Sosna limba – królowa Alp w gospodarstwach Południowego Tyrolu
Gdy zima okryje alpejskie szczyty białym puchem, w gospodarstwach Południowego Tyrolu życie nabiera nowego rytmu. To czas, kiedy na farmach Roter Hahn, rolnicy mogą odetchnąć od codziennych obowiązków, by zająć się pracą w lasach i rękodziełem. W centrum uwagi znajduje się niezwykły materiał – sosna limba, zwana królową Alp, która od wieków inspiruje miejscowych twórców.
Drewno, które żyje
Sosna limba to niezwykłe drzewo, zarówno pod względem swojego majestatycznego wyglądu, jak i wszechstronnych właściwości. Można ją znaleźć na wysokościach, gdzie inne gatunki drzew nie są w stanie przetrwać, a jej drewno jest cenione za niezwykłą trwałość i unikalny aromat. Co więcej, zawarte w nim olejki eteryczne mają działania prozdrowotne: wspomagają sen i regenerację organizmu oraz tworzą relaksującą atmosferę. Jej drewno jest wyjątkowo trwałe, a specyficzny, żywiczny zapach utrzymuje się przez dziesięciolecia.
W gospodarstwach Roter Hahn drewno to wykorzystuje się na wiele sposobów: w sypialniach, jako materiał na łóżka, boazerie oraz kołyski. Meble z sosny limby przynoszą spokojny i głęboki sen, ponieważ naturalnie uwalniane olejki eteryczne, są sprzymierzeńcem zdrowego wypoczynku; w warsztatach, gdzie lokalni rzemieślnicy tworzą z drewna sosny limby przedmioty do użytku domowego takie jak: misy, deski do krojenia, a także dekoracje i wspaniałe rzeźby; w kuchni i stube (serce każdego domu, dawniej było jedynym ogrzewanym pomieszczeniem w gospodarstwie i centrum spotkań całej rodziny. Obecnie jest to miejsce, w którym goście gromadzą się razem z gospodarzami i spożywają wspólne posiłki) – chlebaki wykonane z tego drewna utrzymują świeżość pieczywa, a wnętrza pomieszczeń nim wykończone zyskują ciepło i unikalny charakter; w wellness – sauny pachnące limbą to prawdziwe sanktuaria relaksu, a aromaterapia olejkiem eterycznym z tej sosny przynosi ukojenie zarówno ciału, jak i umysłowi.
Czas na rękodzieło
W długie zimowe dni rolnicy znajdują czas na prace renowacyjne oraz budowę mebli i przedmiotów codziennego użytku. Przez stulecia rzemieślnictwo odgrywało istotną rolę w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Mężczyźni najczęściej pracowali z drewnem, natomiast kobiety oddawały się przede wszystkim obróbce wełny. Niegdyś całe pokolenia zajmowały się rzeźbieniem, toczeniem drewna, filcowaniem oraz tkaniem. Korzystając z tej długiej pokoleniowej tradycji, wybrani ludowi rękodzielnicy wytwarzają do dziś swoje unikatowe wyroby pod marką Roter Hahn. Połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że przedmioty wykonane przez miejscowych twórców mają wyjątkowy charakter, urok i duszę, a do tego są funkcjonalne. Rękodzieło z gospodarstw Roter Hahn to synonim wysokiej jakości, kreatywności i wielkich umiejętności.
Połączenie tradycji z naturą
Południowy Tyrol zaprasza do odkrywania i docenienia niezwykłego świata sosny limby. Dzięki temu wyjątkowemu drewnu gospodarstwa Roter Hahn mają szansę pielęgnować swoją alpejską tradycję, oferując gościom wypoczynek i harmonię podczas pobytu. To więcej niż zwykły surowiec – to historia zaklęta w każdym detalu, która przynosi zdrowie, autentyczność i bliskość natury. Wiele gospodarstw Roter Hahn posiada możliwość sprzedaży swoich niepowtarzalnych i unikatowych wyrobów. Różnorodne przedmioty wykonane z sercem przez rolników mogą być idealną pamiątką lub prezentem na każdą okazję.
Aby zapoznać się z gospodarstwami oferującymi rękodzieło, zachęcamy do odwiedzenia strony roterhahn.pl.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.