Spotify ogłasza listę najczęściej słuchanych polskich artystów zagranicą
Wydaje się oczywiste, że ci artyści, którzy są najpopularniejsi i najbardziej lubiani przez słuchaczy w Polsce, powinni odnosić takie same sukcesy za granicą. Spotify ogłosiło listę najczęściej odtwarzanych polskich artystów i utworów za granicą w 2023 roku i nigdy nie zgadniecie, kto się na niej znalazł.
Rok 2023 był wyjątkowo dobry dla polskich artystów za granicą. Przede wszystkim lokalni producenci fonkowi, ale także hiperpopowi, sigilcore'owi i krushclubowi artyści tacy jak: kets4eki, Nosgov, hubithekid, TWISTED czy m3wk4 odnotowali wzrost popularności poza granicami Polski. Producenci muzyki dance i EDM (electronic dance music), w tym ConKi, Rnbstylerz czy EMDI również zyskali w tym roku spore grono nowych słuchaczy zagranicznych na Spotify. Dla przykładu ConKi ma obecnie ponad 2,7 mln słuchaczy miesięcznie na platformie, a Rnbstylerz — ponad 1,7 mln. Także reprezentanci Polski na konkursie Eurowizji; w 2023 r. - BLANKA i Jann, uczestnik poprzedniej edycji, a jednocześnie członek programu Spotify RADAR w 2022 roku podbili latem serca fanów muzyki spoza Polski. "Solo" zostało wysoko ocenione przez melomanów na Spotify w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, a "Gladiator" trafił na słuchawki obywateli USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Aby pokazać, jak dużym powodzeniem cieszy się polska muzyka za granicą, Spotify przygotowało listę najchętniej słuchanych polskich artystów poza granicami kraju. Wśród nich znaleźli się m.in. wspomniany kets4eki, współautor viralowego "Hands up!", 18-letni wokalista i autor tekstów tworzący głównie w klimatach EDM; wirtuoz skrzypiec Maestro Chives czy Rnbstylerz, który popularność zyskał głównie dzięki piosence "Like Wooh Wooh" chętnie dodawanej do krótkich filmików na platformach społecznościowych. Znajdziemy tu także Abla Korzeniowskiego, muzyka, kompozytora filmowego i teatralnego znanego między innymi ze ścieżki dźwiękowej do filmu Toma Forda, "Nocturnal Animals"; wspomnianego już Janna, znanego z hitu "Gladiator" i występu w lokalnym Konkursie Piosenki Eurowizji, ale na liście znaleźli się także Hania Rani, sanah i Dawid Podsiadło.
Patrząc na najczęściej słuchane utwory polskich artystów za granicą, w pierwszej trójce widzimy "Royalty" współtworzone z Maestro Chives, wspomniane "Hands up!" m.in. kets4eki’ego oraz "Like Wooh Wooh" Rnbstylerz. BLANKA i jej "Solo" oraz "Gladiator" Janna zajęły kolejno piąte i szóste miejsce w rankingu. "Let You Down" Dawida Podsiadło z topowej gry Cyberpunk 2077 znalazło się na miejscu siódmym. Top 10 najczęściej odtwarzanych polskich utworów zamykają aż 3 piosenki współtworzone przez ConKi: "Let It Go", "Sleep" oraz "Tu Es Foutu".
Jeśli przyjrzymy się najczęściej eksportowanym gatunkom muzycznym z Polski, to bez zaskoczenia w czołówce zobaczymy polski hip hop, trap i pop. Co ciekawe, gamingowa elektroniczna muzyka taneczna (EDM) w 2023 r. wciąż jest popularna na Spotify i wyprzedziła polski viral pop czy chill house.
Najczęściej słuchani polscy artyści za granicą:
1. kets4eki
2. Maestro Chives
3. ConKi
4. Rnbstylerz
5. Marcin Przybyłowicz
6. Dawid Podsiadło
7. Hania Rani
8. Abel Korzeniowski
9. Jann
10. sanah
Najczęściej słuchane utwory polskich artystów za granicą:
1. Egzod, Maestro Chives, Neoni - Royalty
2. 6arelyhuman, Pixel Hood, kets4eki - Hands up!
3. Rnbstylerz - Like Wooh Wooh - Radio Edit
4. Nosgov, kets4eki, kojo - party addict
5. BLANKA - Solo
6. Jann - Gladiator
7. Dawid Podsiadło - Let You Down
8. ConKi, Rolipso, Shiah Maisel - Let It Go
9. ConKi, Rolipso, Runforrest - Sleep
10. B.R.T, ConKi, NAJA - Tu Es Foutu
O Spotify:
Misją Spotify jest uwolnienie potencjału ludzkiej kreatywności poprzez umożliwianie milionom twórców utrzymywania się ze sztuki, a miliardom fanów czerpania z niej radości i inspiracji. W 2008 roku, w momencie uruchomienia platformy, Spotify na zawsze zrewolucjonizowało sposób, w jaki słuchamy muzyki. Obecnie, więcej słuchaczy niż kiedykolwiek może odkrywać, zarządzać i cieszyć się ponad 100 milionami utworów, 5 milionami podcastów i 350 000 audiobooków na Spotify. Jesteśmy najpopularniejszym na świecie serwisem subskrypcji streamingu audio z ponad 574 milionami użytkowników, w tym 226 milionami subskrybentów na ponad 180 rynkach.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.