Komunikaty PR

Sprzątamy liście z trawnika – jesienne porządki z Fiskars

2020-09-09  |  13:00
Biuro prasowe
Do pobrania informacja ( 0.4 MB )

Spadające z drzew kolorowe liście to oznaka powoli zbliżającej się jesieni. Rozpoczyna się czas porządków i przygotowania ogrodu do zimy. Uprzątnięcie liści może być prawdziwym wyzwaniem, gdy w ogrodzie jest wiele drzew i krzewów. Z pomocą przychodzą specjalne grabie do liści. To niezbędnik każdego ogrodnika.

Liście, które tak malowniczo wyglądają na trawniku, trzeba koniecznie usunąć. W przypadku wilgotnej aury warto jest działać szybko. Liście bowiem przygniatają trawę, dostaje się tam mniej tlenu i bardzo łatwo zadomowiają się w niej grzyby. Pozostawienie liści może rzutować na wygląd trawnika na wiosnę. To samo dotyczy gałązek czy owoców, które spadają na murawę.

Warstwę liści należy również kontrolować na rabatach, szczególnie zimozielonych np. z bluszczu czy barwinka, gdyż musi się do nich dostawać powietrze i promienie słońca do czasu kiedy zamarznie ziemia.

Jakie grabie wybrać?

Do usunięcie z trawnika liści i gałązek przydadzą się odpowiednie grabie, dzięki którym sprawnie oczyścimy murawę. Wybierzmy grabie dopasowane do powierzchni trawnika – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do oczyszczenia niedużej powierzchni, w tym terenu wokół drzew.

W pracy na  dużej powierzchni idealnie sprawdzą się nowe grabie XactTM XXL oraz L, z wyjątkowo szeroką głowicą. Wyposażone zostały w lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla bardziej wydajnej i ergonomicznej pracy. Na rynku dostępne są również grabie SolidTM, o różnych rozmiarach (M, L, XL), które mają wytrzymałe i elastyczne zęby zaprojektowane tak, by liście nie blokowały się w głowicy.

Niezastąpiony pomocnik - kosz Ergo Pop-up

Trudno sobie wyobrazić porządki w ogrodzie bez kosza na liście. Trzeba bowiem w jakiś sposób zebrać i przenieść w odpowiednie miejsce zgrabione liście czy gałęzie. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się nowy kosz Ergo Pop-up. Materiał, z którego został wykonany, jest odporny na wilgoć, pleśń czy rozdarcia. Po zakończeniu pracy kosz można szybko złożyć dzięki specjalnym zaczepom. Jego olbrzymia zaleta to łatwość czyszczenia i przechowywania – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca (wys. 3 cm). Kosz jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb czy wielkości ogrodu.

Pomysł na spadające liście – ekologiczny kompost

Liście to bardzo cenny materiał na kompost. Po zebraniu ich z trawy wystarczy tylko ułożyć je w kompostowniku. Zimą nie robi się z nimi nic, a latem należy pilnować, aby stale były wilgotne. Ponieważ suche liście zawierają mało azotu, do pryzmy kompostowej można dodać nawozu azotowego albo nawozu kurzego. Można wzbogacić je również obornikiem.

Jednak nie wszystkie liście nadają się na kompost. Jest to uzależnione od ich składu chemicznego np. buk, brzoza czy dąb mają dużo garbników, które mogą negatywnie wpływać na wzrost roślin. Podobnie jest w przypadku orzecha włoskiego, czy kasztanowca. Jeśli zaobserwujemy na liściach oznaki chorób, czy działalności szkodników również nie powinno się ich kompostować. Można je wówczas spalić.

Suche liście drzew są też dobrym materiałem do osłonięcia roślin przed mrozem. Jesienią warto nimi przykryć kwietne rabaty, ziemię pod żywopłotem lub ułożyć je wokół krzewów.

Orientacyjna cena detaliczna:

- Grabie XactTM XXL oraz L – od ok. 95 zł do ok. 120 zł

- Grabie do liści Solid – od ok. 58 zł do ok. 90 zł

- Kosz Ergo Pop-up – ok 60 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.