Komunikaty PR

Sosna limba – królowa Alp w gospodarstwach Południowego Tyrolu

2024-12-12  |  01:00
Biuro prasowe

Gdy zima okryje alpejskie szczyty białym puchem, w gospodarstwach Południowego Tyrolu życie nabiera nowego rytmu. To czas, kiedy na farmach Roter Hahn, rolnicy mogą odetchnąć od codziennych obowiązków, by zająć się pracą w lasach i rękodziełem. W centrum uwagi znajduje się niezwykły materiał – sosna limba, zwana królową Alp, która od wieków inspiruje miejscowych twórców.

 

Drewno, które żyje

Sosna limba to niezwykłe drzewo, zarówno pod względem swojego majestatycznego wyglądu, jak i wszechstronnych właściwości. Można ją znaleźć na wysokościach, gdzie inne gatunki drzew nie są w stanie przetrwać, a jej drewno jest cenione za niezwykłą trwałość i unikalny aromat. Co więcej, zawarte w nim olejki eteryczne mają działania prozdrowotne: wspomagają sen i regenerację organizmu oraz tworzą relaksującą atmosferę. Jej drewno jest wyjątkowo trwałe, a specyficzny, żywiczny zapach utrzymuje się przez dziesięciolecia.

W gospodarstwach Roter Hahn drewno to wykorzystuje się na wiele sposobów: w sypialniach, jako materiał na łóżka, boazerie oraz kołyski. Meble z sosny limby przynoszą spokojny i głęboki sen, ponieważ naturalnie uwalniane olejki eteryczne, są sprzymierzeńcem zdrowego wypoczynku; w warsztatach, gdzie lokalni rzemieślnicy tworzą z drewna sosny limby przedmioty do użytku domowego takie jak: misy, deski do krojenia, a także dekoracje i wspaniałe rzeźby; w kuchni i stube (serce każdego domu, dawniej było jedynym ogrzewanym pomieszczeniem w gospodarstwie i centrum spotkań całej rodziny. Obecnie jest to miejsce, w którym goście gromadzą się razem z gospodarzami i spożywają wspólne posiłki) – chlebaki wykonane z tego drewna utrzymują świeżość pieczywa, a wnętrza pomieszczeń nim wykończone zyskują ciepło i unikalny charakter; w wellness – sauny pachnące limbą to prawdziwe sanktuaria relaksu, a aromaterapia olejkiem eterycznym z tej sosny przynosi ukojenie zarówno ciału, jak i umysłowi.

 

Czas na rękodzieło

W długie zimowe dni rolnicy znajdują czas na prace renowacyjne oraz budowę mebli i przedmiotów codziennego użytku. Przez stulecia rzemieślnictwo odgrywało istotną rolę w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Mężczyźni najczęściej pracowali z drewnem, natomiast kobiety oddawały się przede wszystkim obróbce wełny. Niegdyś całe pokolenia zajmowały się rzeźbieniem, toczeniem drewna, filcowaniem oraz tkaniem. Korzystając z tej długiej pokoleniowej tradycji, wybrani ludowi rękodzielnicy wytwarzają do dziś swoje unikatowe wyroby pod marką Roter Hahn. Połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że przedmioty wykonane przez miejscowych twórców mają wyjątkowy charakter, urok i duszę, a do tego są funkcjonalne. Rękodzieło z gospodarstw Roter Hahn to synonim wysokiej jakości, kreatywności i wielkich umiejętności.

 

Połączenie tradycji z naturą

Południowy Tyrol zaprasza do odkrywania i docenienia niezwykłego świata sosny limby. Dzięki temu wyjątkowemu drewnu gospodarstwa Roter Hahn mają szansę pielęgnować swoją alpejską tradycję, oferując gościom wypoczynek i harmonię podczas pobytu. To więcej niż zwykły surowiec – to historia zaklęta w każdym detalu, która przynosi zdrowie, autentyczność i bliskość natury. Wiele gospodarstw Roter Hahn posiada możliwość sprzedaży swoich niepowtarzalnych i unikatowych wyrobów. Różnorodne przedmioty wykonane z sercem przez rolników mogą być idealną pamiątką lub prezentem na każdą okazję.

Aby zapoznać się z gospodarstwami oferującymi rękodzieło, zachęcamy do odwiedzenia strony roterhahn.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie! Biuro prasowe
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.
Podróże Dlaczego warto wybrać wakacje all inclusive?
2025-03-03 | 11:10

Dlaczego warto wybrać wakacje all inclusive?

Wakacje all inclusive to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzenie urlopu. Ta formuła wypoczynku cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne korzyści,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Handel

Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.

Zdrowie

Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.