Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?
Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?
Starzenie się organizmu to proces, który dotyka nie tylko skóry i włosów, ale także wielu innych narządów i układów w naszym ciele. Nasz wzrok słabnie, mięśnie tracą siłę, a stawy stają się mniej elastyczne. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że również zęby przechodzą przez proces starzenia, co może mieć istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto zwrócić uwagę na to, jak starzeją się zęby oraz jakie kroki możemy podjąć, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Starzejące się zęby – co warto wiedzieć?
Z biegiem lat, podobnie jak inne narządy, nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Zmiany te mogą mieć wpływ na ich wygląd, funkcjonalność oraz zdrowie jamy ustnej. Z wiekiem szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa zębów, staje się cieńsze, co sprawia, że przebijająca spod niego zębina – naturalnie żółtawa – staje się bardziej widoczna. To właśnie dlatego zęby mogą wydawać się ciemniejsze lub bardziej żółte.
Dodatkowo starzejące się zęby są bardziej narażone na ubytki i próchnicę:
— Wraz z upływem lat szkliwo staje się mniej odporne na działanie kwasów, a zdolność śliny do neutralizowania tych kwasów może się zmniejszać, co prowadzi do większego ryzyka uszkodzeń — objaśnia lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak.
Z wiekiem dziąsła mogą się cofać, odsłaniając korzenie zębów, które są bardziej podatne na działanie bakterii oraz uszkodzenia mechaniczne. To z kolei może prowadzić do nadwrażliwości oraz zwiększonego ryzyka chorób przyzębia. Zmniejszenie gęstości kości z wiekiem dotyczy również kości szczękowych. Może to prowadzić do problemów z utrzymaniem protez, a także do utraty zębów, jeśli proces ten nie jest monitorowany i odpowiednio leczony.
Jak dbać o starzejące się zęby?
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto wprowadzić kilka prostych nawyków do swojej codziennej rutyny.
— Regularne wizyty u dentysty to pierwszy krok w stronę zahamowania procesu starzenia się zębów. Kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w roku pomogą wczesnym wykryciu problemów i wdrożeniu odpowiedniego leczenia — radzi lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak - Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami to podstawa, o której niestety wiele osób często zapomina.
Ważna jest również dbałość o odpowiednie nawodnienie oraz spożywanie produktów bogatych w minerały, które wzmacniają zęby, w tym wapń i fosfor. Proces starzenia się zębów i dziąseł przyspiesza natomiast palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Zrozumienie procesu starzenia się zębów to pierwszy krok do tego, aby podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat, niezależnie od wieku.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.