Szczelny dach – zdążysz zabezpieczyć go przed zimą!
Bez względu na to, ile lat ma nasz dach oraz to, czy jest płaski czy skośny, należy poświęcić mu dodatkową uwagę przed nadchodzącą zimą. Wszystko po to, by woda pochodząca z opadów atmosferycznych nie wyrządziła szkód w naszym domu. Zabezpieczenie warto zacząć od oczyszczenia dachu.
Mech na dachu – groźniejszy niż myślisz
O ile tzw. zielone dachy są architektonicznym hitem ostatnich lat, o tyle niekontrolowany rozrost mchu na pokryciu dachowym, to negatywne zjawisko, wymagające interwencji. Zielone naloty organiczne stanowią zarówno problem estetyczny, jak i techniczny. Mają one bowiem właściwości zatrzymywania wilgoci, która z czasem może przyczyniać się do korodowania pokrycia dachowego lub niszczenia jego powierzchni. W skrajnych przypadkach taka nieustannie nasiąknięta warstwa na dachu może sprawić, że wilgoć przeniknie do dalszych części konstrukcji i np. zniszczy izolację cieplną. Warto więc podjąć działania od razu, gdy zauważymy pierwsze zielone naloty na pokryciu dachowym.
– Trudno uchronić dach przed pojawieniem się mchu czy glonów, bo wbrew obiegowej opinii nie jest to kwestia źle wykonanego pokrycia, a raczej naturalny proces biologiczny. Wilgoć i zaciemnienie, które dają np. korony drzew, to idealne warunki do rozwinięcia się takich nieproszonych gości dachowych. Na szczęście ich usuwanie nie jest zbyt skomplikowane, wystarczy nanieść odpowiedni preparat na dach, odczekać 5-10 minut i umyć powierzchnię. Uniwersalnym produktem do realizacji tego zadania, który sprawdzi się przy większości materiałów budowlanych, będzie np. preparat Sikagard-715 W. Ma on dużą zdolność wnikania i nasycania, gwarantując wysoką jakość pracy – mówi Michał Gumiński, ekspert Sika Poland.
Proste zabezpieczenie hydroizolacyjne – impregnacja
Po tym jak dach zostanie już oczyszczony z nalotów organicznych, można wzmocnić jego powierzchnię odpowiednim preparatem impregnującym. Dzięki temu zostanie ona zabezpieczona przed niepożądanym wnikaniem wody. Warto zdecydować się na produkt, który nie tylko zabezpiecza hydroizolacyjnie, ale także poprawia odporność powierzchni na zabrudzenia czy pomaga zredukować porastanie przez mchy i glony. Cenna jest także możliwość nakładania na niego innych powłok, np. farb, w razie chęci zmiany wyglądu dachu. Wszystkie te wymagania spełnia powłoka hydrofobowa Sikagard-703 W.
Nie zapomnij o rynnie
Nieodłącznym elementem każdego dachu są również rynny i o nich także należy pamiętać przygotowując dom na sezon zimowy. Po letnich, wysokich temperaturach złącza rur często okazują się zdeformowane, przez co ich szczelność może być niższa. Zamarzająca zimą woda może tylko pogorszyć sytuację, dlatego warto zabezpieczyć rynny zanim ich stan wymusi wymianę tych elementów.
– Złącza rynien należy uszczelnić materiałem, który bez względu na zmienność warunków atmosferycznych zachowa swoją ekstremalną elastyczność oraz zapewni szczelność. Takiemu zadaniu sprosta flagowy produkt marki Sika, czyli Sikaflex 11 FC+, który pełni funkcję zarówno kleju, jak i uszczelniacza oraz wypełniacza. A jak sprawdzić, w którym miejscu rynna może przeciekać? Wystarczy wlać do niej wodę i zaobserwować, gdzie pojawi się przeciek – tłumaczy Michał Gumiński.
Oko na design. Malwina Konopacka otwiera swój showroom w DOMOTECE
Nowość: drzwi PIRUE – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających
Efektowne połączenie kolorystyczne w aranżacji wnętrz
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.