Komunikaty PR

Soft minimalizm – odkrywamy nowy trend w aranżacji łazienek

2022-06-14  |  14:00

Kiedy wkroczył do świata wnętrz, zaskarbił sobie serca projektantów i użytkowników. Minimalizm – bo o nim mowa – zauroczył nas swoją prostotą, surowością, linearnością oraz ascetyzmem. Teraz prezentuje się w nowej odsłonie i bliżej mu do ciepłych tonacji, naturalności oraz obłych form.

Niewielki metraż łazienek sprawił, że podczas urządzania tych pomieszczeń najważniejsza stała się zasada „less is more”. Dostrzegliśmy potrzebę tworzenia wnętrz funkcjonalnych, uporządkowanych, jasnych, pozbawionych zbędnych elementów – słowem – minimalistycznych. Nic dziwnego, że trend, który przybył do nas ze Skandynawii lub Japonii – wciąż dyskusyjne jest pochodzenie tego kierunku – zadomowił się także w przestrzeniach sanitarnych. Z czasem chłodne barwy i surowość ustąpiły miejsca cieplejszym odcieniom oraz miękkim formom, a sam trend ewoluował w kierunku „soft”. Sprawdzamy, czym różni się od swojego poprzednika!

W kolorach ziemi

Kolorystyka bliska minimalizmowi to biel i szarości. Teraz dołączają do nich cieplejsze tonacje – beże, brązy, a nawet zieleń. Łazienka to przestrzeń oferująca odpoczynek od codziennych wyzwań, w której mamy czuć się komfortowo i przyjemnie. Dlatego tak ważne jest otaczanie się przytulnymi, przyjaznymi w odbiorze barwami. Kolory ziemi to idealna paleta do strefy sanitarnej. Pozwala się zrelaksować, wpływa kojąco na zmysły. Do wyboru mamy wiele odcieni – złamaną biel, piaszczysty, a zarazem subtelny beż, stonowaną zieleń, kojący błękit, a także modny ostatnio greige. Całość aranżacji możemy urozmaicić detalami w czarnym kolorze, np. armaturą czy profilami prysznicowymi. Pamiętajmy, że wnętrza w stylu soft minimalizm są komfortowe, ciepłe, zapraszające do spędzenia w nich czasu, a także nowoczesne – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.

Naturalne materiały

Soft minimalizm wprowadza do łazienek więcej przytulności – także za pomocą materiałów. W czołówce plasuje się naturalne drewno, które pojawia się m.in. w postaci lameli na ścianie, stolarki meblowej i drzwiowej, blatów, a nawet detali. Wybierając elementy wyposażenia łazienki zwracajmy uwagę na to, czy dany materiał jest pochodzenia naturalnego, a nie tylko jego imitacją. Ważne jest jego usłojenie, a także odcień. Im jaśniejsze, tym lepiej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wykonanych z prawdziwego drewna, jak choćby przyciski spłukujące. Na tle stonowanej bazy zaprezentują swój unikalny charakter. Nie przesadzajmy także z jego natężeniem – nie powinien obciążać wnętrza czy optycznie pomniejszać przestrzeni – podkreśla Aleksandra Drozdalska.

Do materiałów, które wpisują się w ten styl zaliczyć możemy także beton, naturalne tynki, kamień, ceramiczne płytki bez zdobień, marmur oraz lastryko.

Więcej krągłości i światła

Przeglądając aranżacje łazienek urządzonych w stylu soft minimalizm, uwagę przyciąga efekt idealnego porządku i harmonii. Osiąga się go poprzez zestawienie ostrych linii i obłych form. W ostatnim czasie modne stają się łukowate zwieńczenia otworów drzwiowych, zaokrąglone narożniki mebli, owalne lustra, czy deszczownice. Kwintesencją tego trendu jest prostokątny przycisk spłukujący, którego design łączy ostre linie płytki z okrągłymi klawiszami uruchamiającymi. Pamiętajmy jednak, aby nie popaść w przesadę – nie wszystkie elementy wnętrza muszą mieć krągłe kształty. Ważna jest równowaga między  prostotą, a subtelną finezją – mówi ekspert TECE.

Przestrzenie urządzone w stylu soft minimalizm odznaczają się również otwartym planem, uporządkowaniem i przestronnością. Niebagatelną rolę w osiągnięciu tego efektu odgrywa oświetlenie – od naturalnego, w zakresie specyfiki wnętrza, po wykreowane przez nowoczesne, energooszczędne lampy.

Zasady, którymi warto kierować się urządzając łazienkę w stylu soft minimalizm są proste – więcej przestrzeni dla ciepła, przytulności, natury i miękkich form. My wróżymy mu świetlaną przyszłość!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wybierz swój front Biuro prasowe
2024-08-14 | 01:00

Wybierz swój front

Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera
2024-08-13 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Sosnowcu bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 16-17 sierpnia, profesjonaliści
Dom Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
2024-08-13 | 13:00

Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?

Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.