Spawanie na zimo? Zrób to sam!
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1859200192,w_170,h_95,wo_170,ho_95,r_png,_small.png)
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
W każdym domu zdarzają się nieplanowane wypadki, a pęknięta obudowa miksera czy odkurzacza potrafi przynieść wiele nerwów i idących za tym szkód. Z pomocą przychodzą nowoczesne kleje, dzięki którym możemy uzyskać efekt tak zwanego spawania na zimno.
Niefortunne zdarzenia przytrafiają się każdemu – bywamy narażeni jesteśmy na upadek ulubionego przedmiotu czy nieplanowane uderzenie. W wielu sytuacjach nie ma miejsca na nerwy i żal po starcie danego przedmiotu – możemy go w prosty sposób naprawić.
- Tradycyjne spawanie polega na łączeniu materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu zespolenia. Jest to czynność, którą mogą wykonać wprawieni majsterkowicze lub profesjonaliści. W warunkach domowych możemy wykonać tak zwane „spawanie na zimno” za pomocą kleju, który pozwoli trwale zespoić miejsce pęknięcia, a przy tym może być użyty przez każdego i nie wymaga specjalnych umiejętności – mówi Ewa Tacka z firmy Bostik, światowego specjalisty w dziedzinie klejenia.
Zrób to sam
Spawanie na zimno umożliwia szybkie i trwałe sklejenie pękniętych elementów z różnego rodzaju tworzywa. Mogą to by przedmioty wykonane z PVC, ABS, szkła akrylowego (perspex), TR, EVA. Oznacza to, że ten rodzaj klejenia sprawdzi się w przypadku naprawy większości plastikowych rzeczy znajdujących się w domu, garażu czy amatorskim warsztacie.
Klej do „spawania na zimno” jest w swoim działaniu agresywny, ponieważ częściowo rozpuszcza łączone powierzchnie, tworząc w ten sposób trwałe zespolenie – zupełnie, jak w przypadku prawdziwego spawania. Dzięki temu powstałe złączenie jest wyjątkowo odporne na działanie gorącej wody czy chemikaliów. Klej może być stosowany zarówno w przypadku obiektów przechowywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ wykazuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Spoina powstała w trakcie klejenia jest niewidoczna, dlatego można mieć pewność, że nie wpłynie na estetykę naprawianego przedmiotu.
- Aby samodzielnie skleić pęknięty blender lub czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu powierzchnię, którą chcemy skleić. Następnie równomiernie nakładamy klej na obie klejone powierzchnie. Produkt w temperaturze pokojowej potrzebuje zaledwie 5 minut na to, by zaszło częściowe zmiękczenie klejonego tworzywa. Po tym czasie wystarczy docisnąć do siebie klejone elementy i pozostawić przedmiot na 12 godzin do stworzenia pełnego, trwałego łączenia. I gotowe, możemy spokojnie wrócić do wykonywania codziennych czynności – dodaje ekspertka z firmy Bostik.
Domowy pomocnik
Fix Hard Plastic od Bostik to wyjątkowo mocny, specjalistyczny klej przeznaczony do łączenia nowoczesnych materiałów syntetycznych, z których wykonana jest większość przedmiotów domowego użytku. Sprawdzi się podczas sklejania obudowy blendera, który może ulec zniszczeniu podczas upadku, czy naprawy ogrodowych krzeseł, a nawet rur kanalizacyjnych wykonanych z PVC - nie nadaje się jednak do naprawy tych elementów przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem lub wodą. Klej nie zawiera szkodliwego toluenu i cykloheksanu, dlatego z powodzeniem może być stosowany do naprawy przedmiotów codziennego użytku.
Dzięki zastosowaniu metody „spawania na zimno” przy użyciu kleju Bostik Fix Hard Plastic, pęknięte małe sprzęty AGD, dekoracje, lampki biurkowe, akcesoria rowerowe czy wyposażenie ogrodu mogą zyskać drugie życie. Prosta aplikacja połączona z dużą mocą klejenia pozwoli cieszyć się ulubionymi przedmiotami przez długi czas bez konieczności kupowania nowych.
![Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe](/files/1947754062/lozko-kontynentalne-tebsilo,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
![Proste przyjemności na zimowe wieczory](/files/_uploaded/glownekonf_420841280,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Proste przyjemności na zimowe wieczory
![Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie](/files/_uploaded/glownekonf_592300461,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.