Śniadanie zapracowanej mamy
Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
Każda matka jest superbohaterką. Lawiruje między rodziną a pracą zawodową, próbując dać z siebie wszystko, by zaspokoić potrzeby innych. A co z jej potrzebami? Są gdzieś na końcu listy codziennych zadań. Skąd zatem czerpie energię do życia? No właśnie...
Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?
Śniadanie uważane jest przez wielu specjalistów od odżywiania za najważniejszy posiłek dnia. Odpowiednio zbilansowane może dostarczyć nam wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią nam siłę, dobry humor, bystrość umysłu i niewyczerpane pokłady cierpliwości. Brzmi idealnie? Nic prostszego.
– Zdrowe śniadanie to śniadanie właściwie zbilansowane. Jednym z jego najważniejszych makroskładników jest białko, które syci na długo i dodatkowo przyspiesza nasz metabolizm. Białko wyzwala także hormony, które ograniczają apetyt oraz skutecznie stabilizuje poziom cukru we krwi. – zauważa Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki – Nabiał jest jednym z najbardziej wartościowych źródeł białka, dlatego śmiało możemy opierać nasze śniadania na dobrej jakości jajkach, serach oraz jogurtach. – dodaje.
Wiele kobiet próbuje wrócić do wagi z czasów, zanim zostały mamami. Aby to osiągnąć, często rezygnują z niektórych posiłków. Tymczasem, wbrew pozorom, to właśnie jedzenie ułatwia nam proces odchudzania. Odżywcze śniadanie zapobiegnie podjadaniu w ciągu dnia. Naukowcy odkryli, że duża ilość białka jedzona na początku dnia, zmniejsza ilość wysyłanych do mózgu sygnałów odpowiedzialnych za potrzebę „jedzenia w nagrodę”. Śniadanie pełne białka może zatem skutecznie poprawić nie tylko wydolność naszego ciała, ale także stan naszego samopoczucia.
Sery – cenne źródło białka
Bardzo dobrym źródłem białka są sery. Zawierają one wszystkie składniki wpływające pozytywnie na nasze kości. Wapń przeciwdziała występowaniu osteoporozy, a magnez wzmacnia nasze mięśnie i wspiera układ odpornościowy. Chroni także nasze zęby przed próchnicą, a dzięki obecności kwasu linolowego, pomaga chronić przed nowotworami. Niektóre gatunki żółtego sera zawierają dodatkowe składniki, m.in. selen, który chroni organizm przed wirusami i jest silnym przeciwutleniaczem. Pamiętajmy jednak, że sery są z reguły wysokokaloryczne, dlatego powinny stanowić jedynie dodatek do warzyw i pełnowartościowych węglowodanów.
Dobre śniadanie powinno dostarczyć nam od 20 do 30 procent wszystkich kalorii, jakie zamierzamy przyjąć w ciągu dnia, czyli od 300 do 500 kcal. Ważne, by pierwszy posiłek jeść dopiero w momencie, w którym pojawi się pierwszy głód, ale jeszcze zanim pochłonie nas wir codziennych obowiązków.
Co jeść na śniadanie, by utrzymać energię przez cały dzień?
Jedząc wartościowe i syte śniadanie, pozwalamy utrzymać nasze ciało w najlepszej formie. Regularne posiłki zapewniają nam właściwa przemianę materii oraz chronią nas przed chorobami przewlekłymi – nadciśnieniem, otyłością i cukrzycą. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, powinniśmy spożywać minimum 4 posiłki, zachowując przy tym około 4-godzinne przerwy.
Wszystkie mamy, które myślą, że rezygnując ze śniadań troszczą się o swoją figurę, musimy niemiło rozczarować. Aby przyspieszyć tempo przemiany materii, które zwolniło na czas snu, powinniśmy zjeść pełnowartościowy posiłek do dwóch godzin po przebudzeniu. Ponadto okazuje się, że rezygnując ze śniadania, często dokładamy sobie dodatkowych kalorii w ramach pozostałych posiłków, których nie jesteśmy w stanie strawić i przetworzyć na energię tak szybko, jak ma to miejsce w pierwszej połowie dnia.
Będąc mamą łatwo zapomnieć o sobie, gdy przez cały czas towarzyszy nam ktoś, kto domaga się ciągłej uwagi i natychmiastowego spełniania potrzeb. I nie ważne, ile lat mają nasze dzieci, rano zawsze brakuje nam czasu, a najszybszym rozwiązaniem jest zwykle kawa i miska płatków z zimnym mlekiem. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że ten „rytuał” nie towarzyszy nam codziennie. Jesteśmy tym, co jemy, zadbajmy więc o to, by codziennie nasz talerz ze śniadaniem był inny, bogaty i inspirujący.
Jak szybko i prosto wyczarować pożywne śniadanie dla siebie i całej rodziny?
Z okazji Dnia Matki, zróbmy sobie prezent i zaserwujmy śniadanie, które ucieszy każdą komórkę naszego ciała. Niech będzie zdrowe, kolorowe i apetyczne. Niech zachęci nas do działania i doda energii na cały aktywny dzień.
Idealne śniadanie składa się z porządnej dawki złożonych węglowodanów, pełnowartościowego białka oraz solidnej porcji warzyw i owoców. – Aby zamknąć to w jednym posiłku, warto sięgnąć np. po pełnoziarnistą tortillę z kilkoma plastrami sera Aldamer, kawałkami kurczaka, jajkiem i aromatycznym sosem ziołowym. – podpowiada Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki. Gdy dorzucimy do niej parę liści sałaty i kilka plasterków ulubionych warzyw, a całość popijemy świeżym sokiem owocowym, uzyskamy śniadanie godne Super Mamy. A przecież każda mama właśnie taka jest!
Tortilla z serem Aldamer, kurczakiem, jajkiem i sosem avocado
Składniki:
6 szt. placków tortilli
200g ser aldamer MSM Mońki
200g kurczaka
100g mix sałat
100g pomidor koktajlowy
1 szt. cebula czerwona
200g papryki zielonej
150g ogórka
6 szt. jajek
Sos:
2szt. avocado
1szt. papryczki chili
2 ząbki czosnku
Kilka listków mięty i natki pietruszki
Sól, pieprz do maku
Sok z 1szt. limonki
Wykonanie:
Jajka ugotować i obrać. Ser zetrzeć na tarce (np. Ariete). Składniki sosu zblendować na gładką masę, doprawić solą, pieprzem. Kurczaka doprawić solą, pieprzem, czosnkiem i usmażyć na pergaminie bez tłuszczu. Filety po usmażeniu pokroić na paski.
Placek tortilli posmarować sosem, następnie położyć w kolejności: kurczaka, ser, warzywa pokrojone w paski, sałatę, jajko podzielone na ćwiartki i przecięte na pół pomidorki koktajlowe. Zwinąć ciasno. Rozgrzać grill. Tortille ułożyć na gorący grill zapiekając ok 2-3 minut z każdej strony. Zgrillowane tortille podawać z sosem z avocado i jogurtem.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.