SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA
SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.
POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI
Poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej – dzięki swojej wszechstronności Tadeusz Różewicz zyskał miano jednego z najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. Już w niedzielę, w ramach kwietniowej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, utwory poety przypomną Wojciech Wysocki i Bronisław Maj.
Tadeusz Różewicz w swoich wierszach eksplorował najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki. Sięgał do traumy wojennej, podejmował tematy egzystencjalne i stawiał pytania o tożsamość. Kwietniowy Krakowski Salon Poezji w Łodzi przypomni kilkanaście jego utworów – pełnych precyzyjnych obserwacji i metaforycznych aluzji, między innymi: „Ocalony”, „Lament”, „Krzyczałem w nocy”, „Jak dobrze” czy „Martwy owoc”.
– Surowy realizm tekstów i głęboka refleksja nad kondycją człowieka, zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a Tadeusz Różewicz inspiruje kolejne pokolenia czytelników do refleksji nad istotą ludzkiego doświadczenia – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, którego gośćmi będą tym razem Wojciech Wysocki i Bronisław Maj – opiekun artystyczny cyklu.
Wojciech Wysocki to znakomity i nagradzany aktor teatralny oraz filmowy, związany ostatnio z warszawskim Teatrem 6. Piętro. Na deskach scenicznych zagrał wiele znaczących ról, m.in. Henryka w „Ślubie” Gombrowicza czy Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze” Brechta. W filmografii wyróżnia się jego role w „Wierniej rzece” w reżyserii T. Chmielewskiego, „Pismaku” W. J. Hasa oraz „Życiu wewnętrznym” M. Koterskiego. Popularność zapewniła mu obecność na małych ekranach w serialach, takich jak „Dom”, „Ekstradycja” czy „Ranczo”.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 28 kwietnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 zł.
Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 26 maja – „Wiersze dla Mamy…” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.
Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Podczas Salonów uznani i debiutujący aktorzy czytają wiersze wybitnych poetów. Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.