Stambuł i Bodrum w rankingu najlepszych 25 miast świata
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Amerykański miesięcznik „Travel+Leisure” ogłosił swój coroczny ranking „25 najlepszych miast na świecie”. Czytelnicy jednego z najpopularniejszych magazynów podróżniczych wyróżnili dwa tureckie miasta. Stambuł znalazł się na 5 miejscu, a Bodrum na 17.
„Travel+Leisure” powstał w 1937 roku jako „U.S. Camera and Travel”. Od 1971 roku wydawany jest pod obecną nazwą. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych magazynów o podróżach i turystyce. Ponadto co roku przeprowadza ankietę wśród swoich czytelników pt. „The World's Best Awards”. Na podstawie zebranych głosów „Travel+Leisure” publikuje rankingi najlepszych miast, wysp, hoteli i wielu innych.
Wypełniając ankietę czytelnicy oceniają miasta pod kątem ich atrakcji turystycznych, oferty kulturalnej, kulinarnej czy zakupowej, a także gościnności. W tegorocznym rankingu „25 najlepszych miast na świecie” na pierwszych dwóch miejscach znalazły się dwa meksykańskie miasta – Oaxaca i San Miguel de Allende. Na podium pojawiła się też miejscowość Ubud położona na indonezyjskiej wyspie Bali. Wysoki wynik uzyskała też włoska Florencja, a pierwszą piątkę zamyka największe miasto Türkiye (Turcji) – Stambuł. Czytelnicy magazynu „Travel+Leisure” wyróżnili też drugie tureckie miasto. 17 pozycję w rankingu zajęło Bodrum nad Morzem Egejskim.
Stambuł – miasto dwóch kontynentów
Stambuł jest największym i najbardziej rozwiniętym miastem w Türkiye (Turcji). Przez ponad 1500 lat był on kolejno stolicą imperium rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego. Co ciekawe, jest to też jedyne miasto na świecie, które zostało zbudowane na dwóch kontynentach. Bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, niesamowite doznania kulinarne oraz zapierające dech w piersiach widoki na każdym kroku co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Stambuł to także niekwestionowane centrum kultury i sztuki w Türkiye (Turcji). Dzieła tureckich artystów zainspirowane dziedzictwem miasta oraz wpływami Azji i Europy, a także prace międzynarodowych twórców można podziwiać w licznych muzeach i galeriach. Przez cały rok w mieście odbywają się też liczne imprezy i festiwale: kulturalne, filmowe, muzyczne, jazzowe. Stambuł jest też rajem dla miłośników zakupów. Zadaszone bazary, piękne, wielobarwne targowiska, czy małe sklepy rzemieślnicze oferują kupującym jedyne w swoim rodzaju produkty.
Bodrum – słoneczny kurort nad Morzem Egejskim
Bodrum w Türkiye (Turcji) Egejskiej to raj dla turystów, którzy przybywają tu zachęceni śródziemnomorskim klimatem, turkusowym morzem, malowniczymi uliczkami i licznymi zabytkami. Jedną z atrakcji kurortu jest Zamek św. Piotra zwany też Zamkiem Bodrum, z XV wieku, w którym współcześnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej. Ponadto w Bodrum nie brakuje plaż odznaczanych certyfikatem Błękitnej Flagi i miejsc do nurkowania, gdzie można podziwiać rafę koralową, podwodne jaskinie i zatopione statki.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.