Komunikaty PR

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA

2024-04-22  |  15:00
Biuro prasowe

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.

 

POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W  KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI

 

 

 

Poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej – dzięki swojej wszechstronności Tadeusz Różewicz zyskał miano jednego z najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. Już w niedzielę, w ramach kwietniowej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, utwory poety przypomną Wojciech Wysocki i Bronisław Maj.

 

Tadeusz Różewicz w swoich wierszach eksplorował najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki. Sięgał do traumy wojennej, podejmował tematy egzystencjalne i stawiał pytania o tożsamość. Kwietniowy Krakowski Salon Poezji w Łodzi przypomni kilkanaście jego utworów – pełnych precyzyjnych obserwacji i metaforycznych aluzji, między innymi: „Ocalony”, „Lament”, „Krzyczałem w nocy”, „Jak dobrze” czy „Martwy owoc”.

 

– Surowy realizm tekstów i głęboka refleksja nad kondycją człowieka, zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a Tadeusz Różewicz inspiruje kolejne pokolenia czytelników do refleksji nad istotą ludzkiego doświadczenia – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, którego gośćmi będą tym razem Wojciech Wysocki i Bronisław Maj – opiekun artystyczny cyklu.

 

Wojciech Wysocki to znakomity i nagradzany aktor teatralny oraz filmowy, związany ostatnio z warszawskim Teatrem 6. Piętro. Na deskach scenicznych zagrał wiele znaczących ról, m.in. Henryka w „Ślubie” Gombrowicza czy Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze” Brechta. W filmografii wyróżnia się jego role w „Wierniej rzece” w reżyserii T. Chmielewskiego, „Pismaku” W. J. Hasa oraz „Życiu wewnętrznym” M. Koterskiego. Popularność zapewniła mu obecność na małych ekranach w serialach, takich jak „Dom”, „Ekstradycja” czy „Ranczo”.

 

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 28 kwietnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 zł.

 

Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 26 maja – „Wiersze dla Mamy…” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.

 

Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Podczas Salonów uznani i debiutujący aktorzy czytają wiersze wybitnych poetów. Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak
Teatr TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
2024-12-16 | 14:00

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.   KOMFORTKI, SKRZYNECZKI I POMIESZCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA MALUCHÓW     Teatr Pinokio w Łodzi po raz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.

Edukacja

Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.

Motoryzacja

Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.