Komunikaty PR

Styropian biały czy grafitowy? Wybór materiałów w nowej rzeczywistości

2021-04-16  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Oszczędzanie energii to już nie jest hasło, ani apel. To konkretne działania i obowiązki, które dotyczą np. budujących domy. W 2021 roku takie osoby muszą pamiętać, że zaostrzyły się wymagania co do energooszczędności budynków, a to ma wpływ na wybór technologii i materiałów budowlanych.

Nowe przepisy określane są jako warunki techniczne 2021 lub standard energetyczny 2021, jeśli zatem chcemy, choćby pobieżnie, zapoznać się ze zmianami, warto ich szukać pod tymi dwoma hasłami. – Standard energetyczny opisany jest przez wskaźniki i wzory, ale i tak łatwo się zorientować, jaki jest cel zmian: dom ma wykorzystywać mniej energii, zwłaszcza tej nieodnawialnej. Olbrzymim „konsumentem” energii jest ogrzewanie, zatem coraz większego znaczenia nabierają technologie, które pozwalają jak najwięcej ciepła zatrzymać w budynku – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

W dużej mierze zatem to termiczna izolacja domu przesądza o tym, w jakim stopniu jesteśmy w stanie oszczędzać energię i, nie zapominajmy o tym, pieniądze. Im mniej energii potrzeba do wyprodukowania i utrzymania ciepła w domu, tym mniej za to płacimy.

Skuteczna bariera

Wszystko zaczyna się od projektu. Już na tym etapie wszystkie parametry domu muszą być tak obliczone – przy uwzględnieniu m.in. źródeł energii, materiałów budowlanych, wielkości otworów, czyli okien i drzwi – by w ostatecznym rozrachunku dom spełniał obowiązujący od początku tego roku standard energetyczny.

W przypadku ścian, podłóg czy dachu kluczowe znaczenie ma jak skuteczną będą barierą dla ciepła – ile go zostanie wewnątrz domu, a ile bezproduktywnie się wydostanie. – Skuteczność tej bariery zależy od warstwy ociepleniowej, inaczej od warstwy izolacji termicznej. Najczęściej wybieranym materiałem ociepleniowym jest styropian, trzeba jednak pamiętać, że poszczególne rodzaje styropianu różnią się właściwościami. Kluczowy zatem jest właściwy wybór – tłumaczy Dariusz Pruszkowski.

Skuteczność warstwy izolacji zależy od kombinacji dwóch elementów. Po pierwsze chodzi o parametr styropianu, który nazywa się współczynnikiem przewodzenia ciepła, inaczej lambda. Im jest niższy, tym lepiej, to znaczy, że mniej ciepła „ucieknie”. Po drugie chodzi o grubość warstwy. Z tego powodu każdy styropian nadaje się do tego, by używać go w standardzie energetycznym 2021, trzeba tylko robić to umiejętnie. Najprościej mówiąc, cieńsza warstwa styropianu o lepszych parametrach da ten sam efekt, co grubsza warstwa styropianu o gorszych parametrach.

- Współczynnik przewodzenia ciepła będzie zawsze oznaczony na etykiecie. Jednak już na pierwszy rzut oka możemy rozróżnić rodzaje styropianu. Niższy współczynnik ma styropian pasywny np. taki jak Passive Pro 31. Łatwo go poznać po ciemnoszarym kolorze, który jest skutkiem dodatku grafitu. Z kolei styropian uniwersalny, taki jak np. Fasada Pro 40, jest biały. Dodatkowo staramy się uwzględnić wszystkie ważne informacje o styropianie w naszych nazwach, dlatego liczby 31 w przypadku Passive Pro i 40 w przypadku Fasady nawiązują do współczynnika przewodzenia ciepła – wskazuje doradca techniczny w firmie Styropmin.

Projektując dom, warto poświęcić więcej uwagi szczegółom związanym z technologiami budowlanym. Poprośmy projektanta, by przedstawił nam różne warianty związane z wyborem różnych materiałów i omówił z nami ich plusy i minusy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Nowe umywalki Linda-X Biuro prasowe
2021-05-07 | 16:15

Nowe umywalki Linda-X

Nowa kolekcja Linda-X jest hołdem dla kolekcji o nazwie Linda stworzonej dla Ideal Standard w 1977 r. przez Achille Castiglioni. Formy nowych umywalek, tym razem zaprojektowane przez Ludovicę i
Dom SOLIDNY MONTAŻ TELEWIZORA NA ŚCIANIE
2021-05-07 | 16:00

SOLIDNY MONTAŻ TELEWIZORA NA ŚCIANIE

Płaski telewizor na ścianie to proste rozwiązanie, które wprowadza do pomieszczenia nutę nowoczesności i pozwala zaoszczędzić w nim trochę cennego miejsca. Dzięki zastosowaniu
Dom Zapraszamy na Galę Finałową konkursu VASCO Integracja!
2021-05-07 | 12:00

Zapraszamy na Galę Finałową konkursu VASCO Integracja!

VASCO Group, producent ekskluzywnych grzejników dekoracyjnych, po raz kolejny zaprosił architektów i architektów wnętrz do konkursu VASCO Integracja. Gala finałowa, podczas

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iwona Węgrowska: Bardzo chciałabym ważyć 50 kg. Mam jednak problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie i często nawet jak mało jem, to wyglądam jak balon

Wokalistka postanowiła wykorzystać ostatnie tygodnie na to, żeby zadbać o formę, zrzucić kilka zbędnych kilogramów i z gracją zaprezentować się na plaży w kostiumie kąpielowym. Założyła sobie, że chce osiągnąć wagę 50 kg. Dlatego też stosuje oczyszczającą dietę dr Dąbrowskiej i całkowicie zrezygnowała z jedzenia mięsa. Piosenkarka przyznaje też, że niezwykle uciążliwe jest dla niej zatrzymywanie się wody w organizmie. Przez to czuje się bardzo niekomfortowo.

Media

Piotr Gruszka: Cierpliwość przydała się w programie „Power Couple”. Pierwszy raz byliśmy tak długo bez dzieci i to był dla nas test

Nowy program TVN „Power Couple” był sprawdzianem zaufania dla par, które wzięły w nim udział. Uczestnicy, aby potwierdzić siłę związku, wykonują ciekawe, a niekiedy czasami nawet ekstremalne zadania. Wśród par, które walczą w pierwszej edycji show, znaleźli się siatkarz Piotr Gruszka wraz z żoną Aleksandrą Szettel-Gruszką. Małżeństwo bardzo dobrze się bawiło na planie programu. Sportowiec zaznacza, że dzięki trudnym konkurencjom jeszcze lepiej poznał swoją żonę i docenił jej wytrwałość.

Robotyka i SI

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje futbol. Analizuje mecz i zagrania zawodników oraz pozwala opracować strategię pod konkretnego przeciwnika

Według szacunków 30–35 proc. bramek podczas meczów piłki nożnej pada w wyniku stałych fragmentów gry. Dogłębna analiza działań ma kluczowe znaczenie, aby móc je maksymalnie zoptymalizować, a tym samym uzyskać przewagę nad rywalami. Dzięki sztucznej inteligencji można łatwo zanalizować wybrane fragmenty gry poszczególnych zawodników czy sprawdzić taktykę. Kamery wspierane przez SI pozwalają mierzyć prędkość podań, rotację piłki czy śledzić pozycje zawodników. Co równie ważne, sztuczna inteligencja może przewidywać szanse powodzenia dla różnych taktyk gry. Takie rozwiązania są już dostępne w polskiej piłce.