Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?
Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?
Starzenie się organizmu to proces, który dotyka nie tylko skóry i włosów, ale także wielu innych narządów i układów w naszym ciele. Nasz wzrok słabnie, mięśnie tracą siłę, a stawy stają się mniej elastyczne. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że również zęby przechodzą przez proces starzenia, co może mieć istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto zwrócić uwagę na to, jak starzeją się zęby oraz jakie kroki możemy podjąć, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Starzejące się zęby – co warto wiedzieć?
Z biegiem lat, podobnie jak inne narządy, nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Zmiany te mogą mieć wpływ na ich wygląd, funkcjonalność oraz zdrowie jamy ustnej. Z wiekiem szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa zębów, staje się cieńsze, co sprawia, że przebijająca spod niego zębina – naturalnie żółtawa – staje się bardziej widoczna. To właśnie dlatego zęby mogą wydawać się ciemniejsze lub bardziej żółte.
Dodatkowo starzejące się zęby są bardziej narażone na ubytki i próchnicę:
— Wraz z upływem lat szkliwo staje się mniej odporne na działanie kwasów, a zdolność śliny do neutralizowania tych kwasów może się zmniejszać, co prowadzi do większego ryzyka uszkodzeń — objaśnia lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak.
Z wiekiem dziąsła mogą się cofać, odsłaniając korzenie zębów, które są bardziej podatne na działanie bakterii oraz uszkodzenia mechaniczne. To z kolei może prowadzić do nadwrażliwości oraz zwiększonego ryzyka chorób przyzębia. Zmniejszenie gęstości kości z wiekiem dotyczy również kości szczękowych. Może to prowadzić do problemów z utrzymaniem protez, a także do utraty zębów, jeśli proces ten nie jest monitorowany i odpowiednio leczony.
Jak dbać o starzejące się zęby?
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto wprowadzić kilka prostych nawyków do swojej codziennej rutyny.
— Regularne wizyty u dentysty to pierwszy krok w stronę zahamowania procesu starzenia się zębów. Kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w roku pomogą wczesnym wykryciu problemów i wdrożeniu odpowiedniego leczenia — radzi lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak - Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami to podstawa, o której niestety wiele osób często zapomina.
Ważna jest również dbałość o odpowiednie nawodnienie oraz spożywanie produktów bogatych w minerały, które wzmacniają zęby, w tym wapń i fosfor. Proces starzenia się zębów i dziąseł przyspiesza natomiast palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Zrozumienie procesu starzenia się zębów to pierwszy krok do tego, aby podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat, niezależnie od wieku.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.