Komunikaty PR

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA

2024-04-22  |  15:00
Biuro prasowe

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.

 

POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W  KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI

 

 

 

Poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej – dzięki swojej wszechstronności Tadeusz Różewicz zyskał miano jednego z najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. Już w niedzielę, w ramach kwietniowej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, utwory poety przypomną Wojciech Wysocki i Bronisław Maj.

 

Tadeusz Różewicz w swoich wierszach eksplorował najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki. Sięgał do traumy wojennej, podejmował tematy egzystencjalne i stawiał pytania o tożsamość. Kwietniowy Krakowski Salon Poezji w Łodzi przypomni kilkanaście jego utworów – pełnych precyzyjnych obserwacji i metaforycznych aluzji, między innymi: „Ocalony”, „Lament”, „Krzyczałem w nocy”, „Jak dobrze” czy „Martwy owoc”.

 

– Surowy realizm tekstów i głęboka refleksja nad kondycją człowieka, zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a Tadeusz Różewicz inspiruje kolejne pokolenia czytelników do refleksji nad istotą ludzkiego doświadczenia – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, którego gośćmi będą tym razem Wojciech Wysocki i Bronisław Maj – opiekun artystyczny cyklu.

 

Wojciech Wysocki to znakomity i nagradzany aktor teatralny oraz filmowy, związany ostatnio z warszawskim Teatrem 6. Piętro. Na deskach scenicznych zagrał wiele znaczących ról, m.in. Henryka w „Ślubie” Gombrowicza czy Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze” Brechta. W filmografii wyróżnia się jego role w „Wierniej rzece” w reżyserii T. Chmielewskiego, „Pismaku” W. J. Hasa oraz „Życiu wewnętrznym” M. Koterskiego. Popularność zapewniła mu obecność na małych ekranach w serialach, takich jak „Dom”, „Ekstradycja” czy „Ranczo”.

 

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 28 kwietnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 zł.

 

Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 26 maja – „Wiersze dla Mamy…” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.

 

Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Podczas Salonów uznani i debiutujący aktorzy czytają wiersze wybitnych poetów. Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Biuro prasowe
2024-07-22 | 10:00

URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA

  URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na
Teatr S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI
2024-07-11 | 01:00

S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI

Jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza? Co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń? Na te pytania odpowie S·PLOT Międzynarodowy
Teatr Night Fever Dinner Show w Manuarte
2024-06-27 | 11:00

Night Fever Dinner Show w Manuarte

Restauracja Manuarte w Manufakturze zaprasza w niesamowitą podróż przez świat tańca, smaku i najlepszej zabawy. W odmienionej przestrzeni klubowej na piętrze zabytkowego budynku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firma

Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie

Według danych PIE na koniec 2023 roku do kobiet należało 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To więcej niż średnio w skali całej UE, ale i tak kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni decydują się na prowadzenie własnej firmy. Powstrzymuje je przed tym głównie strach przed porażką, brak wiary w swoje umiejętności i wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu biznesu. Według danych przytaczanych przez Fundację LBC Business Women Foundation tylko 11 proc. przedsiębiorczych Polek uważa się za ekspertki w technologiach, a aż 60 proc. kobiet biznesu ocenia, że poziom ich kompetencji w tym zakresie jest niewystarczający. Kampania społeczna GO digital – realizowana przez Fundację LBC przy wsparciu Mastercard Strive, globalnej inicjatywy Caribou Digital i Mastercard Center for Inclusive Growth – ma zachęcić do sprawdzenia poziomu cyfryzacji firmy oraz testowania i wdrażania narzędzi cyfrowych, niezbędnych do rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Media

Katarzyna Pakosińska: Uwielbiam programy na żywo i nieprzewidziane sytuacje. Duże doświadczenie dała mi praca na estradzie

Gospodyni „Pytania na śniadanie” przekonuje, że zarówno występując na scenie, jak i prowadząc program realizowany „na żywo”, jest w swoim żywiole. I choć w obu przypadkach może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy, to absolutnie się tym nie stresuje. Zawsze ma w zanadrzu jakiś komentarz czy ripostę i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Katarzyna Pakosińska zauważa, że widzowie lubią autentyczność, dlatego zamiast udawać, że nic się nie dzieje, ona sama woli odpowiednio zareagować i  w ten sposób rozładować napięcie.