TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
KOMFORTKI, SKRZYNECZKI I POMIESZCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA MALUCHÓW
Teatr Pinokio w Łodzi po raz kolejny wsłuchuje się w głos widzów i pokazuje jak dbać o dostępność instytucji kultury. Dzięki współpracy z Fundacją t: dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami zostały wyposażone w komfortki. W teatrze pojawiły się też różowe skrzyneczki, a dla opiekunów najmłodszych widzów teatru przygotowany został pokój do przewijania i karmienia maluchów.
– Na potrzebę doposażenia toalet dla osób z niepełnosprawnościami uwagę zwrócili nam uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia, zorganizowanej przez Fundację Dom w Łodzi. W czerwcu przeprowadzili test dostępności nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi i wyrazili uznanie wobec braku jakichkolwiek barier architektonicznych. Docenili też wszelkie przygotowane przez nas ułatwienia dla widzów z niepełnosprawnościami narządu wzroku i słuchu – opowiada Bartosz Kurowski, koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Teatru Pinokio w Łodzi. – Zauważyli jednak, że dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia toalet w komfortki, czyli przymocowane do ściany, stabilne leżanki, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. Postanowiliśmy przychylić się do tej sugestii – dodaje.
Zamontowana na odpowiedniej wysokości komfortka jest na tyle stabilna i ciężka, że udźwignie dwie dorosłe osoby. Jednak jej zakup i montaż wiąże się ze sporym wydatkiem. Tu z pomocą przyszła: Fundacja t:, która pozyskała na ten cel zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 6 tysięcy złotych.
Podczas czerwcowego testowania siedziby teatru uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia zaakcentowali też konieczność obniżenia włączników światła w tych toaletach. Ten postulat także jest w realizacji.
– Przeprowadzka do nowej siedziby pozbawionej jakichkolwiek barier architektonicznych otworzyła przed nami nowe perspektywy myślenia o dostępności teatru. Zaprojektowaliśmy Pokój Spokój, który służy widzom, doświadczającym przebodźcowania w trakcie spektaklu czy innych wydarzeń. Zainwestowaliśmy w pętlę indukcyjną i własny system do audiodeskrypcji, regularnie proponujemy spektakle tłumaczone na polski język migowy – dopowiada Patrycja Terciak, zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi i dodaje, że myślenie o dostępności nie kończy się na widzach. W repertuarze teatru znaleźć można doceniany przez krytyków spektakl „Brzydkie Kaczątko” zrealizowany we współpracy z twórcami z niepełnosprawnościami.
Ale to nie wszystko. W odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, w teatrze pojawiły się właśnie różowe skrzyneczki, w których można znaleźć niezbędne środki higieniczne. Powstał też pokój dla opiekunów najmłodszych widzów, umożliwiający komfortowe przebieranie i karmienie. Przyjemne wnętrze z wygodnym fotelem z oparciem i podnóżkiem oraz specjalną poduszką do karmienia zostało wyposażone w podstawowe awaryjne akcesoria, przewijak, umywalkę i stolik oraz oświetlenie dające możliwość dostosowania go do własnych potrzeb – od nastrojowego światła lampki do karmienia, po mocne światło, ułatwiające prace pielęgnacyjne.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
NAJBARDIEJ ROZTAŃCZONE WIDOWISKO SEZONU!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.