Stary dom – nowy dach. Prosta i skuteczna termomodernizacja w 3 krokach

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Nieprawidłowo wykonana termoizolacja dachu skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania w sezonie zimowym, dlatego warto rozważyć jego docieplenie. Zastosowanie mat termoizolacyjnych STEICOflex 036 o grubości 140 mm pomiędzy krokwiami oraz montaż płyt STEICOspecial dry o grubości 120 mm bezpośrednio na krokwiach redukuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania o ponad 90%.
W starszych budynkach, w których zastosowano pojedynczą warstwę termoizolacji dachu, dochodzi do ogromnych strat ciepła. Jego docieplenie materiałami z naturalnych włókien drzewnych skutecznie temu zapobiegnie, a tym samym pozwoli zmniejszyć zużycie energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu i obniżyć koszty eksploatacji. Dzięki systemowi STEICO remont można przeprowadzić sprawnie, w krótkim czasie i w niekłopotliwy dla mieszkańców sposób, ponieważ prace modernizacyjne mogą być prowadzone od zewnątrz. Dzięki temu na ma konieczności ingerowania w pomieszczeniach na poddaszu. Ponad starą warstwą wykończeniową (np. z płyty cementowo-wiórowej pokrytej tynkiem wapiennym) zostaje wykonana nowa, podwójna warstwa termoizolacji – jedna pomiędzy krokwiami, druga bezpośrednio na nich oraz membrana wysokoparoprzepuszczalna pomiędzy, która uszczelni dach.
Cieplejsza powierzchnia krokwi
W starych dachach występują przeważnie smukłe przekroje krokwi, uniemożliwiając osiągnięcie efektywnej izolacyjności termicznej tylko poprzez izolację pustych przestrzeni między nimi. W takiej sytuacji, dodatkową warstwę termoizolacyjną można wykonać od zewnątrz – nad krokwiami, układając na nich płyty do izolacji cieplnej. Optymalnym rozwiązaniem do termomodernizacji jest płyta STEICOspecial dry, dostępna w większych grubościach (60–200 mm). Duży zakres grubości pozwala optymalnie dobrać grubość do założonych wartości izolacyjnych.
Płyty STEICOspecial dry ze względu na bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i dużą sztywność mogą być mocowane do krokwi poprzez kontrłaty. Bezpośrednie połączenie płyty termoizolacyjnej z elementami konstrukcyjnymi dachu powoduje minimalizację liniowych mostków termicznych. Izolacja cieplna wykonana po zewnętrznej stronie dachu sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci.
Płyty dachowe STEICOspecial dry wyróżniają się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła wynosi 0,040 [W/(m*K)].
Wysoka gęstość - 140 kg /m³ sprawia, że płyty nie tylko doskonale akumulują bezcenne ciepło w zimie, ale także zabezpieczają całe poddasze przed przegrzewaniem w okresie letnim.
Format płyt został tak zaprojektowany, aby umożliwić prosty montaż. Specjalny profil pióro-wpust znacznie przyspiesza i ułatwia proces łączenia poszczególnych płyt. W rezultacie izolowanie nawet dużych połaci dachu odbywa się w sposób szybki i ekonomiczny.
Dzięki potrójnej funkcji STEICOspecial dry tworzy na powierzchni dachu nie tylko dodatkową izolację cieplną nad krokwiami, ale również płaszczyznę szczelną na działanie wiatru i wtórną płaszczyznę odprowadzającą wodę.
Efektywniejsze wykorzystanie dodatkowej warstwy
Skuteczną ochronę przed utratą ciepła przez dach zapewnią maty STEICOflex 036 do termoizolacji przestrzeni pomiędzy krokwiami. Sprężyste maty z włókien drzewnych wykazują najniższą wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła ze wszystkich znanych naturalnych produktów do termoizolacji (λD=0,036 [W/(m*K)]). Niższy współczynnik przewodzenia ciepła oznacza większą efektywność izolacyjności termicznej, co w przypadku docieplania dachu pozwala na efektywniejsze wykorzystanie dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego.
Montaż mat STEICOflex 036 polega na ich wciśnięciu między elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości przylegają dokładnie do izolowanych powierzchni, a dzięki dużej gęstości są stabilne i zachowują pierwotny kształt, wobec tego wykonana z nich warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.
Włókna drzewne, które są stosowane do produkcji płyt STEICOspecial dry i mat STEICOflex 036 są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Ogranicza to zjawisko kondensacji pary wodnej, zabezpieczając konstrukcję dachu przed uszkodzeniem spowodowanym przez wilgoć i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń.
Energooszczędny tylko uszczelniony
Nieszczelny budynek nie spełnia podstawowych kryteriów budownictwa energooszczędnego i nie zapewni użytkownikom wymaganego komfortu cieplnego. Dlatego bardzo ważnym etapem termomodernizacji dachu jest również jego uszczelnienie. W przypadku starszych konstrukcji dachowych jako warstwa uszczelniająca doskonale sprawdzi się 3-warstwowa, wytrzymała na rozrywanie, wysokoparoprzepuszczalna membrana STEICOmulti UDB, która skutecznie zabezpiecza dach przed konwekcyjnym przenikaniem powietrza. Mocuje się ją bezpośrednio do krokwi, a poszczególne arkusze membran łączy ze sobą szczelnie przy pomocy zintegrowanych pasków klejących.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.