Szarość i dąb. Zaglądamy do funkcjonalnego mieszkania we Włochach
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
72-metrowe mieszkanie zaprojektowane przez Beatę Napierałę z pracowni Modify – Architektura Wnętrz zlokalizowane jest w zaciszu warszawskich Włoch. Jego powierzchnia całkowita to 72 m2, a projektem objęte zostało 60m2. Mieszkanie składa się z przestrzeni otwartej, dużego przedpokoju, salonu z aneksem kuchennym i jadalnią oraz odrębnych pomieszczeń - sypialni, łazienki, toalety i pokoju gościnnego. Młodemu małżeństwu zależało przede wszystkim na funkcjonalności, niebanalnych rozwiązaniach oraz nowoczesnym i przytulnym wnętrzu, w którym można odpocząć, nabierając sił na nowy dzień. Ich „must have” w pełni znalazło odzwierciedlenie w zamierzeniach projektantki.
Funkcjonalna część dzienna
Ze względu na otaczający budynek okazały drzewostan, ilość światła dziennego we wnętrzu bywa ograniczona, dlatego głównym celem było maksymalne rozjaśnienie i powiększenie za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia, materiałów, mebli i tkanin. Największym wyzwaniem projektowym było jednak opracowanie układu funkcjonalnego dla przestrzeni otwartej – salon, kuchnia, jadalnia i przedpokój. Z uwagi na wspomniany wcześniej ograniczony dopływ światła dziennego wydzielanie którejkolwiek z tych części pełnymi ścianami nie wchodziło w grę. Dlatego pomiędzy częścią jadalnianą a przedpokojem zaprojektowany został ażurowy regał pełniący rolę zarówno przegrody jak i dwustronnej biblioteczki. Kącik jadalniany powstał w centralnym punkcie pomieszczenia. Podkreśla go duża lampa wisząca oraz ściana obłożona panelami korkowymi.
Część wypoczynkowa salonu i aneks kuchenny zostały przedzielone ścianką z płyty meblowej fornirowanej, mocowanej do półwyspu kuchennego. Od strony salonu zawisł na niej telewizor i szafka rtv. Meble wypoczynkowe stanęły naprzeciw wspomnianej ścianki. Wybór padł na polską firmę Gala Collezione i wygodną szarą sofę modułową Plaza, której wielkość została dopasowana do zastanej przestrzeni oraz upragniony przez inwestorów fotel uszak Presto w pudrowym różu od Gala Collezione. Jego obrotowa podstawa sprawia, że domownicy mogą łatwo ustawić go w dowolnym kierunku, a uszate zagłówki pozwalają nawet na małą drzemkę w ciągu dnia.
Przemyślane rozwiązania w kuchni i sypialni
W kuchni wygospodarowano sporo miejsca na blat roboczy i przechowywanie. Cała zabudowa, podobnie jak reszta mieszkania, jest utrzymana w szaro-dębowej kolorystyce. Ciekawym wyzwaniem było wizualne skrócenie wąskiego, długiego przedpokoju. Architekt w tym celu zaprojektowała wieszaki w postaci ram z poziomymi belkami, na których zamocowano haczyki do wieszania ubrań i torebek. Pomiędzy nimi w takiej samej ramie powstało lustro. Dodatkowym urozmaiceniem tej przestrzeni było zastosowanie sufitu podwieszanego z oświetleniem ledowym we wnękach przyściennych.
Sypialnia o powierzchni 13m2 mieści łóżko pod materac 160x200cm Przy jego wezgłowiu zaprojektowane zostały praktyczne szafki o głębokości 40cm. Dzięki temu właściciele zyskali dodatkową przestrzeń na przechowywanie ubrań i książek. W łazience i wc wykorzystano płytki drewnopodobne oraz szare, imitujące beton. Całość jest wyjątkowo nowoczesna i dopracowana pod względem funkcjonalnym. By zachować spójność wizualną we wszystkich pomieszczeniach, zastosowano tu wyraziste faktury i podobną kolorystykę – ciepłe odcienie szarości, bieli i dębu, które idealnie współgrają z subtelną kolorystyką wymykającego się schematom różowego fotela.
Foto: Michał Młynarczyk
Więcej na: www.GalaMeble.com

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Qczaj: Moja siostra przeszła załamanie psychiczne. Dźwigamy na swoich barkach bardzo dużo i czasami po prostu nie mamy już siły
Trener przeżył niedawno prawdziwe chwile grozy po tym, gdy jego siostra trafiła do szpitala. Mimo że jest już dorosła, to nadal czuje się za nią odpowiedzialny, tak samo jak wtedy, kiedy opiekował się nią po wyjeździe mamy do USA. Jednocześnie Qczaj apeluje do tych, którzy zmagają się z jakimś kryzysem psychicznym, by nie wstydzili się mówić o swoich problemach i mieli odwagę prosić o pomoc. Dzięki temu można zapobiec tragedii.
Konsument
Otyłość i niedożywienie u seniorów często idą w parze. Źródłem problemu często tańsza, wysokoprzetworzona żywność

Niemal 64 proc. osób między 65. a 74. rokiem życia ma nadmierną masę ciała. Co piąty senior cierpi z powodu niedożywienia. Szczególną sytuacją jest taka, w której osoba starsza jest otyła, ale jednocześnie niedożywiona jakościowo. U źródeł problemów żywieniowych leżą z jednej strony mechanizmy związane z fizjologią starzenia się oraz różne choroby towarzyszące, a z drugiej – czynniki ekonomiczne i psychologiczne, takie jak samotność czy brak wystarczających środków. Eksperci zwracają uwagę na to, że ważne jest edukowanie i aktywizowanie seniorów, ponieważ zarówno otyłość, jak i niedożywienie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Gwiazdy
Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet

Aktorka nie dziwi się, że wynik wyborów prezydenckich budzi tak ogromne emocje, bo przecież niemal równej połowie głosujących niezwykle trudno pogodzić się z tym, że nie wygrał właśnie ich faworyt. Eksperci zastanawiają się, jak będzie teraz wyglądał polityczny krajobraz, rządzący już podejmują pewne kroki, a Anna Powierza chce wierzyć, że nowy lokator Pałacu Prezydenckiego sprosta wyzwaniu i udowodni, że głos oddany na niego nie został zmarnowany. Na wysokości zadania powinna także stanąć jego żona.