Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu slow life. W tureckich miastach należących do sieci Cittaslow czas płynie wolniej, tradycje są kultywowane, a krajobrazy urzekają swoim pięknem. Rano można delektować się bogatymi tureckimi śniadaniami, a wieczorem świeżymi owocami morza z Morza Egejskiego, regionalnymi potrawami przygotowywanymi na oliwie z oliwek oraz wykwintnymi, tureckimi winami. Wycieczki łodzią, surfing, zwiedzanie starożytnych zabytków… to tylko kilka atrakcji, które czekają na odwiedzających!
Spokojny odpoczynek w prowincji Izmir – Seferihisar i Foça
Rozciągająca się wzdłuż Morza Egejskiego prowincja Izmir to nie tylko tętniące życiem miasto Izmir, ale także malownicze kurorty wypoczynkowe, takie jak Çeşme, Alaçatı, Urla i Kuşadası. Niecałą godzinę jazdy od Izmiru i 20 minut od najbliższej plaży położone jest Seferihisar, pierwsze tzw. „powolne miasto” w Türkiye (Turcji), które od 2009 roku jest częścią sieci Cittaslow. Seferihisar zachowuje lokalne wartości i tradycyjny charakter nadmorskiej osady, wdrażając jednocześnie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak latarnie uliczne zasilane energią słoneczną oraz bawełniane siatki zamiast plastikowych toreb.
Mieszkańcy tego regionu uprawiają rośliny korzystając z rodzimych nasion, a sklepy sprzedają lokalne produkty. Nadmorska dzielnica Sığacık, oddalona o kilka kilometrów od centrum Seferihisar, słynie z niedzielnego targu na zamku Sığacık, gdzie można znaleźć wszelkiego rodzaju regionalne i lokalne produkty. Region Seferihisar, uznawany za stolicę uprawy mandarynek, rozpoczyna sezon na te owoce w listopadzie, Festiwalem Mandarynek (Mandalina Şenliği). W okolicy znajdują się także antyczne zabytki, w tym starożytne miasto Teos, jedna z najważniejszych osad Ligii Jońskiej (tzw. Dodekapolis).
Foça, nazwana na cześć fok żyjących wzdłuż wybrzeża, to spokojna osada oferująca unikalne połączenie historii, przyrody i uroków morza. Obszar ten jest siedliskiem mniszki śródziemnomorskiej z rodziny fokowatych, należącej do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Tutejsze plaże, Eski Foça, Yeni Foça, Bağarası i Ilıpınar, odznaczone Błękitną Flagą, zapewniają wiele atrakcji na świeżym powietrzu, w tym kajakarstwo, żeglarstwo i pływanie. Eski Foça, czyli obszar starego miasta to malownicza okolica z nadmorskimi tawernami, piekarniami i przyjaznymi kotami. Ta spokojna wioska rybacka słynie również z gajów oliwnych i winnic pełnych ciemnych winogron – Foça Karası. Świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia w Foça jest skosztowanie chrupiącego simita lub innych jeszcze ciepłych wypieków zakupionych w jednej z lokalnych piekarni. Wieczorami odwiedzający mogą delektować się pysznymi faszerowanymi małżami z dużą ilością cytryny i spróbować lokalnych win wytwarzanych z winogron Foça.
Akyaka – leżąca w sercu natury w prowincji Muğla
W prowincji Muğla, położonej na styku Morza Śródziemnego i Egejskiego, znajdują się popularne miejsca wyjazdów wakacyjnych, czyli Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça i Akyaka. Otoczona lasami sosnowymi, z pięknym widokiem na Zatokę Gökova, Akyaka powstała na miejscu starożytnej osady karyjskiej o nazwie Idyma. Do dziś, w drodze do miasta, można zobaczyć kamienne grobowce z tamtej epoki. Ta mała wioska rybacka, znana z rzeźbionych, drewnianych domów, zapewnia spokojną atmosferę oraz słońce, plażę i morze. Windsurfing, kitesurfing i kajakarstwo morskie to tylko niektóre z atrakcji dostępnych w okolicy. Płynie tu też podziemna rzeka Azmak, która po wydostaniu się na powierzchnię miesza się z wodą morską, tworząc zaskakujące połączenie ciepłej i zimnej wody podczas pływania.
Finike – centrum spokoju na Riwierze Tureckiej
Prowincja Antalya, ceniona za plaże wyróżnione Błękitną Flagą, miejsca idealne do nurkowania i ekskluzywne kurorty, pełna jest też uroczych miasteczek, takich jak „powolne miasto” Finike. Najprawdopodobniej w V wieku p.n.e. na tym obszarze osiedlili się Fenicjanie, nadając mu nazwę Phoinikos, a przez kolejne wieki zamieszkiwały go różne cywilizacje. Najbardziej znane tutejsze, starożytne miasta, czyli Limyra i Arykanda, są otwarte dla zwiedzających. Piękne naturalne otoczenie Finike – gaje pomarańczowe, czyste plaże i zaciszne, turkusowe zatoki – przyciąga turystów, podobnie jak inne cuda natury w tym regionie.
Jedną z najpiękniejszych zatok w prowincji Antalya jest zatoka Andrea Doria, z czystymi wodami, plażą otoczoną bujnymi, zielonymi drzewami, na której czasami można zobaczyć śródziemnomorskie foki i żółwie morskie Caretta caretta. Odwiedzający mogą również wybrać się na wędrówkę przez kanion Gökbük i zwiedzić jaskinię Suluin, gdzie znajdują się imponujące stalaktyty, stalagmity i trawertynowe baseny. Dzięki słynnym pomarańczom z Finike sygnowanym chronionym oznaczeniem geograficznym to miejsce znane jest ze swoich produktów gastronomicznych, w szczególności soków, dżemów i marmolad.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.