Tapeta w łazience – świetne pomysły od MIKOŁAJSKAstudio
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Jak uczynić domową łazienkę bardziej przytulną? Jak wprowadzić do niej niebanalny akcent dekoracyjny, kiedy dysponujemy ograniczoną przestrzenią? W jaki sposób nadać łazience niepowtarzalny rys? Rozwiązaniem jest… tapeta. Zobaczcie świetne pomysły pracowni MIKOŁAJSKAstudio na tapetę w łazience.
Dekoracyjne tapety to materiał chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Nikogo nie dziwi tapeta na ścianie w salonie, korytarzu lub w sypialni. Coraz chętniej stosujemy też ten materiał w domowych łazienkach. Dlaczego?
Ociepla i rozbija monotonię
- Z racji swojej funkcji łazienki często są dość surowe, mniej gościnne i przytulne od innych pomieszczeń. Tapeta pozwala nam wprowadzić do ich wystroju miękki rysunek i kolor, co w efekcie ociepla aranżację – mówi arch. Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. Współczesne tapety-murale dają architektom olbrzymie możliwości. Wykorzystujemy je jako przyciągający wzrok akcent w łazienkach o przeróżnej stylistyce – od minimalistycznych przez klasyczne, aż po zupełnie szalone, oryginalne aranżacje. W niedużych łazienkach, gdzie nie ma możliwości, by wygospodarować miejsce na elementy dekoracyjne, tapeta jest idealnym rozwiązaniem – praktycznie nie zajmuje miejsca!
Architekci MIKOŁAJSKAstudio najchętniej sami projektują wzory tapet, wykorzystywane w ich projektach. W ten sposób powstają świetnie skomponowane, dopracowane w najdrobniejszym detalu aranżacje. Do łazienek często wybierają tapety o strukturze zbliżonej do naturalnych tkanin, co dodatkowo ociepla wystrój.
W odróżnieniu od płytek czy kamienia tapeta tworzy w łazience dużą płaszczyznę bez widocznych podziałów. - Wprowadzenie tapety przełamuje monotonię płytek. Pozwala rozbić mocny rysunek fug, szczególnie widoczny w przypadku małych formatów, co niejednokrotnie okazuje się bardzo korzystnym zabiegiem – podkreśla Ida Mikołajska.
W warunkach szczególnych
Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, współczesne tapety posiadają też zalety praktyczne, które często przekonują inwestorów oraz tych, którzy pragną odmienić oblicze domowej łazienki. - To stosunkowo niedrogi sposób, aby uczynić łazienkę zupełnie wyjątkową, znacznie tańszy niż wymiana płytek, wprowadzanie designerskich lamp czy mebli – podkreśla Ida Mikołajska.
Ze względu na szczególne warunki – podwyższony poziom wilgoci i konieczność mycia powierzchni częściej niż w innych pomieszczeniach, tapeta do łazienki powinna być wytrzymała. Najlepszy wybór to włókno szklane lub gruby winyl na siatce. Taki materiał lepiej zabezpieczy ściany przed wilgocią niż farba. - Teoretycznie tapety możemy dziś stosować w każdym miejscu w łazience, nawet pod prysznicem. W praktyce jednak niewielu inwestorów się na to decyduje. Nie tyle z obawy przed tym, że materiał nie wytrzyma kontaktu z wodą, bardziej newralgicznym punktem są łączenia tapety z inną powierzchnią – mówi Ida Mikołajska.
Tapeta narażona na bezpośredni kontakt z wodą musi być dokładnie zabezpieczona preparatem na bazie żywicy epoksydowej. Pozwala to na jej bezpieczne mycie i czyszczenie z osadzającego się kamienia. Tapety w mniej narażonych na zalanie wodą miejscach (np. za umywalką czy przy wannie) wystarczy zabezpieczyć płynnym laminatem.
Swobodnie, lecz z wyczuciem
A jak łączyć tapetę w łazience z innymi materiałami? Dowolnie! - uważa Ida Mikołajska. Byle nie przedobrzyć. Łazienkom o prostym wystroju, pozbawionym wielu elementów dekoracyjnych, możemy dodać wyrazu szaloną tapetą o intensywnym, dużym wzorze. Czasem wystarczy jedynie delikatny deseń lub obraz niczym akwarela, który będzie stanowił tło dla pozostałych elementów pomieszczenia. Pamiętajmy też, że w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się kompozycje otwarte niż zamknięte. To dobry sposób, by optycznie powiększyć przestrzeń.
Dodatkowe informacje na https://mikolajskastudio.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.