Szybka i efektywna budowa przegród z H+H TEMPO PRO
Czas realizacji każdej inwestycji budowlanej jest niezwykle istotny, dlatego warto już na etapie sporządzania projektu zwrócić uwagę na rozwiązania, które mogą przyspieszyć i uprościć proces wykonawczy. Należy do nich np. system ścian działowych z betonu komórkowego H+H TEMPO PRO.
Parametry akustyczne ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia wynikają z zaostrzonej normy PN-B-02151-3.
H+H System TEMPO PRO to kompleksowe rozwiązanie obejmujące elementy wykonane z betonu komórkowego o gęstości podwyższonej do 700 kg/m3. Wartość ta przekłada się na poprawę wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej właściwej dla ścian wewnętrznych do poziomu 38 dB (RA1R) dla elementów o szerokości 100 mm i 36 dB dla 75-cio mm bloczków.
Wpływa również na podwyższoną wytrzymałość ścianek działowych na ściskanie – do 6,0 MPa przy zachowaniu typowej dla betonu komórkowego niższej masy przegrody w stosunku do rozwiązań gipsowych.
W skład Systemu TEMPO PRO wchodzą bloczki do budowy ścian o zróżnicowanych wymiarach, a także nadproża TEMPO PRO N dostępne w dwóch szerokościach zgodnych z podstawowymi elementami systemu, wysokości 250 mm i długości 1500 mm, co pozwala na przekrycie otworów o świetle do 110 cm. Duże wymiary wpływają na znaczną redukcję czasu prac przy wznoszeniu ścian. Zużycie Paneli TEMPO PRO to jedyne 4,17 szt./m2.
Dzięki dużej precyzji wymiarowej poszczególnych elementów ściany wykonane przy użyciu Systemu TEMPO PRO można wykończyć gładziami cienkowarstwowymi, co eliminuje konieczność stosowania tradycyjnych tynków. Dzięki temu uzyskuje się znaczące oszczędności w kosztach wykończenia. Cieńsze ściany to również dodatkowy metraż, co jest dodatkowym plusem.
Przegrody wzniesione z paneli Systemu TEMPO PRO charakteryzują się wysoką klasą odporności ogniowej – EI 240 dla ściany o szerokości 100 mm i EI 120 dla ściany o szerokości 75mm i osiągają znakomite parametry izolacyjności akustycznej, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.
System Tempo PRO – kompleksowy system do budowy ścian działowych Składa się z serii elementów średnioformatowych H+H Panel TEMPO PRO, wytworzonych z betonu komórkowego o gęstości 700 kg/m3.Tak duża gęstość pozwala ścianom wykonanym w Systemie TEMPO PRO osiągać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.