Komunikaty PR

Teatr Pinokio w Łodzi odlicza dni do spotkania z widzami w nowej siedzibie

2023-09-19  |  15:00
Biuro prasowe

Trzy dni teatralnych wrażeń. Teatr Pinokio w Łodzi odlicza dni do spotkania z widzami w nowej siedzibie

Dwie prapremiery, wystawa, warsztaty i jazzujące spotkanie z zespołem Chłopcy kontra Basia – już w przyszły weekend Teatr Pinokio w Łodzi oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77. Wypełniony wydarzeniami weekend otwarcia zapowiada sezon, w którym nie zabraknie premierowych tytułów i spektakli, które zdążyły już podbić serca międzypokoleniowej publiczności.

Nowym domem Teatru Pinokio stał się zrewitalizowany zespół pofabryczny, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą i mieszczący aż dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów, a także przestronne sale warsztatowe czy własne studio nagrań.

– Teatr długo czekał na tę przeprowadzkę, choć zespół zawsze z sentymentem będzie myślał o poprzedniej, wieloletniej siedzibie, gdzie budowała się jego historia – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. – Teraz zyskujemy nowe możliwości i komfort pracy. Chcemy, by ta przestrzeń była miejscem spotkań ze sztuką, twórczego fermentu i nowego myślenia o teatrze młodego widza. To tu możemy budować otwartą międzypokoleniową teatralną społeczność, skupioną wokół odważnych, bezkompromisowych spektakli – wyjaśnia Gabriel Gietzky i zachęca do odwiedzenia teatru w przyszły weekend, otwierający sezon teatralny 2023/2024.

Jak wygląda nowa siedziba i co kryje w swoich zakamarkach? O tym przekonają się ci, którzy zapiszą się na zakulisowe oprowadzanie zaplanowane na piątek, 29 września,  w dwóch turach o g. 16.30 i 17.15. Z kolei o g. 18.00, odbędzie się koncert zespołu Chłopcy kontra Basia, który nie tylko zaprezentuje autorski materiał, ale też w charakterystycznym dla siebie stylu łączącym folk z jazzem na nowo zinterpretuje utwory ze spektakli Pinokia. Bilety w cenie 20 złotych są jeszcze dostępne w kasie teatru i online.

Program na sobotę (30 września) to spotkanie z nowymi tytułami, czyli dwie prapremiery. Na Małej Scenie, o g. 12.00 zagości wydarzenie sceniczne „Zamieniam się w słuch”, adresowane do widzów od czwartego roku życia. Spektakl w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, inspirowany jest stworzoną przez prof. Monikę Wiśniewskią-Kin metodą nauki czytania „Skuteczne zdziwienie”, wdrażaną pilotażowo w łódzkich przedszkolach. Wyzwalanie obrazu dźwiękowego oraz wizualnego głosek i liter w dziecięcej świadomości poprzez słowo, obraz oraz ruch rozbudzać ma wrażliwość i sprawność intelektualną małych widzów.

Natomiast o g. 16.00 po raz pierwszy zobaczyć będzie można „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, czyli bazującą na trylogii Petera Wohllebena historię o życiu leśnej wspólnoty. Twórcom zależało na stworzeniu wielowątkowej opowieści o synergii i odpowiedzialności za wspólnotę. Czemu bez problemu rozpoznajemy logotypy znanych koncernów, a trudno nam odróżnić liść brzozy od liścia lipy? Czy umiemy słuchać, gdy mówi do nas las? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania i wyprawę przez las wraz z aktorami-przewodnikami, twórcy zapraszają  widzów od siódmego roku życia.  

Obu spektaklom, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy odbędą się pokazy premierowe, towarzyszyć będą działania edukacyjne: warsztaty kontekstowe oraz autorska gra przestrzenna, przybliżająca kluczowe pojęcia leśnej ekologii, rozgrywająca się w przestrzeniach nowej siedziby teatru. Liczba miejsc jest ograniczona, więc organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci udziału pod numerem telefonu 42 636 66 90. Pod tym samym numerem przyjmowane są zapisy na sobotnie oprowadzanie.  

To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników teatru młodego widza. Repertuar pierwszego sezonu w nowej siedzibie wypełnią również tytuły, które zdążyły już podbić serca dziecięcej publiczności i opiekunów. Widzowie znów będą mogli prześledzić poruszającą, choć nieoczywistą historię o odwadze do bycia sobą dzięki spektaklowi „Mój cień jest różowy”, poznać losy Pana Ryjówki i jego żony w spektaklu „Pani za Malutka” czy odkryć świat bez słów z projektem „Wojnokraka” zrealizowanym równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Powrócą również, „Dzieci z Bullerbyn”, „Wielki Buzz Grow”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Będą też kolejne premiery. Już 2 grudnia w repertuarze zagości „Księga dżungli”, a do końca sezonu teatr przy Sienkiewicza zrealizuje jeszcze dwa nowe tytuły.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi i wydarzeń weekendu otwarcia znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.

Premiery, wystawa i koncert odbywają się w ramach zadania pn.: „Teatr Otwartej Formy: DALECY – BLISCY. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi”.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr SKUTECZNE ZDZIWIENIE I LEŚNA WSPÓLNOTA. DWIE PRAPREMIERY W TEATRZE PINOKIO Biuro prasowe
2023-09-27 | 14:00

SKUTECZNE ZDZIWIENIE I LEŚNA WSPÓLNOTA. DWIE PRAPREMIERY W TEATRZE PINOKIO

SKUTECZNE ZDZIWIENIE I LEŚNA WSPÓLNOTA. DWIE PRAPREMIERY W TEATRZE PINOKIO JUŻ W TEN WEEKEND   Warstwy leśnego społeczeństwa, tajemnice dźwięków i
Teatr SPEKTAKLE, KONCERTY I TWÓRCZA PRZYGODA. TEATR MUZYCZNY W ŁODZI
2023-09-26 | 14:00

SPEKTAKLE, KONCERTY I TWÓRCZA PRZYGODA. TEATR MUZYCZNY W ŁODZI

 SPEKTAKLE, KONCERTY I TWÓRCZA PRZYGODA.  TEATR MUZYCZNY W ŁODZI KUSI MŁODEGO WIDZA   Mitologiczni herosi, żywiołowa wyprawa na Madagaskar, zajęcia aktorskie i
Teatr ZOSTAŃ DZIECKIEM NOCY. CASTING DO AUTORSKIEGO MUSICALU JAKUBA SZYDŁOWSKIEGO
2023-09-05 | 11:00

ZOSTAŃ DZIECKIEM NOCY. CASTING DO AUTORSKIEGO MUSICALU JAKUBA SZYDŁOWSKIEGO

ZOSTAŃ DZIECKIEM NOCY. CASTING DO AUTORSKIEGO MUSICALU JAKUBA SZYDŁOWSKIEGO „DRAKULA” To będzie wymagające wyzwanie aktorskie, wokalne i taneczne. Na najlepszych czeka miejsce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Anita Sokołowska: W tym sezonie teatralnym podejmę się reżyserii. To dla mnie coś zupełnie nowego

Aktorka docenia to, że tegoroczne wakacje przyniosły jej tak wyczekiwane chwile odpoczynku i wytchnienia. Wreszcie miała czas na spotkania ze znajomymi i na regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zdecydowała się również rozpocząć przygodę z windsurfingiem. W nowy sezon teatralny wkracza z nową energią, a jesień w tym roku dla aktorki zapowiada się szczególnie pracowicie. Anitę Sokołowską nie tylko będzie można zobaczyć na deskach teatru, ale też będzie miała okazję zaprezentować widzom swoje umiejętności reżyserskie.

Sport

Sport i e-sport przyciągają różne typy osobowości. Tradycyjni sportowcy są bardziej ekstrawertyczni i sumienni niż e-sportowcy

Polscy naukowcy dowiedli, że osoby reprezentujące różne formy rywalizacji – sport lub e-sport – mają odmienne cechy osobowości. Okazało się, że w tradycyjny sport angażują się osoby, które są bardziej sumienne i ekstrawertywne. Nie wiadomo jednak, skąd wynika takie zróżnicowanie.

Konsument

Dietetycy zalecają włączenie margaryny do codziennego menu jako element profilaktyki zdrowotnej. Zastąpienie nią masła może znacząco obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym, bo dostarczają potrzebnej energii i pomagają wchłaniać witaminy A, D i E. W diecie ważna jest jednak nie tyle sama ilość, co jakość spożywanego tłuszczu. Zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych wielo- i jednonienasyconymi znacząco zmniejsza więc ryzyko zaburzeń lipidowych czy rozwoju miażdżycy, prowadzących do problemów z sercem. Dlatego dietetycy zachęcają, by stosować margaryny, które pozwalają ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych nawet o połowę.