Sposób na izolację w miejscach wilgotnych
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Jeżeli zależy nam na skutecznej termoizolacji, powinniśmy pamiętać, że musi ona pozostać odporna na oddziaływanie wilgoci. W takich przypadkach bardzo istotna jest cecha jaką charakteryzuje się styropian, który… prawie wcale nie chłonie wody. Jednak niektóre płyty izolacyjne, wykonane z tego materiału, wykazują jeszcze mniejszą zdolność absorpcji płynów. To wszystko dzięki odpowiedniej metodzie produkcji! Właśnie takie produkty z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach o podwyższonej wilgotności - takich jak piwnice, fundamenty czy dachy.
Styropiany perymetryczne, czyli wodoodporne, są niezwykle skuteczne dzięki specjalnej technologii wytwarzania agregatowego. Oznacza to, że każda płyta produkowana jest osobno, a nie wycinana z bloku. System drenów sprawia, że woda zostaje na bieżąco odprowadzana, a płyta pozostaje sucha. Pomimo wilgotnego środowiska, takie tworzywo jest bardzo dobrym termoizolatorem. Jednym z najbardziej innowacyjnych materiałów izolacyjnych na rynku, doskonałym do miejsc o podwyższonej wilgotności, jest styropian Styropmin Hydromin. Przeznaczony jest on do izolacji fundamentów poniżej poziomu gruntu, cokołów, ścian piwnic oraz podłóg, ścian i stropów. Znajduje zastosowanie również jako izolacja termiczna dachów odwróconych, czyli takich konstrukcji, w których zamieniona jest kolejność warstw hydroizolacji i termoizolacji w stosunku do dachów tradycyjnych.
Najpierw fundamenty
Właściwa hydroizolacja oznacza stworzenie szczelnej i wytrzymałej powłoki – szczególnie istotne jest to w miejscach tak newralgicznych jak styki ścian fundamentowych z ławami bądź płytami fundamentowymi. „Wiemy powszechnie jak zatrzymać ciepło uciekające przez dachy i ściany, ale zazwyczaj zapominamy o „stopach” domu. Stosując analogię do człowieka to czapka i kurtka zatrzymują ciepło, ale abyśmy czuli się komfortowo, musimy mieć suche i ciepłe obuwie. Podobnie w naszym domu. Jeśli będziemy mieli zimne i mokre fundamenty, odczujemy dyskomfort cieplny” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Odpowiednio ocieplone fundamenty to nie tylko ochrona przed niskimi temperaturami, ale też przed rozwojem mikroorganizmów na powierzchni ściany. Dlatego właśnie tak ważne jest zastosowanie styropianu dedykowanego miejscom o wysokim poziomie wilgotności.
A co z piwnicą?
Sposobów zagospodarowania piwnicy jest bardzo wiele. Nie musi służyć nam ona jedynie za pralnię, suszarnię lub spiżarnię. Jest to miejsce doskonałe także na kino domowe, siłownię czy pokój gier i zabaw. Czasem jednak wiemy, że nie będziemy korzystać z tego pomieszczenia bezpośrednio po budowie domu, lecz taka chęć lub konieczność pojawia się dopiero kilka lat później. Dlatego właśnie lepiej jest przygotować je w trakcie budowy tak, by potem aranżacja była możliwa w dowolnym momencie, idealnie dostosowanym do naszych potrzeb. Do izolacji termicznej piwnicy powinniśmy wybrać materiały odporne na wilgoć oraz pleśń. Istotne jest również, by miały dużą wytrzymałość mechaniczną, ponieważ będą wystawione na napór gruntu. Izolacja termiczna jest najczęściej umieszczana na izolacji przeciwwodnej i zabezpiecza ją właśnie od strony gruntu. W tej roli doskonale sprawdzi się styropian. „Zewnętrzne ściany piwnicy zaleca się ocieplać w całości – nie tylko do strefy przemarzania. Warto również zwrócić uwagę na miejsca, które mogą przemarzać i ocieplić je ze szczególną starannością – chodzi tu przede wszystkim o drzwi, zjazdy do garażu oraz okna” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.