Komunikaty PR

Smaki, które pamiętasz z dzieciństwa

2020-09-16  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania rolmlecz ( 4.22 MB )

Obecni czterdziestolatkowie pamiętają czasy, gdy na półce ze słodyczami leżały tylko wafelki. Jakie jeszcze desery królowały ponad 30 lat temu? Sprawdź, które smaki kojarzą Ci się z dzieciństwem!

Ciepłe lody

Jak to możliwe, że w latach 90-tych lody stały na półkach w sklepach spożywczych w wielkich kartonach z szarego papieru bez lodówki? Bo były to tak zwane „ciepłe lody”, czyli bardzo słodki deser składający się z białek jaj, cukru, wody i kwasku cytrynowego. Prosty, tani i wysokokaloryczny, podany w formie lodów włoskich, skradł serca wielu dzieci w czasach
PRL-u, które regularnie prosiły rodziców o drobne na ciepłe lody. Dziś ich znalezienie w cukierni graniczy z cudem.

Kultowy „serek z krówką”

Kto z nas nie kojarzy serka homogenizowanego Rolmlecz? Zna go już kilka pokoleń Polaków, bowiem na rynku jest od ponad 45 lat. Popularny „serek z krówką” wciąż można spotkać na sklepowych półkach. Dziś doczekał się już miana kultowego wśród mlecznych deserów, a jego niewątpliwie największą zaletą jest skład. Bez barwników, zbędnych dodatków i konserwantów, za to z oryginalną, niezmienioną od momentu powstania serka, tradycyjną recepturą opartą na najwyższej jakości mleku, pochodzącym od lokalnych dostawców. Obecnie jest dostępny w większości sklepów, a popularnemu smakowi waniliowemu towarzyszą również: naturalny, truskawkowy, czekoladowy lub waniliowy z laską wanilii. W dowód uznania serkowi Rolmlecz wzniesiono w Radomiu pomnik! Rzeźba przedstawiająca opakowanie produktu mieści się w centrum i stanowi nietypowy punkt wycieczek na turystycznej mapie miasta.

Kolorowe gumy do żucia

Gumy to był prawdziwy hit lat 80-tych i 90-tych. Często ważniejsze było opakowanie niż ich smak, który tracił na intensywności dosyć szybko. W zależności od rodzaju można było w nim znaleźć między innymi komiksowe historyjki, modele samochodów, wizerunki popularnych piłkarzy, a nawet zdrapki. Zdobyte egzemplarze trafiały do specjalnych albumów, którymi chętnie chwalono się w gronie przyjaciół. Te kolorowe balonówki można było nadmuchać do gigantycznych rozmiarów.

Lizak z gwizdkiem

Blisko 30 lat temu wielkim hitem były lizaki w formie gwizdków. Z prawdziwym gwizdkiem miały właściwie mało wspólnego, bo wydawały z siebie przenikliwy jazgot, ale nie można było zjeść lizaka bez wydobycia z niego, choćby krótkotrwałego dźwięku. Bardziej ambitni starali się wygrywać na nim konkretne melodie. Swoich zwolenników miały także lizaki 2w1, w środku których znajdowała się guma do żucia lub musujący proszek. Niezapomniany słodko
-kwaśny zestaw miał charakterystyczny smak. Do dziś to symbol kojarzony z beztroskimi momentami z dzieciństwa.

Cukierki, draże i galaretki

W tamtych czasach królowały draże i cukierki pudrowe, które wyglądały jak koraliki nawleczone na gumkę. Z powodzeniem używane były jako element biżuterii. Słodka bransoletka zazwyczaj doczekiwała jedynie do dzwonka, by potem zostać skonsumowaną. Podczas przerw do szkolnego sklepiku ustawiały się długie kolejki. Wszyscy chcieli zdobyć pożądaną słodkość. Na takie pyszności nie żal było nawet drobnych oszczędności ze skarbonki lub kieszonkowego. Za to na rodzinnej imprezie nie mogło zabraknąć na stole galaretek w kształcie pokrojonych plasterków cytryny, oprószonych cukrem. Każdy miał swój system jedzenia: kolorami, na przemian lub zaczynając od środka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Paprykowy zawrót głowy. Sprawdź najlepsze przepisy na dania z papryką! Biuro prasowe
2020-09-21 | 10:00

Paprykowy zawrót głowy. Sprawdź najlepsze przepisy na dania z papryką!

Czerwona czy zielona? Słodka, a może pikantna? Bez względu na kolor i odmianę, papryka jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Wprowadzenie jej do codziennego menu może
Żywienie Magia Świąt z Oranżadą Hellena
2020-09-18 | 01:00

Magia Świąt z Oranżadą Hellena

Polacy chętnie podtrzymują świąteczne zwyczaje. Boże Narodzenie kojarzy się z czasem spędzonym z bliskimi, tradycyjnymi wigilijnymi daniami, obdarowywaniem się prezentami, zapachem
Żywienie W poszukiwaniu prawdziwego smaku – odkrywamy potencjał polskich win!
2020-09-17 | 15:00

W poszukiwaniu prawdziwego smaku – odkrywamy potencjał polskich win!

Winiarstwo w Polsce wciąż się rozwija. Dekadę temu producentów wina było jedynie 26, obecnie ich liczba wynosi 294 (dane KOWR na dzień 26.03.2020 r. za rok gospodarczy 2019/2020), a

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Paula Tumala: Od kiedy urodziłam dziewczynki, moje życie zmieniło się o 180 stopni. Dotychczas wszystko obracało się wokół mnie i moich potrzeb

Modelka na początku tego roku urodziła bliźniaczki. Zostanie mamą sprawiło, że jej priorytety znacznie się zmieniły. Przyznaje, że obecnie myśli głównie o córkach i każdą chwilę pragnie spędzać z nimi. Tłumaczy, że chociaż dwójka małych dzieci oznacza dodatkowe obowiązki, dobrze poradziła sobie z natłokiem nowych zajęć. Zaznacza, że pierwsze miesiące po porodzie były dla niej szczególnie pracowite, nie miała więc czasu, by śledzić informacje dotyczące pandemii.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.

Problemy społeczne

Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.