Komunikaty PR

System Budowy H+H – rozwiązanie na zimowe wyzwania budowlane

2024-12-19  |  10:35
Biuro prasowe

Prace budowlane w niskich temperaturach mogą stanowić wyzwanie, co jest spowodowane m.in. ograniczeniami związanymi z użyciem części materiałów. Granicą, którą często należy uwzględnić, jest temperatura +5℃. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dostępnym w Systemie Budowy H+H, zima nie musi oznaczać przestoju na placu budowy.

Jeszcze niedawno spadki temperatur w okresie jesienno-zimowym wymuszały przerwanie robót murarskich. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, np. zimowych zapraw lub odpornych na warunki pogodowe materiałów murowych z oferty H+H, możliwe jest prowadzenie prac nawet przy okresowych spadkach temperatury.

 

Zarówno produkty wykonane z betonu komórkowego, jak i silikaty, dostępne w ofercie H+H, charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne, co zostało potwierdzone testami polegającymi na ich wielokrotnym poddawaniu działaniu wilgoci, zamaczaniu oraz naprzemiennym zamrożeniu i rozmrożeniu zgodnie z normami PN-EN 772-18 i PN-EN 15304. Ma to znaczenie również kontekście przechowywania ich na placu budowy.

 

Uzupełnieniem oferty Systemu Budowy H+H są zaprawy murarskie przeznaczone do użycia również w okresie zimowym. Standardowo, ze względu na tempo wiązania najkorzystniejszy jest zakres temperatur od +5°C do +25°C. Przy niższych wskazaniach termometru czas ten ulega wydłużeniu. Przy temperaturze 0°C lub wartościach ujemnych woda z zaprawy zaczyna zamarzać i proces wiązania zostaje przerwany. Zimowa zaprawa H+H pozwala na bezpieczne prowadzenie prac nawet przy okresowych spadkach temperatury do -6°C.

 

Bezpieczne prace w trudnych warunkach

 

Prace w niskich temperaturach wymagają szczególnej ostrożności, dlatego też możliwe są po uzyskaniu pozytywnej decyzji kierownika budowy lub inspektora nadzoru.

 

Świeżo wymurowane ściany powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi, na przykład przy pomocy folii budowlanej. Należy unikać murowania, jeśli prognozy zapowiadają spadek temperatury poniżej -6°C. Mogą zostać wznowione dopiero, gdy przez co najmniej 48 godzin temperatura otoczenia muru utrzymuje się powyżej +2°C, a mur jest całkowicie nieprzemarznięty.

 

W razie nagłego oziębienia pomocne mogą być maty grzewcze, które umożliwiają ochronę murów przed przemarznięciem.

 

Kluczowym wymogiem jest również odpowiednie przygotowanie materiałów – bloczki muszą być przechowywane w temperaturze co najmniej -2°C przez ostatnie 24 godziny przed użyciem, a ich powierzchnia oraz miejsce murowania nie mogą być zawilgocone ani oblodzone. Każdorazowo przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych należy sprawdzić jakość poprzednio wykonanych robót. Kontrolę przeprowadza się poprzez boczne uderzenie w bloczki młotkiem z gumowym obuchem i obserwację, czy nie następuje ich odspojenie.

 

Należy również pamiętać, że nie tylko niskie temperatury, ale również deszcz stanowi jedno z większych wyzwań na budowie. Po zakończeniu dnia roboczego zaleca się zabezpieczenie murów od góry, co pozwala uniknąć powstawania zastojów wody w materiałach porowatych, takich jak beton komórkowy. Nawet silikatowe bloczki H+H, choć mniej podatne na nasiąkanie dzięki swojej zwartej strukturze, mogą wymagać osuszenia po intensywnych opadach, zanim będą mogły zostać użyte do dalszego murowania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Dom Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.

Problemy społeczne

Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające

W obliczu rosnącego problemu cyberuzależnień wśród nieletnich kluczową rolę w jego zapobieganiu odgrywają rodzice – uważa Anna Dela, prezeska Instytutu Człowieka Świadomego. Jej zdaniem to oni powinni jak najwcześniej ustalić swoim pociechom zasady korzystania z sieci i limity czasowe. Muszą też zapewnić dzieciom atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu, żeby się im nie nudziło, kiedy będą offline. Rodzice często zbyt późno zauważają alarmujące sygnały, kiedy konieczna jest już konsultacja z psychologiem.

Teatr

Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać

Twórczyni Teatru Sabat zaznacza, że prowadzenie teatru to nie tylko praca, ale także misja, która wymaga poświęcenia, a sukcesy przynoszą ogromną satysfakcję. Spektakularne rewie są efektem pasji, zaangażowania i profesjonalizmu wielu osób, a ona jest nie tylko reżyserką, choreografką i tancerką, ale także doskonałą menedżerką. Założycielka placówki podkreśla, że atmosfera, która panuje w Tatrze Sabat, sprzyja współpracy. Artyści czują się w nim jak w rodzinie i wciąż mogą doskonalić swoje umiejętności, co przekłada się na jakość przedstawień oraz na zadowolenie widzów.