Komunikaty PR

Światło zgodne z naturalnym rytmem.

2024-12-19  |  10:30
Biuro prasowe

Biologiczny rytm dobowy człowieka jest ściśle powiązany ze światłem słonecznym. Odpowiednio dobrane oświetlenie wnętrz powinno zatem być do niego maksymalnie zbliżone i zmieniać się wraz z upływającymi porami dnia - natężenie czy barwa światła mają bowiem wpływ na nasze pobudzenie albo wyciszenie. Jakie lampy i oprawy wybrać, żeby światło pomogło w odprężeniu i aby przyniosło spokój i relaks? Cennych rad udziela Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodvorski Lighting.

Światło jak o zachodzie słońca

 

Temperatura i natężenie światła słonecznego zmieniają się wraz z ruchem słońca i porą dnia. Przez tysiące lat ten naturalny zegar był sygnałem dla świata ożywionego, kiedy możliwa jest aktywność, a kiedy należy zacząć wprowadzać organizm w stan wyciszenia przed nocnym spoczynkiem. Wraz z przesuwaniem się tarczy słonecznej ku zachodowi, do powierzchni ziemi zaczyna docierać mniejsza ilość światła, a zmiana odległości i kąta jego padania sprawiają, że przewagę zyskują fale o większej długości, które nasze oko odbiera jako barwy cieplejsze, zbliżone do żółci, pomarańczy czy czerwieni.

 

Projektując oświetlenie warto tę zasadę przenieść do wnętrz. W strefie dziennej dobrze jest zadbać o źródła światła o barwie neutralnej, zaś w sferze wieczornego relaksu czy w sypialni, cieplejszej, która będzie naturalną podpowiedzią, że pora zacząć przygotowywać organizm do wypoczynku.

 

Jeżeli w pomieszczeniu łączymy różne funkcje postawmy na systemy szynowe wieloobwodowe, takie jak CTLS, pozwalające na strefowanie i osobne uruchamianie scen oświetleniowych,podpowiada Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodworski Lighting.

 

Miękkie światło zapewnią również tradycyjne lampy wiszące.  Tutaj świetnie sprawdzą się modele o szerokim kącie rozsyłu lub z rozpraszającymi kloszami/dyfuzorami, np. z kolekcji Drops Wood czy Satellite.

 

Przytulną atmosferę oraz sprzyjający relaksowi nastrój wzmocni efekt gry światła i cienia. W przypadku lamp wiszących zapewniają go oprawy o plecionej formie klosza, takie jak np. z kolekcji Havana.

 

 

Świet(l)ne uzupełnienie ma znaczenie!

 

W strefie wypoczynku i relaksu poza oświetleniem głównym warto pomyśleć również o uzupełniającym, które pozwoli ukierunkować źródło światła na wybrany punkt pomieszczenia lub stworzy pożądany klimat. W sypialni sprawdzą się np. kinkiety Hotel Plus czy Chillin, których forma oparta jest na dwóch źródłach światła – górnym budującym nastój i dolnym z opcją regulacji, co ułatwia np. czytanie książek.  Do salonu natomiast warto wybrać modele o dekoracyjnym, przykuwającym uwagę kształcie, takich jak np. z kolekcji Sunset czy Sunrise o konstrukcji dystansującej źródło światła od ściany co uwalnia subtelną poświatę w postaci gry świateł w promieniu 360 stopni. Wyjątkowy efekt zapewnia także model Vertic LED o minimalistycznej, liniowej formie, który rzuca na ścianę jednorodną smugę światła w zakresie od 140 do 300 cm.

 

Receptą na wyciszenie przed snem jest często relaks w łazience. Tu również postawmy na oświetlenie o ciepłej barwie oferujące równomierny efekt. W kolekcji Ice Egg znajduje się lampa wisząca oraz kinkiety w dwóch rozmiarach, dzięki czemu możemy swobodnie dopasować je do wymiarów lustra. Posiadają podwyższony stopień IP, dzięki czemu mogą być montowane nad umywalką, dodaje ekspertka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.