Komunikaty PR

Światowy Dzień Wcześniaka: „To naprawdę ekstremalne doświadczenie”

2024-11-17  |  07:00

Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz zapewniają wsparcie psychologiczne. Dziś, 17 listopada, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

Niepewny stan dziecka urodzonego przed terminem wpływa na kondycję psychiczną całej rodziny. Narodziny wcześniaka oznaczają często, że jego opiekunowie muszą przeorganizować swoje dotychczasowe życie, by móc często bywać w szpitalu.

– To dla rodziców naprawdę ekstremalne doświadczenie, z którym często nie mogą sobie poradzić. Nie mają pewności, czy ich dziecko przeżyje i będzie w pełni zdrowe. Czasem boją się nawet odebrać telefon ze szpitala ze strachu przed złymi wiadomościami. Dlatego zawsze w takich sytuacjach proponujemy im wsparcie naszego psychologa oraz udział w Szkole dla Rodziców Wcześniaków – gdzie z dala od inkubatorów mogą otworzyć się w kameralnym gronie i porozmawiać o tym, co ich boli, złości czy denerwuje. Uczymy rodziców, w jaki sposób mogą tu i teraz pomagać swojemu dziecku, a także przygotowujemy ich do momentu wspólnego wyjścia do domu – mówi dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.

Trudnym sytuacjom, do których bez wątpienia można zaliczyć narodziny wcześniaka, często towarzyszą skrajne emocje. Dlatego wsparcie całego zespołu medycznego jest bardzo ważne.

– Jako pielęgniarki i położne bardzo często spotykamy się z rodzicami wcześniaków. Staramy się zapewnić im maksymalny komfort oraz razem z lekarzami objaśniać – do czego jest ta rurka, a do czego tamta – i co dzieje się w danym momencie z ich dzieckiem. To pozwala rodzicom nieco oswoić się z daną sytuacją i postrzegać szpitalny oddział jako nieco mniej przytłaczający niż na początku. W rozmowie z rodzicami wcześniaków najważniejsze są empatia i zrozumienie – tłumaczy Dorota Zadrożna, pielęgniarka z oddziału OIOM w Szpitalu Karowa.

W końcu w domu!

Specjaliści ze Szpitala na Karowej podkreślają, że moment wyczekiwanego powrotu z wcześniakiem do domu często budzi w rodzicach nowe obawy. Nie mają pewności, czy poradzą sobie w nowej sytuacji bez specjalistycznych urządzeń czy pomocy specjalisty. Dlatego szpital na Karowej proponuje rodzicom, by spędzili ostatnie dni w szpitalu razem z dzieckiem.

– Po wyjściu ze szpitala rodzice muszą włożyć dużo pracy w rehabilitację czy wspieranie rozwoju dziecka. Niejednokrotnie borykają się również z problemami natury fizycznej czy psychicznej u wcześniaka. Dlatego tuż przed tą chwilą organizujemy dla nich warsztaty, na których pokazujemy, czego mogą się spodziewać, mówimy, ile wizyt ich czeka, czego potrzebują. Razem z fizjoterapeutami pokazujemy, jak rehabilitować niemowlę w domu oraz w jaki sposób odpowiednio je pielęgnować. Uczymy opiekunów rozpoznawać różne problemy zdrowotne oraz udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli jest taka możliwość, w ostatnim tygodniu dajemy również jednemu z rodziców możliwość przebywania z dzieckiem na szpitalnej sali, gdzie już bez specjalistycznych urządzeń uczy się zajmować swoim dzieckiem. To pozwala zmniejszyć lęk takiej osoby i przyzwyczaić ją do nowej sytuacjidodaje Puskarz-Gąsowska.

Jedna z pacjentek, która sama urodziła w Szpitalu Karowa skrajne wcześniaki bliźniaki, zdecydowała się nawet założyć grupę wsparcia dla mam wcześniaków, w ramach której mamy dzieci urodzonych przedwcześnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierają. Grupa spotyka się co tydzień we wtorki o godzinie 18.00 sali konferencyjnej szpitala.

– Personel Szpitala Karowa bardzo wspierał nas w trakcie pobytu w szpitalu oraz przygotowywał nas do upragnionego momentu wyjścia do domu. Na oddziale poznaliśmy też rodziców innych wcześniaków, którzy również byli bardzo pomocni. Jako mama wcześniaków mająca jednocześnie kompetencje zawodowe do prowadzenia grup wsparcia pomyślałam, że warto byłoby założyć grupę, w ramach której powstałaby bezpieczna przestrzeń, gdzie mamy wcześniaków mogłyby dzielić się swoimi trudnymi doświadczeniami, słuchać historii innych mam, przyglądać się temu co trudne, ale i piękne w byciu rodzicem wcześniaka, a także wspierać się nawzajem – mówi Marta Pietrusińska, założycielka grupy.

Symbolicznym gestem związanym ze Światowym Dniem Wcześniaka jest podświetlenie na fioletowo niektórych budynków publicznych oraz ozdabianie ich małą parą fioletowych skarpetek - otoczoną dziesięcioma pełnowymiarowymi skarpetkami dla noworodków – na znak, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie. Fioletowa wstążka przypięta do ubrania to znak symbolizujący wsparcie wcześniaków oraz ich rodziców.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.