Komunikaty PR

Sytuacja opiekunów w Polsce w międzynarodowym badaniu

2024-10-28  |  13:00
Biuro prasowe

Opiekunowie osób chorych odgrywają nieocenioną i wszechstronną rolę w życiu tych, którymi się opiekują. Nierzadko, troska o najbliższych wpływa jednak na życie samych opiekunów. Jak wynika z europejskiego badania „Opiekunowie i odżywienie” przeprowadzonego na zlecenie Danone, w Polsce sprawowanie opieki nad osobą chorą wpływa na sytuację zawodową aż 78% respondentów[1]. Polscy opiekunowie biorą także na siebie więcej obowiązków niż opiekunowie w pozostałych objętych badaniem krajach, a także dotkliwiej niż oni odczuwają wpływ sprawowanej opieki na życie osobiste.

Obchodzony 29 października Międzynarodowy Dzień Opieki i Wsparcia to dobra okazja, by przyjrzeć się roli opiekunów osób chorych, w tym osób zmagających się z nowotworem. To bowiem dzięki ich zaangażowaniu i oddaniu, nierzadko możliwa jest walka z chorobą i skuteczna rekonwalescencja. Nieco światła na złożoną kwestię opieki nad osobami wymagającymi wsparcia z uwagi na schorzenia, rzuca badanie „Opiekunowie i odżywienie” przeprowadzone na zlecenie Danone[2]. Wzięło w nim udział 1600 osób z 4 różnych krajów – Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Polska – które opiekują się lub w ciągu ostatnich 5 lat opiekowały się osobami z chorobami onkologicznymi, lub innymi przewlekłymi schorzeniami. Badanie potwierdza, że opiekunowie to osoby wyjątkowe – pełniące wiele funkcji w życiu osoby chorej, ale też same potrzebujące wsparcia w swojej roli.

Opiekun – od podstawowego wsparcia do pomocy medycznej

Badanie potwierdza, że sprawowanie opieki nad osobą chorą wiąże się z wykonywaniem przez opiekunów wielu różnorodnych zadań. Wśród najczęściej wskazywanych przez wszystkich respondentów działań są: zapewnienie wsparcia emocjonalnego i towarzystwa (zadanie to wskazało 71% respondentów z całej próby, w Polsce 73%), wykonywanie prac domowych (69%, w Polsce 74%), przygotowanie posiłków, karmienie i upewnianie się, że posiłek jest zjedzony (58%, w Polsce 64%) czy wsparcie przy higienie osobistej (49%, w Polsce 55%). Wielu opiekunów angażuje się również w kwestie medyczne, takie jak podawanie zaleconych leków (51%, w Polsce 64%), monitorowanie objawów i reagowanie na zmiany stanu zdrowia (48%, w Polsce aż 64%) czy radzenie sobie z nagłymi przypadkami medycznymi lub hospitalizacjami (48%, w Polsce 62%)[3]. Badanie pokazuje, że w Polsce opiekunowie biorą na siebie więcej zadań niż osoby z innych krajów – średnia liczba zadań wykonywanych przez opiekunów w Polsce to 6,3, podczas gdy dla całej próby średnia to 5,5[4].

Opieka – trudności stojące za wsparciem

Opiekunowie osób chorych nierzadko napotykają trudności, z którymi muszą się mierzyć w swoim życiu codziennym. W Polsce – podobnie jak w pozostałych krajach, gdzie realizowano badanie – opiekunowie najczęściej zmagają się z obawą o zdrowie pacjenta oraz jego przyszłe potrzeby w zakresie opieki. Tę trudność wskazało 57% polskich respondentów. Doświadczają również zmęczenia fizycznego lub problemów zdrowotnych w związku ze sprawowaną opieką (44%), a także wyczerpania emocjonalnego, wypalenia lub uczucia przytłoczenia (41%). W Polsce częściej niż w pozostałych krajach opiekunowie zmagają się także z trudnościami finansowymi z powodu ponoszonych wydatków na opiekę lub skróconego czasu pracy (21%, podczas gdy średnia to 16%), a także wskazują, że sprawowanie opieki nad potrzebującymi wpływa na ich sytuację życiową (20% vs 14%)[5].

Życie zawodowe opiekunów

W Polsce – podobnie jak w pozostałych krajach – większość respondentów, bo aż 78%, wskazała, że sprawowanie opieki nad osobą chorą wywarło przynajmniej jeden negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Wśród najczęściej wskazywanych wyzwań w tym zakresie są: zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym (37%), spadek produktywności w pracy (25%) czy skrócenie czasu pracy (22%). W Polsce częściej niż w pozostałych krajach opiekunowie zmuszeni byli do zmiany ścieżki kariery lub zajmowanego stanowiska (25% vs 13%)[6].

Wsparcie opiekunów

Jednym z kluczowych elementów opieki nad osobami chorymi jest troska o ich odpowiednie odżywienie. Tu
z pomocą przychodzi Nutricia Polska, która oferuje rozwiązania żywieniowe wspierające zdrowie i dobre samopoczucie w kluczowych momentach życia zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Od ponad 120 lat firma wykorzystuje najnowsze doniesienia naukowe, aby wprowadzać pionierskie rozwiązania w zakresie żywienia specjalistycznego, wspierając m.in. specyficzne potrzeby żywieniowe osób chorych. Innowacyjne rozwiązania oparte są na najnowszych osiągnięciach naukowych oraz szerokiej wiedzy na temat składników odżywczych i ich roli w organizmie. Ponadto, firma oferuje pacjentom i ich opiekunom usługę żywienia dojelitowego w warunkach domowych, dzięki czemu nie ma potrzeby dłuższej hospitalizacji osoby chorej. Wsparciem są również inicjatywy realizowane przez powołaną przez firmę Fundację Nutricia. Jej misją jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. W ramach corocznej kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” Fundacja podejmuje także temat opiekunów. Przykładowo, w ramach IX edycji kampanii realizowanej pod hasłem „Opiekun kompetencje przyszłości” pochylono się nad wyzwaniami, z jakimi na co dzień mierzą się pracownicy-opiekunowie. Wypracowano konkretne propozycje działań – m.in. manual dobrych praktyk, które mają na celu zaadresowanie potrzeb pracowników-opiekunów w środowisku pracy.

 


[1] Badanie "Caregivers and Nutrition” zostało przeprowadzone w 4 krajach (Francja, Niemcy, Hiszpania, Polska) w okresie od 13 do 24 września 2024 r. na próbie 1600 osób w wieku od 18 lat, które obecnie opiekują się lub w ciągu ostatnich 5 lat opiekowały się osobami cierpiącymi na raka (n=250/kraj) lub na inne schorzenia (n=150/kraj).

[2] Tamże.

[3] Tamże.

[4] Tamże.

[5] Tamże.

[6] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.