklepowych (i on-line’owych) półkach, a liczba osób zajmująca się zielarstwem stale rośnie.
Zioła, zarówno te dziko rosnące, jak i uprawiane w przydomowych ogródkach, to wielka skarbnica cennych witamin, flawonoidów, olejków eterycznych i minerałów, takich jak wapń, potas czy magnez. O ich prozdrowotnych i kulinarnych właściwościach wiedzieli już starożytni medycy i zielarze. Pierwsze zapiski dotyczące wykorzystania ziół w leczeniu różnego rodzaju schorzeń pochodzą z Babilonii i datowane są na 3 tys. lat p.n.e. W skład starożytnych receptur spisywanych wówczas na glinianych tabliczkach wchodziły między innymi: bylica, piołun, czosnek, szafran, kozieradka, mięta czy glistnik jaskółcze ziele.
Wiedza o ziołach wciąż budzi zainteresowanie w Polsce i za granicą. Dzięki współczesnym zielarkom i zielarzom, którzy edukują zarówno on-line, jak i off-line, coraz więcej młodych osób może zgłębić tajniki sztuki zielarskiej w przystępny sposób. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Internecie przewodniczek po świecie dzikich roślin jest Kasia Banaś, publikująca na Instagramie pod nickiem Sianko. Kasia na swoim profilu dzieli się wiedzą o właściwościach roślin, wskazuje, które z nich są jadalne oraz cenne dla naszej urody i zdrowia, a także prowadzi spacery ziołowe na terenie całej Polski.
Ostatnie takie spotkanie odbyło się w czwartek 27 czerwca, w okolicach zalewu Zakrzówek w Krakowie, a jego organizatorem była marka kosmetyków wegańskich, bazujących na naturalnych, roślinnych ekstraktach – Pharma Care by Vis Plantis. W wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione z marką influencerki, lokalne media oraz klientki. Wspólny spacer, któremu sprzyjała piękna pogoda pozwolił w pełni zanurzyć się w świecie natury. Prowadząca event Kasia, co krok dzieliła się szalenie ciekawymi informacjami o napotykanych roślinach, takich jak dziewanna, bylica, macierzanka czy dziurawiec. Uczestnicy żywo reagowali na kolejne odkrycia – komentowali, dopytywali, a w końcu sami zaczęli zwracać większą uwagę na otaczające ich rośliny. Spacer wśród natury, oprócz odprężenia dostarczył uczestnikom również ciekawych wniosków. Mianowicie często niepotrzebnie sprowadzamy z drugiej strony świata modne składniki żywieniowe i pielęgnacyjne, w tym nasiona chia czy jagody goji, podczas gdy pod nosem (czy raczej butem) mamy równie wartościowe rośliny, których zbawiennych właściwości nie znamy.
Na wszystkich wytrwałych odkrywców przyrody, na końcu spaceru czekały niespodzianki – torebki z kosmetykami do pielęgnacji ciała i włosów Pharma Care. Organizatorki spaceru obiecują, że nie było to ostatnie tego typu wydarzenie i w zanadrzu mają już kolejne pomysły na aktywne łączenie tematu pielęgnacji z naturą, pod patronatem marki Pharma Care.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.