Technics na Audio Video Show 2024
W dniach 25–27 października br. w Warszawie odbyły się targi Audio Video Show, które co roku przyciągają miłośników dobrego brzmienia oraz producentów z całego świata. Wśród tegorocznych wystawców po raz kolejny znalazła się marka Technics, która tym razem skoncentrowała swoją obecność na premierze gramofonu SL-1300G
oraz systemu głośników bezprzewodowych SC-CX700 – najnowszych osiągnięć marki
w kategorii Hi-Fi.
SL-1300G to rezultat zaawansowanych prac inżynierów Technics, którzy po sukcesie modelu SL-1200GR2 wdrożyli technologię ΔΣ-Drive (Delta Sigma Drive) również w konstrukcji gramofonów z wyższej półki. Technologia ta, oparta na precyzyjnym sterowaniu napędu bezpośredniego, minimalizuje mikrowibracje, dzięki czemu model SL-1300G zapewnia wyjątkowo stabilne obroty. Innowacyjny, bezrdzeniowy silnik o konstrukcji z podwójnym rotorem umożliwia płynność obrotów i eliminuje niepożądane „zębatkowanie”, a wzmocniony, trójwarstwowy talerz wykonany z aluminium, mosiądzu i gumy dodatkowo redukuje wszelkie wibracje, tworząc niezwykle szczegółowy, przestrzenny dźwięk.
Inżynierowie Technics zadbali także o nowy, cichy system zasilania, który skutecznie eliminuje zakłócenia szumów. W modelu SL-1300G zwiększono grubość aluminiowego chassis, co dodatkowo poprawia tłumienie wibracji. Ponadto specjalna struktura żeber między silnikiem a ramieniem skutecznie izoluje wibracje, zapewniając wyjątkową precyzję odczytu oraz wierne oddanie zarówno dynamiki, jak i subtelności dźwięku.
Na targach można było również zobaczyć inne nowości Technics, w tym pierwszy bezprzewodowy system głośników Hi-Fi SC-CX700 typu bookshelf, dostępny w trzech stylowych kolorach — Charcoal Black, Silky Grey i Terracotta Brown. Dzięki pokryciu mikrofibrą, SC-CX700 doskonale komponuje się z różnymi wnętrzami, oferując nie tylko elegancję, ale i zaawansowaną technologię dźwięku. Wyposażony we wzmacniacz JENO-Engine i przetwornik koncentryczny Smooth Flow Diaphragm, zapewnia bogaty, czysty dźwięk, a technologia Space TuneTM automatycznie dostosowuje brzmienie do akustyki pomieszczenia, tworząc optymalne warunki odsłuchu.
System SC-CX700 jest także intuicyjny w obsłudze: umożliwia szybkie podłączenie przez Wi-Fi, współpracuje z serwisami streamingowymi takimi jak Spotify, Tidal i Qobuz,a także z telewizorami wyposażonymi w HDMI ARC. Wyjątkową jakość dźwięku gwarantuje autorska technologia Technics Model Based Diaphragm Control, eliminująca zakłócenia. SC-CX700, zaprojektowany jako wszechstronne rozwiązanie audio, może być także używany jako alternatywa dla soundbara, oferując pełne spektrum dynamicznych, emocjonujących wrażeń.
Zarówno SL-1300G, jak i SC-CX700 jest już dostępny w oficjalnym sklepie internetowym marki oraz u jej autoryzowanych sprzedawców.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.