Komunikaty PR

Światło zgodne z naturalnym rytmem.

2024-12-19  |  10:30
Biuro prasowe

Biologiczny rytm dobowy człowieka jest ściśle powiązany ze światłem słonecznym. Odpowiednio dobrane oświetlenie wnętrz powinno zatem być do niego maksymalnie zbliżone i zmieniać się wraz z upływającymi porami dnia - natężenie czy barwa światła mają bowiem wpływ na nasze pobudzenie albo wyciszenie. Jakie lampy i oprawy wybrać, żeby światło pomogło w odprężeniu i aby przyniosło spokój i relaks? Cennych rad udziela Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodvorski Lighting.

Światło jak o zachodzie słońca

 

Temperatura i natężenie światła słonecznego zmieniają się wraz z ruchem słońca i porą dnia. Przez tysiące lat ten naturalny zegar był sygnałem dla świata ożywionego, kiedy możliwa jest aktywność, a kiedy należy zacząć wprowadzać organizm w stan wyciszenia przed nocnym spoczynkiem. Wraz z przesuwaniem się tarczy słonecznej ku zachodowi, do powierzchni ziemi zaczyna docierać mniejsza ilość światła, a zmiana odległości i kąta jego padania sprawiają, że przewagę zyskują fale o większej długości, które nasze oko odbiera jako barwy cieplejsze, zbliżone do żółci, pomarańczy czy czerwieni.

 

Projektując oświetlenie warto tę zasadę przenieść do wnętrz. W strefie dziennej dobrze jest zadbać o źródła światła o barwie neutralnej, zaś w sferze wieczornego relaksu czy w sypialni, cieplejszej, która będzie naturalną podpowiedzią, że pora zacząć przygotowywać organizm do wypoczynku.

 

Jeżeli w pomieszczeniu łączymy różne funkcje postawmy na systemy szynowe wieloobwodowe, takie jak CTLS, pozwalające na strefowanie i osobne uruchamianie scen oświetleniowych,podpowiada Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodworski Lighting.

 

Miękkie światło zapewnią również tradycyjne lampy wiszące.  Tutaj świetnie sprawdzą się modele o szerokim kącie rozsyłu lub z rozpraszającymi kloszami/dyfuzorami, np. z kolekcji Drops Wood czy Satellite.

 

Przytulną atmosferę oraz sprzyjający relaksowi nastrój wzmocni efekt gry światła i cienia. W przypadku lamp wiszących zapewniają go oprawy o plecionej formie klosza, takie jak np. z kolekcji Havana.

 

 

Świet(l)ne uzupełnienie ma znaczenie!

 

W strefie wypoczynku i relaksu poza oświetleniem głównym warto pomyśleć również o uzupełniającym, które pozwoli ukierunkować źródło światła na wybrany punkt pomieszczenia lub stworzy pożądany klimat. W sypialni sprawdzą się np. kinkiety Hotel Plus czy Chillin, których forma oparta jest na dwóch źródłach światła – górnym budującym nastój i dolnym z opcją regulacji, co ułatwia np. czytanie książek.  Do salonu natomiast warto wybrać modele o dekoracyjnym, przykuwającym uwagę kształcie, takich jak np. z kolekcji Sunset czy Sunrise o konstrukcji dystansującej źródło światła od ściany co uwalnia subtelną poświatę w postaci gry świateł w promieniu 360 stopni. Wyjątkowy efekt zapewnia także model Vertic LED o minimalistycznej, liniowej formie, który rzuca na ścianę jednorodną smugę światła w zakresie od 140 do 300 cm.

 

Receptą na wyciszenie przed snem jest często relaks w łazience. Tu również postawmy na oświetlenie o ciepłej barwie oferujące równomierny efekt. W kolekcji Ice Egg znajduje się lampa wisząca oraz kinkiety w dwóch rozmiarach, dzięki czemu możemy swobodnie dopasować je do wymiarów lustra. Posiadają podwyższony stopień IP, dzięki czemu mogą być montowane nad umywalką, dodaje ekspertka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.